5 najlepszych programów do partycjonowania dysków

    Za pomocą programów do partycjonowania prawidłowo rozplanujemy przestrzeń dyskową i pozbędziemy się problemów związanych z migracją systemu i danych.

    W okresie wakacyjnym bardzo duża część użytkowników decyduje się na zakup nowego komputera stacjonarnego i przenośnego, co zresztą nie dziwi, gdyż mając wolne od szkoły czy pracy mogą oni w tym czasie na spokojnie przeprowadzić instalację i konfigurację systemu. Podstawą poprawnego działania nowego środowiska pracy jest umiejętne rozplanowanie i podzielenie dysku twardego na partycje. Każdą pamięć masową najlepiej jest podzielić na cztery woluminy - pierwszy z przeznaczeniem na system operacyjny, drugi na programy, trzeci na gry, a czwarty na prywatne pliki. Instalując oprogramowanie na oddzielnych partycjach dyskowych zapewnimy sobie lepszą wydajność podczas używania programów czy prowadzenia rozgrywki w grach. Przechowywanie prywatnych danych na odrębnym woluminie przyda się w sytuacji pojawienia się awarii, która wymusi na nas potrzebę przeprowadzenia reinstalacji systemu operacyjnego. Partycjonowanie dysków twardych można przeprowadzić zarówno przed zainstalowaniem systemu operacyjnego, jak i w trakcie korzystania ze swojego środowiska pracy. Już teraz zapoznaj się z zestawieniem pięciu najlepszych programów do partycjonowania dysków twardych. 

    Uwaga! Zawsze, gdy wykonujemy operacje na partycjach, trzeba dokładnie wszystko zaplanować, wykonać kopie zapasowe danych i dwa razy upewnić się, że wybraliśmy właściwy dysk czy partycję. Redakcja zaleca szczególną ostrożność i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualną utratę danych czy inne szkody odniesione przez czytelników. 

    EASEUS Partition Master Free Edition - najlepszy program do partycjonowania dysków twardych 

    EASEUS Partition Master Free Editon jest jednym z najpopularniejszych programów do zarządzania powierzchnią dysków twardych w systemach operacyjnych Windows. Aplikacji jest w stanie tworzyć nowe partycje dyskowe, zmieniać rozmiary już istniejącym oraz usuwać woluminy. EASEUS Partition Master Free Editon został wyposażony również w możliwość przesuwania, ukrywania i formatowania partycji dyskowych. Program zapewnia wsparcie dla systemów plików FAT12, FAT16, FAT32, NTFS, EXT2, EXT3 i ReFS oraz dysków twardych o pojemności 8 TB pracujących na interfejsach IDE, SATA, eSATA, SCSI, USB i FireWire. 

    AOMEI Partition Assistant Standard Edition – najczęściej pobierany przez polskich użytkowników 

    W przeciwieństwie do poprzedniego programu, AOMEI Partition Assistant Standard Edition został wyposażony dodatkowo w dwie funkcje. Pierwsza z nich pozwala na przeprowadzenie konwersji systemu plików z NTFS na FAT32 (i na odwrót), a druga zmieni identyfikator woluminu. Dużą zaletą AOMEI Partition Assistant Standard Edition jest zastosowany prosty w obsłudze interfejs użytkownika, dzięki któremu każdy z łatwością będzie mógł tworzyć, dzielić, łączyć i usuwać partycje dyskowe. Program obsługuje zarówno najczęściej spotykane systemy plików, jak i wszystkie typy dysków twardych o pojemnościach większych niż 8 TB. AOMEI Partition Assistant Standard Edition można używać za darmo w celach domowych i komercyjnych. 

    MiniTool Partition Wizard Free Edition - przeprowadzi migrację systemu Windows 

    Po darmowy program MiniTool Partition Wizard Free Edition powinni sięgnąć wszyscy użytkownicy, którzy poza potrzebą przeprowadzenia procesu partycjonowania pragną również w całości przenieść na nowy dysk twardy używany system operacyjny. Procedura migracji systemu Windows odbywa się poprzez użycie prostego w obsłudze kreatora, przeprowadzającego użytkowników krok po kroku przez całą procedurę przenoszenia naszego środowiska pracy na nowy wolumin. W programie do zarządzania dyskiem twardym MiniTool Partition Wizard Free Edition nie zabrakło również funkcji do tworzenia nowych partycji dyskowych oraz łączenia, dzielenia, kopiowania, formatowania i usuwania dotychczasowych woluminów. 

    IM-Magic Partition Resizer Free – idealne rozwiązanie dla początkujących 

    Osoby szukające prostego i mało skomplikowanego programu do partycjonowania dysków twardych powinny zainteresować się IM-Magic Partition Resizer Free. Aplikacja zawiera w sobie intuicyjny w obsłudze interfejs użytkownika, dzięki któremu proces tworzenia partycji dyskowych nie sprawi nikomu problemów. IM-Magic Partition Resizer Free pozwala również na dzielenie, łączenie i wymazywanie zawartości z dotychczasowych woluminów. Program obsługuje dyski twarde o pojemności nie większej niż 2 TB oraz oparte na systemie plików FAT16, FAT32 i NTFS. 

    GParted – linuksowe narzędzie do zarządzania dyskiem twardym 

    Bazujące na linuksowej dystrybucji narzędzie GParted do partycjonowania dysków działa poza systemem operacyjnym i może być używane za darmo w środowisku komercyjnym. Aplikacja dedykowana jest bardziej zaawansowanym użytkownikom, bo rozpowszechniana jest w formie bootowalnego obrazu ISO, którego po pobraniu należy nagrać na płycie, a podczas uruchamiania się komputera musimy umieścić ją w napędzie optycznym. Korzystając z GParted będzie można tworzyć, przesuwać oraz usuwać dotychczasowe partycje dyskowe, a także zmieniać nazwy i ustawiać nowy uniwersalny identyfikator UUID. Program zapewnia wsparcie dla wszystkich dysków twardych HDD i SSD działających na interfejsie IDE, SATA, SCSI, NVMe, USB i w macierzach RAID oraz pracujących w najczęściej używanych systemach plików FAT16, FAT32, NTFS, EXT2, EXT3, EXT4, HFS i HFS+.