Najlepsze programy do wirtualizacji systemu

    Dzięki programom pozwalającym tworzyć wirtualne maszyny możemy uruchamiać, wypróbowywać czy testować pod Windows inne systemy operacyjne, a także nieznane nam programy czy załączniki. Działają one w osobnym, izolowanym środowisku i nie mają wpływu na główny system.

    Wygodne testowanie i sprawdzanie

    Dzięki wirtualizacji możemy wygodnie i bezpiecznie testować nowe systemy operacyjne, instalować podejrzane programy i otwierać potencjalnie niebezpieczne załączniki bez żadnego ryzyka dla systemu, z którego korzystamy na co dzień. Dzięki temu poznanie nowego systemu Linux czy najnowszej aktualizacji Windows nie jest żadnym problemem. Komfort korzystania z wirtualnej maszyny zależy od podzespołów naszego komputera – im więcej rdzeni procesora i pamięci RAM możemy przydzielić do nowo tworzonej maszyny wirtualnej, tym płynniej będzie ona pracować. 

    VMware Workstation Player - wygodne tworzenie wirtualnych maszyn

    VMware Workstation Player pozwala na instalowanie i uruchamianie różnych systemów operacyjnych w bezpiecznym środowisku, odizolowanym od głównego systemu. Dzięki temu jest możliwe wygodne testowanie i wypróbowywanie innych systemów pod Windows. 

    VMware pozwala na uruchamianie ponad 200 systemów w wersjach 32-bit oraz 64-bit, takich jak Windows 10/8/7/XP, Ubuntu, Red Hat, Debian, Mint, Fedora. Mamy możliwość przydzielenia do ośmiu rdzeni i nawet 32 GB pamięci RAM na indywidualną maszynę wirtualną, o ile podzespoły komputera na to pozwolą. Program obsługuje technologię przeciągnij i upuść – wystarczy przeciągnąć plik z naszego systemu do okna maszyny wirtualnej, a zostanie on do niej skopiowany.

    Funkcje programu

    obsługa USB w maszynie wirtualnej

    działa dobrze, nawet gdy jest mało RAM-u 

    możliwość zatrzymania pracy maszyny w każdej chwili

    Wsparcie dla klawiatury

    Podczas instalacji VMware Workstation Player w systemie Windows możemy zainstalować specjalny sterownik do obsługi klawiatury.

    Zajmie on około 10 MB miejsca, jednak jest szczególnie przydatny w przypadku klawiatur, które korzystają ze specjalnych klawiszy. Nie będą też przechwytywane skróty klawiaturowe z głównego systemu w trakcie pracy wirtualnej maszyny.

    Tworzymy wirtualną maszynę z Windows 10

    Do utworzenia wirtualnej maszyny będziemy potrzebować obrazu systemu operacyjnego. Dobrym pomysłem dla osób korzystających nadal z systemu Windows 7 czy 8 jest utworzenie maszyny z systemem Windows 10, a osoby, które już korzystają z Windows 10 na co dzień, mogą w wirtualnej maszynie uruchamiać Windows 7 (na przykład na potrzeby starszych programów, które nie działają w Windows 10), wypróbowywać najnowsze testowe wersje Dziesiątki w ramach programu Microsoft Insider i sprawdzać, jakie nowe funkcje zostaną wkrótce oficjalnie wprowadzone. Obraz Windows 10 możemy pobrać, korzystając z narzędzia Microsoftu Media Creation Tool. 

    1. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu VMware Workstation Player klikamy na Create a New Virtual Machine w głównym oknie interfejsu.

    2. Następnie zaznaczamy drugą opcję – Installer disc image file (iso):.

    Klikamy na Browse i wskazujemy lokalizację obrazu systemu na naszym dysku. Po wybraniu obrazu klikamy na Next. Dzięki temu od razu nasza maszyna będzie miała zwirtualizowany napęd z płytą instalacyjną systemu.

    3. Na kolejnym ekranie podajemy nazwę maszyny oraz lokalizację wirtualnego dysku i klikamy na Next.

    4. Decydujemy, jaki rozmiar ma mieć wirtualny dysk – w przypadku Windows 10 zalecane jest 60 GB.

    Poniżej wskazujemy rodzaj przechowywania danych z wirtualnego dysku i przechodzimy dalej.

