Najlepsze programy do tworzenia obrazu dysku

    Poznaj pięć najlepszych programów do tworzenia obrazu dysku oraz migracji systemu operacyjnego Windows. Dzięki tym aplikacjom przeprowadzka na nowy nośnik stanie się błahostką. 

    Oto wybór pięciu najlepszych darmowych programów do tworzenia i przywracania kopii zapasowych dysków, wybranych partycji, folderów, plików czy systemu. Backupy można zapisywać na dysku lokalnym lub na przenośnym noś­niku podłączonym do komputera, a czasem także wypalać na płytach optycznych. Przedstawione programy są dość łatwe w obsłudze – zawierają kreatory, które prowadzą użytkownika krok po kroku przez wybraną operację. Aplikacje te ułatwią nam także przeniesienie Windows na nowy dysk twardy, a niektóre z nich udostępniają funkcję klonowania, czyli kopiowania wszystkich danych systemowych i prywatnych z jednego dysku na inny. 

    EASEUS Todo Backup Free – najlepszy program do tworzenia obrazu dysku 

    Wśród programów do tworzenia obrazów dysków twardych, liderem może być tylko jeden, a jest nim EASEUS Todo Backup Free. Aplikacja cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, za sprawą prostego interfejsu użytkownika i braku niepotrzebnych nikomu wodotrysków. EASEUS Todo Backup Free pozwala w szybki sposób wykonać zarówno kompletny obraz każdego woluminu, jak i partycji dyskowej, na której został zainstalowany system operacyjny Microsoft Windows. Rzecz jasna nie zabrakło tutaj również funkcji odpowiedzialnej za klonowanie i przenoszenie naszego środowiska pracy na nowy dysk twardy. Dużą zaletą programu EASEUS Todo Backup Free jest obsługa lokalnych i zewnętrznych dysków twardych o pojemności do 16 TB, a także pamięci masowych pracujących na interfejsach IDE, SATA, eSATA, SCSI, IEEE 1394 (FireWire), USB 1.0, 2.0 i 3.0 oraz w macierzach RAID. 

    HDClone - najczęściej pobierany przez polskich użytkowników 

    HDClone Free Edition to bardzo dobrze znany wielu użytkownikom program do tworzenia obrazów dysków twardych. Za pomocą aplikacji otrzymamy możliwość wykonania dokładnej kopii zapasowej całej powierzchni pamięci masowej lub poszczególnych partycji dyskowych. To nie koniec możliwości oferowanych przez darmową wersję programu HDClone Free Edition. Narzędzie zostało wyposażone również w możliwość klonowania partycji systemowej, dzięki czemu będziemy mogli przeprowadzić proces migracji aktualnie używanego przez nas środowiska pracy na nowy dysk twardy HDD czy SSD. Minusem w HDClone Free Edition jest ograniczenie przez producenta prędkości transferu danych do 30 MB/s. 

    WinToHDD Free – parę klików, aby sklonować Windowsa 

    Jeśli zależy nam na przeprowadzeniu bardzo szybkiej i sprawnej migracji zainstalowanego systemu operacyjnego Windows na nowy dysk twardy, to powinniśmy zainteresować się programem, jakim jest WinToHDD. Za pomocą zawartego w aplikacji wydajnego mechanizmu odpowiedzialnego za klonowanie używanego środowiska pracy, z łatwością przyniesiemy system operacyjny Windows Vista, 7, 8, 8.1 i 10 na nową pamięć masową, taki jak superszybki dysk półprzewodnikowy SSD. 

    MiniTool Partition Wizard Free Edition – partycjonowanie, kopiowanie dysków i migracja systemu w jednym 

    MiniTool Partition Wizard Free Edition jest bezpłatnym programem, który został stworzony z myślą o partycjonowaniu dysków twardych. Niemniej jednak producent doposażył swoją aplikację w funkcję odpowiedzialną za przenoszenie na nowy dysk twardy używany system operacyjny Windows. Cała procedura migracji systemu Windows na nowy wolumin odbywa się poprzez użycie wygodnego w obsłudze kreatora, lecz zanim rozpoczniemy proces migracji naszego środowiska pracy, w pierwszej kolejności powinniśmy przygotować powierzchnię dysku twardego. Korzystając z programu MiniTool Partition Wizard Free Edition będziemy mogli tworzyć nowe partycje dyskowe oraz łączyć, dzielić, kopiować, formatować i usuwać dotychczasowe woluminy. 

    AOMEI Partition Assistant Standard Edition - kopiuje sektor po sektorze 

    W przeciwieństwie do poprzedniego programu, AOMEI Partition Assistant Standard Edition może być użyty za darmo zarówno w celach domowych, jak i komercyjnych. Decydując się na kopiowanie dysku lub poszczególnych partycji będziemy mogli wybrać jedną z dwóch metod. Pierwsza pozwala na przeprowadzenie szybkiej operacji, a druga dokładnie kopiuje wszystkie sektory dysku twardego, co powoduje, że będzie trzeba poczekać dłuższą chwilę. AOMEI Partition Assistant Standard Edition wspiera systemy plików FAT, FAT32, NTFS, EXT2/EXT3 i obsługuje napędy pracujące na interfejsie IDE, SATA, eSATA, SCSI, SSD, USB i FireWire oraz dyski o pojemności większej niż 8 TB.