Poznaj najlepsze narzędzia do optymalizacji komputera

    Na wygodę korzystania z komputera składa się sporo czynników. Ważne jest sprawne działanie systemu, dysku, poszczególnych programów, a w wypadku graczy – także gier, oraz szybki start Windows i wydajny internet. Narzędzia z tego działu pomogą naprawić wszystko.

    Sprawny komputer to podstawa

    Gdy jakikolwiek element systemu czy internet zaczyna szwankować, od razu utrudnia to i uprzykrza pracę i uniemożliwia rozrywkę z komputerem. Narzędzia z tego działu – nie tylko te opisane, ale także inne znajdujące się na płycie, a jest ich naprawdę dużo – pomogą nam przyspieszyć i usprawnić komputer.

    Glary Utilities 5 Pro - pełna wersja kompleksowego zestawu narzędzi do optymalizacji

    Pełna wersja bardzo popularnego programu do serwisowania i opty­malizacji Windows. 

    Funkcje programu

    przyspiesza komputer 

    naprawia problemy

    chroni prywatność

    czyści system

    Aktualizacja programów

    Glary Utilities świetnie sprawdza się w każdym zadaniu mającym na celu zaprowadzenie porządku w komputerze. Warto jednak zacząć od podstaw i zaktualizować oprogramowanie, dzięki czemu możemy znacząco poprawić wydajność. Uwaga! Do poprawnego działania tej funkcji wymagane jest połączenie z internetem.

    1. Klikamy na górnym pasku na zakładkę Zaawansowane, a potem na Optymalizacja i na Aktualizacja oprogramowania. Możemy też w głównym oknie programu kliknąć od razu na:

    2. Program przeskanuje nasz komputer. Gdy skończy, automatycznie otworzy się nowa karta w przeglądarce z rezultatami skanu. Będziemy mogli sprawdzić, jakie wersje programów mamy zainstalowane w systemie i jakie są dostępne do pobrania. Wystarczy kliknąć po prawej stronie na zieloną strzałkę w celu pobrania i zainstalowania aktualizacji.

    Aktualizacja sterowników

    Glary Utilities pozwala aktualizować sterowniki. W tym celu klikamy na zakładkę Zaawansowane, a potem na Optymalizacja i na Menedżer sterowników. Następnie, aby zaktualizować sterowniki, wchodzimy na zakładkę Aktualizuj.

    Wcześniej jednak zawsze warto wykonać kopię driverów, by móc je przywócić, gdyby okazało się, że po aktualizacji nie wszystko działa tak, jak powinno. W tym celu w oknie Menedżera sterowników wchodzimy na zakładkę Kopia. Zaznaczamy sterowniki, których kopie chcemy wykonać – zostaną podświetlone na czerwono. Wybieramy lokalizację i klikamy na Twórz kopię. 

    Przywracanie jest równie proste: wystarczy przejść do zakładki Przywróć, wskazać plik z kopią zapasową, wybrać sterowniki, które chcemy przywrócić, i kliknąć na Przywróć zaznaczone.

    Advanced SystemCare Free - popularny program do kompleksowej optymalizacji Windows

    Jeden z najpopularniejszych programów do kompleksowej optymalizacji Windows. Zawiera zestaw funkcji pomagających utrzymać Windows w dobrej kondycji, takich jak automatyczna diagnoza, czyszczenie dysku z niepotrzebnych plików, wykrywanie oprogramowania szpiegującego. Ma też przeznaczony dla graczy tryb Turbo Boost, moduł odpowiedzialny za ochronę przeglądarki przed złośliwymi dodatkami i oprogramowaniem, a także opcje zapewniające ochronę prywatności.

    Funkcje programu

    automatyczna diagnoza systemu

    czyszczenie dysku z plików śmieci

    wykrywanie oprogramowania szpiegującego

    optymalizacja rejestru

    Ogólna optymalizacja i czyszczenie dysku

    1. Po uruchomieniu Advanced System­Care klikamy na Start na środku okna głównego.

    2. Program skanuje system. Na koniec zobaczymy podsumowanie. 

    Jeśli nie chcemy usuwać niektórych plików spośród tych uznanych przez program za zbędne, na przykład historii przeglądarki, wystarczy usunąć ich zaznaczenia. Klikamy na Napraw.

    Przyspieszamy internet

    1. W głównym oknie programu usuwamy zaznaczenia przy domyślnych opcjach, a zaznaczamy tylko Przyspieszanie internetu i klikamy na Start.

    2. Program szuka w systemie nieprawidłowości, które mają wpływ na działanie internetu. Na koniec wyświetla informacje dotyczące możliwych optymalizacji. Klikamy na Napraw. Advanced SystemCare rozpoczyna konfigurację opcji.

    3. W celu zastosowania zmian dotyczących ustawień samego połączenia sieciowego restartujemy komputer.

    GeForce Experience - narzędzie do optymalizacji gier dla użytkowników kart NVIDIA GeForce

    GeForce Experience to program dla użytkowników kart graficznych NVIDIA GeForce, pozwalający łatwo aktualizować sterowniki karty, optymalizować ustawienia dla poszczególnych gier, a także rejestrować i udostępniać materiały wideo i zrzuty ekranu. Pozwala również dzięki funkcji NVIDIA ShadowPlay transmitować na żywo przebieg gier w serwisach YouTube, Twitch i Facebook.