    5. Warto zmienić domyślne ustawienia alokacji rdzeni procesora oraz pamięci RAM – klikamy na Customize Hardware.

    Jeżeli mamy mocny sprzęt, powinniśmy przydzielić około 4 GB pamięci RAM oraz dwa lub cztery rdzenie procesora.

    Po zaakceptowaniu zmian klikamy na Finish.

    6. Automatycznie uruchomiona zostanie maszyna wirtualna – instalujemy w niej Windows.

    7. Po zainstalowaniu klikamy na dolnym pasku na I Finished Installing. Aby uruchomić wirtualną maszyne z Windows 10, klikamy na przycisk Play.

    VirtualBox - świetny program do zarządzania wirtualnymi maszynami

    VirtualBox to jeden z najbardziej znanych programów do wirtualizacji. Pozwala na tworzenie wielu maszyn wirtualnych oraz na zarządzanie nimi, możemy w nich uruchamiać bardzo różne systemy operacyjne. Wspiera obsługę portów USB i wielu różnego rodzaju sprzętów podłączanych do komputera lub laptopa. Możemy nawet utworzyć emulację wirtualnego dysku na przenośnym dysku USB lub pendrivie, dzięki czemu nasz wirtualny system będziemy mieli zawsze pod ręką. Możemy korzystać z wirtualizacji, zarówno jeśli mamy procesory Intel, jak i AMD. VirtualBox pozwala również na klonowanie maszyn, tworzenie migawek oraz na udostępnianie folderów pomiędzy maszyną wirtualną a hostem.

    Funkcje programu

    możliwość klonowania maszyn wirtualnych

    wygodne zarządzanie wieloma maszynami

    obsługa portów USB 

    udostępnianie folderów

    Wirtualna maszyna z Linuxem

    Dzięki programowi VirtualBox możemy wygodnie testować różne dystrybucje Linuxa bez konieczności instalowania ich na dysku obok Windows i ryzykowania utraty stabilności. Procedura tworzenia maszyny wirtualnej z Linuxem jest dość uniwersalna, poznajmy ją na przykładzie systemu Solus, którego obraz znajduje się na płycie DVD dołączonej do tego wydania.

    1. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu VirtualBox klikamy po prawej stronie na Nowa.

    2. Podajemy nazwę maszyny, folder, w którym będą przechowywane jej pliki, typ systemu – w tym wypadku Linux, oraz wersję.

    Jeśli na liście jest dystrybucja, którą zamierzamy zainstalować, wybieramy ją, w innym przypadku najlepiej wybrać Other Linux. Kolejny krok to przydzielenie odpowiedniej ilości pamięci RAM. Z reguły do płynnej pracy maszyny wirtualnej wystarczą 2 lub 4 GB pamięci. Na koniec wybieramy opcję Stwórz wirtualny dysk twardy i klikamy na Utwórz.

    3. Ustalamy ścieżkę do wirtualnego dysku oraz jego rozmiar.

    W przypadku Linuxa, który ma służyć do testów, wystarczy 20–30 GB, aby zainstalować system i sprawdzić jego możliwości. Później będziemy mogli dodać kolejne wirtualne dyski, jeśli zabraknie nam miejsca na dane. Ważne, abyśmy wybrali opcję Dynamicznie przydzielany, dzięki temu w miarę zajmowania wirtualnego dysku będzie zapełniany nasz fizyczny nośnik, a nie od razu. Klikamy na Utwórz.

    4. Maszyna zostanie wstępnie utworzona i będzie dostępna na pasku po lewej stronie w głównym oknie programu. Zanim jednak ją uruchomimy, musimy jeszcze skonfigurować kilka opcji. Klikamy na maszynę prawym przyciskiem myszy i wybieramy Ustawienia.

    Po lewej stronie klikamy na System, a po prawej na zakładkę Procesor. Wybieramy liczbę rdzeni (wątków) procesora – warto zmienić domyślne ustawienie na przynajmniej dwa rdzenie, dzięki czemu wirtualna maszyna będzie pracować wydajniej.

    Przechodzimy do zakładki Ekran i przesuwamy suwak przy opcji Pamięć wideo do samego końca w prawo.

    Na koniec przechodzimy do zakładki Pamięć. Klikamy w środkowym panelu na ikonę płyty CD. Po prawej stronie zaznaczamy opcję Live CD/DVD, klikamy na symbol płyty CD ze strzałką, wskazujemy lokalizację obrazu płyty z systemem w formacie ISO i klikamy na OK.

