Huawei P30 kontra Honor 20 Pro - pojedynek dwóch udanych smartfonów w cenie około 2500 złotych

    Honor 20 Pro to flagowiec submarki należącej do firmy Huawei. Z kolei Huawei P30 jest tańszym, mniejszym bratem flagowego Huawei P30 Pro. Co może łączyć te pozornie należące do różnego segmentu rynkowego smartfony? Są nowoczesnymi, wydajnymi konstrukcjami i stanowią dla siebie bezpośrednią, cenową konkurencję. Sprawdzamy zatem, w jakich wypadkach lepiej postawić na nieco tańszą propozycję Huawei, a kiedy na flagowiec z logo Honora.

    Huawei P30 kontra Honor 20 Pro - jakość wykonania

    Oba urządzenia zostały bardzo starannie wykonane, z materiałów wysokiej jakości. Mamy tu więc do czynienia ze szklanymi, wygodnie wyprofilowanymi do kształtu dłoni tyłami oraz aluminiowymi ramami łączącymi panele przedni i tylny.

    Obudowa Honora 20 Pro nie otrzymała żadnego certyfikatu wodoszczelności. Huawei P30 zasłużył na oznaczenie IP53, a więc jest telefonem odpornym na zachlapania. Obaj producenci nie podają za to, jaki typ szkła chroni ekrany.

    W modelu P30 Huawei postawił na ekran wykonany w technice OLED. Umożliwiło to schowanie czytnika linii papilarnych pod jego powierzchnią. Honor 20 Pro ma ekran LCD, co wymusiło wykorzystanie klasycznego skanera. Nie został on jednak ulokowany zwyczajowo na tylnym panelu telefonu, a na boku obudowy – jest zintegrowany z włącznikiem. W praktyce oba rozwiązania sprawdzają się dobrze, są wygodne w obsłudze i działają dostatecznie pewnie.

    Prezentowane na zdjęciach smartfony oznaczone zostały na opakowaniach jako wersje czarne. Nietrudno jednak zauważyć, że czerń Huawei P30 jest bardziej klasyczna, niż wyraźnie wpadająca w fiolet czerń Honora 20 Pro. Obie koncepcje wykończenia znajdą zapewne swoich zwolenników, przy czym sfrezowane na płasko góra i dół obudowy dodają nieco więcej elegancji telefonowi Huawei.

    Jednak o gustach z natury się nie dyskutuje, a zatem... pod względem jakości wykonania telefonów należy się remis. Oba otrzymują zatem po pierwszym, “honorowym” punkcie.

    Rezultat starcia – Huawei - Honor 1:1

    Huawei P30 kontra Honor 20 Pro – specyfikacja techniczna

    Specyfikacja techniczna porównywanych smartfonów jest bardzo zbliżona. Są telefonami Dual SIM. Korzystają z chipsetów tego samego typu (Huawei HiSilicon Kirin 980) i mają ekrany o podobnej przekątnej oraz o tej samej rozdzielczości. Na plus Honora 20 Pro przemawia większa ilość pamięci operacyjnej (8 GB vs 6 GB) i pamięci dla danych (256 GB vs 128 GB). Huawei P30 ma za to hybrydowe gniazdo dla karty pamięci, które pozwala jego użytkownikowi na późniejszą rozbudowę pamięci dla danych. Kłopot jedynie w tym, że musi być to moduł typu Nano Memory Card, a takie w swojej ofercie ma wyłącznie firma Huawei.

    Dla wielu osób ogromną zaletą Huawei P30 będą jego bardziej kompaktowe wymiary i mniejsza masa. Wbrew pozorom 5 milimetrów na wysokości, 2 milimetry w szerokości i 1,5 dekagrama mniejsza masa robią zauwazalną różnicę. P30 lepiej leży w dłoni niż Honor 20 Pro. Osoby dużo rozmawiające powinny ponadto docenić wyraźnie niższy współczynnik SAR Huawei P30.

    Honor 20 Pro ma natomiast port podczerwieni, który pozwala zamienić smartfon w kieszonkowy, uczący się pilot uniwersalny.