    Funkcje programu

    optymalizuje działanie gier

    aktualizuje sterowniki karty graficznej

    pozwala rejestrować i udostępniać wideo i zrzuty ekranu z gier

    Optymalizujemy gry

    Dzięki specjalnym ustawieniom w programie GeForce Experience można szybko zoptymalizować gry pod kątem wydajności, tak by jak najsprawniej działały na naszym komputerze, bez tracenia czasu na indywidualne konfiguracje.

    1. Po uruchomieniu programu logujemy się do konta Nvidii (jeśli go nie mamy, musimy się zarejestrować lub skorzystać z logowania przez konto Google lub Facebook).

    2. Klikamy w prawym górnym rogu na trzy kropki i na Skanuj w poszukiwaniu gier.

    3. Po chwili gry powinny znaleźć się w bibliotece programu. Teraz ponownie klikamy w prawym górnym rogu na trzy kropki i tym razem na Optymalizuj wszystkie gry.

    4. Zoptymalizowane gry rozpoznamy po zielonym znaczku w górnym lewym rogu ich ikon.

    5. Dodatkowo jeśli do grania korzystamy z laptopa, warto najechać kursorem na wybraną grę, kliknąć na Szczegóły i przejść do zakładki Zasilanie bateryjne.

    Tu aktywujemy opcję Stosowanie ustawień BatteryBoost – dzięki temu będziemy mogli dłużej grać, ale kosztem jakości wyświetlania obrazu.

    Razer Cortex - popularny program do poprawiania wydajności w grach

    Popularny program do optymalizacji i przyspieszania komputera w celu uzyskania wyższej wydajności w grach. Zatrzymuje lub wyłącza działające w tle aplikacje i procesy, które nie są niezbędne podczas gry, by zwolnić pamięć operacyjną i zasoby procesora. Pozwala też zmniejszyć czas dostępu do plików gier, przeprowadzając ich defragmentację. Aktualizuje sterowniki. Może także wykonać szczegółową diagnostykę komputera i wygenerować raport pomocny przy naprawie ewentualnych problemów. Program pozwala wyświetlać aktualną liczbę klatek animacji (fps) w danej grze, zapisuje także informacje dotyczące daty ostatniej sesji z daną grą oraz łącznego czasu działania gry.

    Funkcje programu

    zatrzymuje lub wyłącza działające w tle procesy niepotrzebne do grania

    defragmentuje pliki gier, by przyspieszyć ich działanie

    Tryb Boost

    Podczas grania nic tak nie psuje humoru jak nagłe aktualizacje systemu lub procesy pracujące w tle, które powodują opóźnienia w trakcie rozgrywki. Dzięki Razer Cortex możemy skonfigurować specjalny tryb Boost w celu wyeliminowania tych problemów.

    1. W głównym oknie klikamy na górnym pasku na Boost.

    2. Następnie aktywujemy funkcję Auto-Boost, która automatycznie po uruchomieniu gry z biblioteki programu aktywuje wszystkie zaznaczone funkcje optymalizacyjne. Możemy zmienić domyślne ustawienia, na przykład wyłączając dodatkowe zbędne procesy. 

    3. Dodatkowo warto zapamiętać skróty klawiaturowe, dzięki temu w trakcie gry w każdej chwili będziemy mogli ją włączyć (Ctrl+Alt+B) lub wyłączyć (Ctrl+Alt+R) i zweryfikować różnicę.

    Monitorowanie FPS

    Fps, czyli liczba klatek wyświetlanych na sekundę. W Razer Cortex możemy tworzyć specjalne raporty z gry, a nawet w czasie rzeczywistym analizować ich liczbę.

    1. W głównym oknie programu przechodzimy do zakładki FPS.

    2. Aktywujemy funkcję Show FPS i Monitor FPS. Po prawej stronie ustawiamy położenie licznika klatek. W każdej chwili, korzystając z konfigurowalnego skrótu klawiaturowego, możemy włączyć lub wyłączyć jego widoczność.

    CCleaner - najpopularniejszy program do sprzątania komputera

    Najpopularniejszy program do oczyszczania komputera z plików śmieci. Uwalnia miejsce na dysku, usuwając pliki tymczasowe, historię przeglądania, cookies, zrzuty pamięci, punkty przywracania systemu, fragmenty plików, pliki dziennika. Oczyszcza pamięć podręczną, dane aplikacji, historię autouzupełniania. Ma moduły do zarządzania programami uruchamiającymi się przy starcie systemu, odinstalowywania zbędnych aplikacji, wyszukiwania duplikatów i czyszczenia rejestru Windows z błędnych i niepotrzebnych wpisów. Możliwości CCleanera możemy dodatkowo zwiększyć, instalując program CCEnhancer.

