Jaki soundbar kupić? Modele, na które warto zwrócić uwagę

    Soundbary są coraz chętniej kupowane, bo w parze ze świetnym obrazem w nowych telewizorach rzadko idzie krystaliczna jakość dźwięku, a na dodatek łatwo umiejscowić je pod telewizorem. Pozostaje wybrać najlepszy model. Sprawdzamy, jaki model kupić, w cenie od 400 złotych w górę.

    Moc głośników w telewizorze to zwykle 20-40 W i nawet topowe modele nie mogą pochwalić się dźwiękiem, który nadałby emocji filmom, wydarzeniom sportowym, czy koncertom. Dźwięk zwykle wydobywa się z tyłu telewizora i jest niezbyt wyraźny - płaski niczym ekran telewizora. Jeśli oglądamy coś więcej, niż brazylijskie telenowele, to po kilku godzinach z naszym nowym telewizorem zapewne zapragniemy lepszych doznań dźwiękowych. W tym celu najlepiej byłoby kupić porządny zestaw kina domowego, który wraz z dużym ekranem rzeczywiście daje kinowe wrażenia. Zwykle jednak lepszym i rozsądniejszym wyborem będzie soundbar.

    Soundbar czy kino domowe? Co wybrać?

    Kino domowe to wybór idealny, jeśli mamy duży pokój, budżet powyżej 10 tysięcy i możemy zamaskować przewody. Większość z nas takich warunków nie ma, a postawienie całego zestawu w małym mieszkaniu sprawi, że nie tylko zagracimy pokój, ale też zirytujemy sąsiada. Dlatego warto wybrać soundbar, który zajmuje mało miejsca, w niektórych wypadkach również da efekt przestrzennego dźwięku i zagra nie tylko czysto, ale też wystarczająco donośnie.

    Na co zwrócić uwagę kupując soundbar?

    Dobry soundbar powinien mieć więcej niż dwa głośniki, tak aby mógł nieco symulować dźwięk przestrzenny. Bardzo fajne są zestawy, które pozwalają na dodanie tylnych głośników bezprzewodowych. Kupując soundbar sprawdźmy możliwości połączeń. Powinniśmy tam znaleźć przynajmniej jedno wejście HDMI, najlepiej, jeśli przez soundbar będziemy mogli też podłączyć konsolę, dekoder i inny sprzęt. Warto też upewnić się jakie formaty dźwięku wspiera soundbar. Niektóre wspierają dźwięk tylko Dolby Digital, te najbardziej zaawansowane mają wsparcie dla Dolby Atmos i DTS:X czy DTS HD MA. Miłymi dodatkami są Bluetooth i bezpośrednia obsługa Spotify. Warto też się upewnić, czy w zestawie są uchwyty do montażu na ścianie jeśli planujemy w ten sposób ulokować soundbar. Jeśli mamy możliwość, to przed zakupem porównajmy dźwięk kilku modeli i wybierzmy ten, który nam najbardziej odpowiada.

    Najciekawsze soundbary na każdą kieszeń

    LG SK1

    Prosty i niewielkich rozmiarów soundbar, którego dużym atutem jest niska cena. Nie oczekujmy jednak, że zamieni nasz dom w sale koncertową. To rozwiązanie dla tych, którzy nie przywiązują szczególnej uwagi do dźwięku, ale jednocześnie to co oferuje ich telewizor jest dla nich niewystarczające. Walory akustyczne będą jednak lepsze, niż to co usłyszymy z głośników 90% tanich telewizorów.

    Panasonic S.C.HTB250EGK

    Propozycja dla tych, którzy szukają minimalistycznyego rozwiązania, z przyjemnym, efektownym basem. Soundbar Panasonica jest naprawdę kompaktowych rozmiarów. Rozwiązanie fajne do mniejszych pokojów, gdzie problemem jest miejsce na większe głośniki.

    Sony HTM T500

    Konkurent Panasonica z większą liczbą funkcji multimedialnych i równie efektownym basem oraz kompaktowymi rozmiarami. Zdecydowanie model warty rozważenia, także ze względów estetycznych. Obok standardowego wariantu czarnego znajdziemy ten model także w wersji białej.

    Samsung HWQ60R

    W 2019 roku Samsung zdecydowanie mocniej podkreśla fakt, że nabył kilka lat temu firmę Harman Kardon, czego owocem są nowe soundbary. Model z Q60R w nazwie bezpośrednio nawiązuje do telewizora o takim samym oznaczeniu. Jest to, podobnie jak ten telewizor, produkt z klasy średniej oferujący dobry stosunek ceny do jakości. To system audio 2.1, który zdecydowanie umili filmowe seanse. Samsung zwraca też uwagę na dźwięk w grach i to właśnie gracze powinni się nim szczególnie zainteresować.

    JBL Bar 5.1

    JBL w sprytny sposób proponuje rozwiązanie łączące soundbar z prawdziwym kinem domowym. Na pozór to soundbar i subwoofer, jednak boki belki można odczepić i ustawić z tyłu za kanapą. To doskonała opcja, gdy potrzebujemy dźwięku przestrzennego na czas filmu, czy meczu, natomiast na co dzień wystarczy nam dobry dźwięk z przodu.

    Denon HEOS HomeCinema HS2

    HS2 to najnowsze wcielenie soundbara Denona stworzonego z myślą o systemie multiroom Heos, z którym można go połączyć. Z tego modelu zadowoleni będą też użytkownicy sprzętu Apple - ze względu na wsparcie dla AirPlay 2. Urządzeniem tym można też sterować za pomocą Amazon Alexa. Na uwagę zasługuje także jego nietuzinkowy wygląd, zwłaszcza gdy soundbar nie jest powieszony, a stoi na szafce RTV.

    Sony HT-ZF9

    Najbardziej zaawansowany soundbar Sony radzi sobie z formatami audio Dolby Atmos i DTS:X, co sprawia, że naprawdę możemy poczuć się jak w kinie, a właściwie w środku akcji. Niestety najfajniejsze efekty uzyskamy dopiero z dedykowanymi tylnymi głośnikami, a te sprzedawane są osobno. Dlatego też, jeśli uda się nam trafić na sprzedaż promocyjną, właśnie w komplecie z dodatkowymi głośnikami, zdecydowanie warto z niej skorzystać.

    Samsung HW-Q90R

    Następca HW-K950, który wreszcie oprócz Dolby Atmos obsługuje też DTS:X. To nie jest typowy soundbar - to właściwie zestaw kina domowego w opakowaniu soundbara. W pudełku znajdziemy dwa tylne głośniki, które musimy podłączyć do gniazdek elektrycznych oraz oczywiście subwoofer. Całość pozwala uzyskać nam dźwięk w formacie 7.1.4 - w sumie zestaw składa się z aż 17 wbudowanych głośników o łącznej mocy 510 W. Sprzęt sprawdza się wtedy gdy korzystamy z filmów na UltraHD Blu-ray, blu-ray, czy Netflixa, a także gramy w gry na konsolach najnowszej generacji.

    Bose soundbar 700+ Bass Module 700

    Bose Soundbar 700 ma nietuzinkowy design i biały kolor. Bas w tym zestawie jest naprawdę potężny.Także dźwięk z soudnbara jest wyśmienity. Soundbar Bose radzi sobie nieźle, nie tylko podczas filmowych seansów, lecz także przy odtwarzaniu muzyki, co nie jest typowe dla belek grających. Niestety zdecydowanie nie należy on do najtańszych, ale za to z pewnością do najlepszych sprzętów tego typu. Szkoda niestety, że nie obsługuje najbardziej zaawansowanych formatów audio.