    Powyższą tabela dobitnie ukazuje, że smartfony mają bardzo zbliżoną funkcjonalność i specyfikację. Pod pewnymi względami nieco lepiej wypada Honor, a kiedy indziej P30 i dlatego, po raz kolejny obu urządzeniom przyznajemy po punkcie.

    Rezultat starcia – Huawei - Honor 2:2

    Huawei P30 kontra Honor 20 Pro – wydajność smartfonów

    Te same chipsety, identyczna rozdzielczość ekranów i jedyna różnica w postaci 2 GB RAM więcej w wypadku Honora 20 Pro. Czy to wystarczy, aby wygrać z Huawei P30 w starciu na wydajność?

    W codziennym użytkowaniu oba smartfony działają płynnie, nie mają problemów z obsługą multimediów i uruchamianiem popularnych androidowych gier. Pod względem wygody obsługi należy się zatem uczestnikom starcia kolejny remis.

    Podobnego zdania są również mobilne benchmarki. Różnica w wydajności urządzeń jest tak znikoma (patrz tabela poniżej), że traktować ją należy raczej jako błąd pomiarowy. Honor 20 Pro wypadł jedynie nieco lepiej w teście zapisu danych w pamięci flash, jednak i tym razem nie są to osiągi na tyle istotnie lepsze, aby mogły mieć odczuwalny wpływ na pracę telefonu.

    Zgodnie ze specyfikacją techniczną Honor 20 Pro ma bardziej pojemny akumulator (4000 mAh vs 3650 mAh), co na papierze stawia go w lepszym świetle. Warto jednak pamiętać, że ekran OLED zastosowany w P30 jest konstrukcją bardziej energooszczędną niż porównywalny pod względem parametrów ekran LCD Honora. Oba telefony nie mają problemu z wytrzymaniem bez ładowania przez cały dzień, nawet będąc dość intensywnie użytkowane, ale postanowiliśmy także sprawdzić wydajność ich baterii w bardziej wyrównanych okolicznościach. W tym celu ustawiliśmy jasność obu ekranów na 180 cd/m2 i uruchomiliśmy na smartfonach te same testy. Okazało się, że Honor 20 Pro rzeczywiście wypadł w nich lepiej, ale zaledwie odrobinę, a to znaczy, że przewaga pojemności zastosowanego ogniwa została w nim zwyczajnie zmarnowana, być może właśnie poprzez wspomniane już wcześniej zastosowanie ekranu typu LCD.

    W tej sytuacji nie mamy innego wyjścia, jak ponownie przyznać smartfonom po punkcie, brnąc tym samym dalej w ów bezbarwny remis. Jest on uzasadniony również z tego powodu, że oba smartfony nie obsługują ładowania indukcyjnego, a dołączone do zestawów ładowarki sieciowe mają identyczną wydajność 22,5 wata.

    Rezultat starcia – Huawei - Honor 3:3

    Huawei P30 kontra Honor 20 Pro - jakość ekranu i wyświetlanego obrazu

    Smartfony mają ekrany o tej samej rozdzielczości (1080 x 2340 pikseli) i bardzo podobnej przekątnej. Radykalna różnica polega zaś na ulokowaniu przedniej kamery (Huawei ma mini notch, Honor dziurkę w ekranie) oraz technice wykonania obu ekranów. W Huawei P30 jest to panel OLED, a w Honorze 20 Pro – panel LCD IPS. Który lepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu?

    Zdjęcie poniżej pozwala już na pierwszy rzut oka dostrzec, że w jasny dzień na zewnątrz czytelność ekranu OLED jest lepsza niż ekranu LCD. Panel OLED ma znacznie lepszy kontrast wyświetlanego obrazu i prezentuje bardziej atrakcyjne kolory.

    Organoleptyczne odczucia potwierdzają rezultaty pomiarów, choć trzeba przyznać, że poza dość przeciętnym kontrastem i niezbyt imponującą, jak na panel LCD jasnością pozostałe parametry ekranu Honora 20 Pro są bardzo przyzwoite.

