5 najlepszych programów do defragmentacji

    Poprzez defragmentację dysku wyraźnie skraca się czas startu systemu. Zobacz programy, które wykonają ją najlepiej.

    Aby zrozumieć istotę procesu, jakim jest defragmentacja dysku, najpierw warto wiedzieć, czym charakteryzuje się fragmentacja. Zjawisko to oznacza, że pliki na komputerze zapisywane są w sposób nieciągły, a to z kolei prowadzi do powstawania pustych obszarów na dysku. Mimo że widzimy dokument widniejący w danym folderze, w rzeczywistości jego części porozrzucane są na oddalonych od siebie sektorach dysku twardego. Można powiedzieć, że fragmentacja na komputerach z systemem operacyjnym Windows jest nieunikniona, ponieważ jej najczęstszą przyczyną są zwykłe operacje, które wykonujemy na plikach, np. usuwanie, dodawanie czy kopiowanie dokumentów. Skutkiem nieciągłego zapisu plików jest przede wszystkim spadek wydajności oraz spowolnienie pracy komputera, ponieważ czas odczytu i zapisu danych znacznie się wydłuża. Swoistym lekiem na ten niezależny od nas proces jest defragmentacja, której głównym założeniem jest poprawa efektywności pracy dysku twardego poprzez układanie poszczególnych danych. Po przeprowadzeniu takiego procesu oprócz lepszej wydajności możemy liczyć także na mniejsze ryzyko utraty danych podczas ewentualnej nieprawidłowości w pracy systemu. Dobór programu do tak istotnego procesu nie powinien być przypadkowy. Niektóre z nich bardzo dobrze radzą sobie również z coraz popularniejszymi dyskami SSD, na których we wcześniejszych latach nie polecano defragmentacji, bo wielokrotny zapis danych skracał ich żywotność. Przy nowych kościach pamięci możemy być jednak o to spokojni. Poniżej przedstawiamy pięć najlepszych programów do defragmentacji dysków HDD i SSD, z których warto skorzystać.

    Defraggler – najlepszy program do defragmentacji dysków twardych

    Darmowy program do defragmentacji Defraggler przyspiesza pracę komputera, zbierając pofragmentowane pliki na komputerze i organizując je bardziej efektywnie. Posiada on możliwość defragmentowania wolnej przestrzeni dysku oraz wybranych partycji, folderów, a nawet poszczególnych plików. Ponadto graficzny i prosty interfejs sprawia, że nawet mało doświadczone w przeprowadzaniu tego procesu osoby nie powinny mieć większego problemu w nawigacji programu. Do dodatkowych funkcji Defragglera należy możliwość wyświetlenia mapy dysku twardego oraz wykonania defragmentacji w trakcie włączania systemu Windows. Tym, co wyróżnia program na tle konkurencji jest opcja defragmentacji wolnego miejsca na dysku, a nie jedynie wybranych plików. Jest to swojego rodzaju prewencyjne rozwiązanie, które pomaga zapobiegać fragmentacji przed jej wystąpieniem.

    IObit Smart Defrag Free – systematyczna optymalizacja pamięci masowej

    IObit Smart Defrag to program do defragmentacji dysku twardego komputerów działających na systemie operacyjnym Windows. Jego ogromną zaletą jest fakt, że po zainstalowaniu może działać w tle przez co cały czas, a optymalizacja pamięci masowej przeprowadzana jest okresowo. Dzięki takiemu działaniu zmniejszamy skutki fragmentacji, nawet podczas ciągłej pracy z plikami. Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie automatycznej funkcji procesu defragmentacji, na pasku zadań w miejscu powiadomień na ekranie naszego komputera pojawi się ikonka programu IObit Smart Defrag. W programie możliwe jest przeprowadzenie procesu defragmentacji na lokalnych dyskach twardych HDD i SSD, a także na zewnętrznych nośnikach pamięci. Graficzny interfejs użytkownika przypomina ten znany z systemu operacyjnego Windows 8 i 8.1, zatem nie będzie nowością dla większości użytkowników.

    MyDefrag – program z przydatnym pakietem informacji wstępnych

    Kolejną propozycją jest MyDefrag, czyli bardzo łatwe w użyciu narzędzie opracowane w celu przeprowadzania defragmentacji dysków i optymalizacji systemu operacyjnego. Chociaż może się wydawać, że program jest adresowany do bardziej doświadczonych użytkowników, MyDefrag może być bezpiecznie używany przez nowicjuszy, głównie dzięki ilości informacji, które dostarcza przed rozpoczęciem procesu optymalizacji. Do dyspozycji jest wiele możliwości, dzięki którym możemy analizować dane dysku twardego, konsolidować wolne miejsce czy ponownie zapisywać w danej lokacji poszczególne pliki. Przydatną funkcją jest także ustawienie czasowej defragmentacji dysku systemowego. Możemy zatem optymalizować system codziennie, co tydzień lub co miesiąc, a taka systematyczność z pewnością zwiększy szanse na poprawienie wydajności naszego sprzętu.

    UltraDefrag – wszechstronne narzędzie do defragmentacji

    Darmowy program UltraDefrag reorganizuje położenie i zapis plików, dzięki czemu system operacyjny, aplikacje i gry działają znacznie szybciej. Z UltraDefrag do optymalizacji dysku możemy korzystać za pomocą graficznego interfejsu użytkownika lub z poziomu wiersza poleceń. Te dwa sposoby użytkowania są ukłonem w stronę mniej doświadczonych użytkowników, dla których defragmentacja dysku to proces trudny, skomplikowany i czasochłonny. Klikając w konkretne ikony można przeprowadzić defragmentację pojedynczych plików lub folderów, a nawet całych partycji jednocześnie. Zanim jednak zdecydujemy się rozpocząć proces optymalizacji, warto wykorzystać możliwości UltraDefrag i na początek wykonać analizę nośnika magazynującego dane. Dzięki temu będziemy od początku wiedzieli, w których częściach systemu defragmentacja jest najbardziej potrzebna. UltraDefrag pozwala pracować na plikach zapisanych w systemie FAT12, FAT16, FAT32, NTFS i exFAT.

    Auslogics Disk Defrag Free – sam zdecyduj, czy przeprowadzić optymalizację

    Ten darmowy program z wbudowanym monitorem danych S.M.A.R.T. pozwoli nam podjąć decyzję, czy proces defragmentacji jest w ogóle potrzebny naszemu komputerowi. Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji możemy wykorzystać funkcję wygenerowania raportu wstępnego, w którym zawarte będą informacje o stanie fragmentacji dysku twardego. Na tej podstawie stwierdzimy, które z elementów wymagają przeprowadzenia optymalizacji, a które na razie możemy zostawić w spokoju. Program Auslogics Disk Defrag Free do defragmentacji dysków twardych oferowany jest jeszcze w wersji przenośnej (portable), która nie wymaga instalacji i może być uruchomiona bezpośrednio z zewnętrznej pamięci masowej USB.