    5. Teraz możemy uruchomić wirtualną maszynę – wystarczy w głównym oknie dwukrotnie kliknąć na jej ikonę.

    Otwarte zostanie nowe okno, w którym będzie ona aktywna. Automatycznie zostanie wykonany rozruch z wybranego przez nas obrazu płyty.

    Dodatkowe opcje 

    Dodatkowo powinniśmy również zainstalować specjalne rozszerzenie, które pozwoli na korzystanie z portów USB w standardach USB 2.0 i 3.0 oraz na przykład kamery internetowej.

    1. Rozszerzenie pobieramy ze strony 

    2. Następnie w programie VirtualBox klikamy na Plik, Globalne ustawienia.

    3. Przechodzimy do zakładki Rozszerzenia, po prawej stronie klikamy na plus, wskazujemy lokalizację pobranego pliku rozszerzeń i otwieramy go.

    4. Instalujemy rozszerzenie, klikając na Zainstaluj.

    Od teraz będziemy mogli korzys­tać z dodatkowych funkcji wewnątrz wszystkich wirtualnych maszyn.

    Przeciąganie folderów

    Zanim będziemy mogli skorzystać z możliwości przenoszenia i współdzielenia folderów lub korzystania ze wspólnego schowka pomiędzy maszyną wirtualną a hostem, musimy zainstalować w wirtualnej maszynie specjalny dodatek VirtualBox Guest Additions, który pozwoli na korzystanie z tych funkcji. Oczywiście w zależności od systemu zainstalowanego w wirtualnej maszynie proces instalacji jest różny. W przypadku systemu Windows jest to bardzo proste, wystarczy uruchomić plik EXE. W przypadku systemu Linux musimy wykonać nieco więcej kroków. Uwaga! Dodatkowe opcje można dodać tylko w zainstalowanym systemie operacyjnym, nie będziemy mogli wykonać tej operacji w wersji Live.

    1. Po uruchomieniu wirtualnej maszyny klikamy na górnym pasku okna VirtualBoxa na Urządzenia, Zamontuj obraz płyty z dodatkami gościa.

    Jeżeli pojawi się błąd, należy uruchomić program ponownie z uprawnieniami administratora.

    2. Na ekranie pojawi się informacja o nośniku. Klikamy na Uruchom. Jeśli to nie zadziała, przechodzimy do lokalizacji z zamontowaną płytą, klikamy prawym przyciskiem myszy na wolne pole menedżera pliku i wybieramy opcję Otwórz w terminalu.

    3. Następnie wpisujemy polecenie sh VBoxLinuxAdditions.run i wciskamy Enter, po czym wpisujemy yes i znów wciskamy Enter.

    4. Po poprawnej instalacji musimy ponownie uruchomić maszynę wirtualną, a następnie na górnym pasku aktywujemy opcję przeciągania plików czy korzystania ze wspólnego schowka.

    Problemy z uruchamianiem wirtualnych maszyn

    Dość częstym problemem przy próbie uruchamiania wirtualnych maszyn lub tylko 64-bitowych maszyn jest aktywna w Windows funkcja Hyper-V, która odpowiada za wirtualizację i może być wykorzystywana przez system w tle. Od Windows 8 jest ona domyślnie dodawana do komponentów systemu i uniemożliwia programom do wirtualizacji korzystanie ze sprzętowego wsparcia. Możemy ją wyłączyć, dzięki czemu VirtualBox i inne programy do wirtualizacji będą działały poprawnie. Wpisujemy w pole wyszukiwania systemu Windows Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows i uruchamiamy aplet. Można go też znaleźć w Panelu sterowania. Usuwamy zaznaczenie przy opcji Hyper-V ze wszystkimi podkategoriami. W zależności od wersji naszego systemu może okazać się, że będziemy musieli wyłączyć jeszcze funkcje: Windows Hypervisor Platform lub Virtual Machine Platform. Potwierdzamy zmiany i ponownie uruchamiamy komputer. 

    Instalacja systemu wewnątrz wirtualnej maszyny

    Jedyna różnica między instalacją systemu operacyjnego w wirtualnej maszynie i na normalnym dysku polega na tym, że podczas wyboru dysku mamy do wyboru nasz utworzony wcześniej wirtualny dysk oznaczony jako ATA VBOX. Możemy bez obaw zainstalować na nim dowolny system i w żaden sposób kroki wykonywane w wirtualnej maszynie nie wpłyną na to, co będzie się działo w systemie głównym.