    Nie wystarczają one jednak do zatarcia lepszego wrażenia, które w codziennym użytkowaniu robi ekran OLED smartfonu Huawei P30. Tym razem, punkt wędruje zatem tylko do niego i mamy wreszcie jakieś prowadzenie.

    Rezultat starcia – Huawei - Honor 4:3

    Huawei P30 kontra Honor 20 Pro – aparaty fotograficzne i jakość wykonywanych zdjęć

    Sekcja głównego aparatu w smartfonie Honor 20 Pro wygląda imponująco. Przy niej, potrójna cyfrówka Huawei P30 Pro prezentuje się niczym przysłowiowa uboga krewna. Nie warto jednak zbytnio przywiązywać się do samego wyglądu, gdyż aparat Huawei P30 ma przecież sporo wspólnego z tym zastosowanym w modelu P30 Pro. Flagowiec Huawei uznawany jest zaś za rynkowego lidera w dziedzinie mobilnej fotografii. P30 ma na przykład tę samą, 40-megapikselową, superczułą matrycę ze zmienionym filtrem barwnym RYB zamiast klasycznego RGB.

    W aparacie Honora 20 Pro na wyróżnienie zasługuje natomiast bardzo jasny obiektyw 48-megapikselowego modułu standardowego (f/1.4).

    Huawei P30 kusi wspomnianą już matrycą o nazwie Super Spectrum oraz szerokokątnym obiektywem wyposażonym w system autofocus. Konkurencja stawia zwykle w tych modułach na rozwiązanie typu focus free.

    Tyle o aparatach mówi teoria, a który smartfon wykonuje lepsze zdjęcia? Już pierwsze porównawcze kadry pokazały, że nie będzie to łatwa runda. W typowych warunkach oba urządzenia robią bowiem ostre, dobrze naświetlone zdjęcia o atrakcyjnych, realistycznych kolorach. Ich aparaty mają również bardzo podobne możliwości funkcjonalne, ale subiektywnie wydaje się, że cyfrówka Huawei P30 pracuje minimalnie sprawniej.

    Oto porównanie zdjęć tej samej sceny przechwyconej wszystkimi modułami fotograficznymi obu aparatów i dodatkowo w maksymalnym, dostępnym zoomie cyfrowym, który w obu wypadkach wynosi 30x. Zdjęcia z zoomem cyfrowym generalnie są dość słabej jakości, ale mimo wszystko nieco lepiej (lepsza jakość detali) robi je smartfon Huawei.

    I jeszcze cztery dodatkowe kadry pozwalające porównać jakość wykonywanych przez smartfony zdjęć w różnych zastanych warunkach oświetleniowych.

    Dziś, praktycznie wszystkie smartfony, a przynajmniej te od klasy średniej wzwyż, mają w aparacie osobny tryb wykonywania zdjęć nocnych. Zarówno Huawei P30, jak i Honor 20 Pro bardzo dobrze wypadają w tych trudnych fotograficznie warunkach. Na minus P30 zaliczyć trzeba jednak pomarańczowe przebarwienia na silnie czerwonych źródłach światła (patrz podświetlany kaseton). Ta sama przypadłość trapi również aparat droższego Huawei P30 Pro i aż dziwne, że przez tyle czasu, od premiery serii P30 nie została usunięta.

    Aparat smartfonu Honor 20 Pro wyposażony został w dodatkowy, czwarty moduł makro. Ma on jednak niewielką rozdzielczość (2 megapiksele) i ostrość ustawioną na stałe na odległość 4 centymetrów. Oba smartfony wyposażono natomiast w dedykowany tryb pracy aparatu o nazwie Supermakro. W praktyce okazało się, że pozbawiony specjalnego modułu makro Huawei P30 jest w stanie swoim standardowym aparatem wykonać lepszy kadr niż mający go Honor 20 Pro. Dużym ułatwieniem w wypadku P30 jest fakt, że w trybie makro działa w aparacie system ustawiania automatycznej ostrości i zdjęcie wykonamy już z odległości 2-3 centymetrów. W Honorze musimy natomiast celować odległością smartfonu od obiektu, aby uzyskać wymagany punkt ostrosci.

    Podsumowując, jakość typowych zdjęć zrobionych obydwoma smartfonami jest bardzo zbliżona i obiektywnie patrząc – bardzo dobra. Dotyczy to zarówno kadrów dziennych, nocnych, jaki i zdjęć makro. W jednych aspektach nieco na prowadzenie wychodzi Huawei P30 (makro, zoom cyfrowy), w innych Honor 20 Pro (brak przebarwień w scenach nocnych), a zatem po raz kolejny obaj uczestnicy otrzymują w tej rundzie zasłużenie po jednym punkcie.

    Rezultat starcia – Huawei - Honor 5:4

    Huawei P30 kontra Honor 20 Pro – sekcja audio i jakość odtwarzanego dźwięku

    Honor 20 Pro i Huawei P30 mają pojedynczy, monofoniczny głośnik umieszczony na dole obudowy. Oba przetworniki grają efektywnie i prezentują dobrą, jak na smartfonowe standardy kontrolę agresywności odtwarzanego dźwięku.

    W Huawei P30 producent pozostawił wyjście słuchawkowe minijack 3,5 milimetra. Z kolei, jak na flagowiec przystało, nie ma go już Honor 20 Pro. W zestawie Honora otrzymujemy jedynie przejściówkę z USB typu C na gniazdo minijack – brak w nim słuchawek. Pudełko Huawei P30 zawiera douszny zestaw słuchawkowy, ale jest on kiepskiej jakości.

    Po wykorzystaniu dobrej klasy słuchawek okazuje się, że zarówno Huawei P30, jak i Honor 20 Pro odtwarzają muzykę o jakości zasługującej na solidną, szkolna czwórkę. W ustawieniach brzmienia Honora znajdziemy nieco starszą sekcje ustawień Huawei Histen, a w Huawei P30, przynajmniej w teorii bardziej prestiżowe rozwiązanie Dolby Atmos. Możliwości regulacji charakterystyki dźwięku są jednak w obu rozwiązaniach zbliżone.

    Co w tej sytuacji? Dla wielu osób gniazdo słuchawkowe minijack 3,5 milimetra jest dużą zaletą. Innym wystarczy dołączana do zestawu z Honorem 20 Pro przejściówka. Skoro jednak finalna jakość brzmienia okazuje się być podobna, to jeszcze raz najuczciwszym rozwiązaniem będzie przyznanie obu rywalom po kolejnym punkcie.

    Rezultat starcia – Huawei - Honor 6:5

    Huawei P30 kontra Honor 20 Pro – podsumowanie, czyli który smartfon jest lepszy i dla kogo

    Dwa, solidnie wykonane, atrakcyjne stylistycznie i nowoczesne smartfony. Bardzo podobna funkcjonalność i wydajność. Wyróżniające się na plus, na tle smartfonowej konkurencji aparaty. Akumulatory o dobrej, zbliżonej wydajności i... niezbyt spektakularny wynik starcia 6 : 5 dla Huawei P30. Co zatem może przesądzać o celowy wyborze jednego z tych smartfonów?

    Rynkowa premiera Honora 20 Pro jest już tuż, tuż. Jego przewidywana cena wynosić ma 2699 złotych. Huawei P30 kosztuje natomiast obecnie około 2500 złotych, a więc koszt zakupu smartfonów uznać trzeba za zbliżony.

    Honor 20 Pro ze swoim mieniącym się na fioletowo tylnym panelem z pewnością wpadnie w oko osobom młodym, chcącym się wyróżnić w smartfonowym tłumie i… w tej roli sprawdzi się on doskonale. Duża ilość pamięci operacyjnej, 256 GB pamięci dla danych oraz moduł podczerwieni to kolejne zalety flagowca Honora.

    Huawei P30 jest natomiast smartfonem, którego ogromnym plusem są kompaktowe wymiary i dobra wygoda obsługi za pomocą jednej ręki. Sporą zaletą telefonu jest również ekran OLED, który w codziennym użytkowaniu wypada znacznie lepiej niż ekran LCD z Honora.