    Funkcje programu

    usuwa niepotrzebne pliki

    pozwala porządkować autostart

    analizuje zajętość dysku

    wyszukuje duplikaty plików

    Usuwamy pliki śmieci

    1. Z lewej strony okna klikamy na zakładkę Cleaner, po prawej stronie zaznaczamy elementy systemu i programów, które mają zostać oczyszczone, i klikamy na przycisk Analiza.

    2. Po zakończeniu analizy zostanie wyświetlona informacja, ile miejsca na dysku zyskamy. W celu zwolnienia przestrzeni klikamy na polecenie Uruchom Cleaner.

    3. Klikamy na Kontynuuj w celu potwierdzenia usunięcia plików.

    Usuwamy duplikaty

    Często dużo przestrzeni dyskowej zajmują zduplikowane pliki, które kiedyś przenosiliśmy i zapomnieliśmy je usunąć. CCleaner szybko je wyszuka i pozwoli się ich pozbyć.

    1. W głównym oknie klikamy na Narzędzia, Znajdź duplikaty, następnie wybieramy partycje, które mają zostać przeskanowane, oraz opcje skanowania i klikamy na Szukaj.

    2. Po wyszukaniu duplikatów wystarczy zaznaczyć, który z nich ma zostać skasowany, i kliknąć na Usuń zaznaczone.

    Smart Defrag - lubiane narzędzie do defragmentacji dysku

    Darmowa, uproszczona wersja popularnego programu do defragmentacji dysków. Program oferuje możliwość przeprowadzania ręcznej lub automatycznej defragmentacji wybranych partycji (pozwala tak zaplanować porządki, by nie przeszkadzały nam w pracy).

    Funkcje programu

    przyspiesza działanie dysku dzięki defragmentacji

    przyspiesza start systemu

    usprawnia działanie programów i gier

    Defragmentacja do przyspieszenia gier

    Wykonywanie defragmentacji dla całego dysku jest bardzo czasochłonne. Znacznie szybsze efekty, zwłaszcza w grach, które zajmują dużo miejsca na dysku, przyniesie optymalizacja tylko i wyłącznie plików gier. Dzięki temu powinniśmy zauważyć szybsze ładowanie kolejnych lokalizacji i przerywników filmowych.

    1. Po uruchomieniu programu na górnym pasku klikamy na Optymalizacja gry.

    2. Następnie program sam wykryje gry uruchomione na naszym komputerze (klikając na plus, możemy wskazać inne programy do defragmentacji – nie muszą to być gry).

    3. Zaznaczamy aplikacje, które mają być przetestowane, i klikamy na Optymalizuj u dołu okna.

    4. Po zakończeniu optymalizacji pojawi się odpowiednia informacja przy każdej aplikacji.

    5. Przy próbie optymalizacji aplikacji znajdujących się na dysku SSD program wyświetli powiadomienie, że na tego typu dyskach nie jest to wymagane.

    Autorun Organizer - narzędzie do zarządzania autostartem

    Autorun Organizer to przydatne narzędzie do monitorowania programów automatycznie uruchamiających się z Windows i zarządzania nimi. Program pozwala wyłączyć niepotrzebne aplikacje, by skrócić czas uruchamiania się komputera, ustawiać priorytety i opóźnienia samoczynnie włączającym się programom, a także dodawać nowe aplikacje do autostartu. Za jego pomocą możemy sprawdzić każdy element autostartu pod kątem wirusów. Program wyświet­la czytelny diagram informujący o szczegółach startowania systemu.

    Funkcje programu

    umożliwia opóźnianie startu wybranych programów z autostartu

    pozwala nadawać im priorytety

    umożliwia dodawanie wpisów do autostartu

    Przyspieszamy start systemu

    Autorun Organizer pozwala nawet mało zaawansowanym użytkownikom w prosty sposób dokonać kilku zmian, dzięki którym Windows będzie uruchamiał się znacznie szybciej i będzie gotowy do pracy bez czekania, aż zostaną uruchomione wszystkie procesy w tle.

    1. Po włączeniu programu od razu możemy zaobserwować, jak długo trwały ostatnie uruchomienia systemu. W celu przeprowadzenia automatycznej analizy, co może przynieść poprawę tego czasu, klikamy u dołu ekranu na Display.

    2. Czekamy na wyniki skanowania, a gdy się pojawią, klikamy na Show details. Autorun Organizer sugeruje zmiany. Zamiast wyłączyć całkowicie start wybranych aplikacji pozwala uruchamiać je z pewnym opóźnieniem . Klikamy na Perform the Optimization.

    WiFi Analyzer - analizator Wi-Fi

    Dobrym pomysłem na znalezienie optymalnego położenia dla naszego routera jest skorzystanie z aplikacji mobilnej na smartfony z Androidem WiFi Analyzer. Po jej zainstalowaniu możemy przekształcić smartfon w skaner sieci bezprzewodowych. Pozwoli nam to bezpośrednio analizować, jakie kanały są zajęte, na jakich pas­mach, jakie sieci są w pobliżu i co najważniejsze – poruszając się po mieszkaniu, w czasie rzeczywistym będziemy mogli weryfikować siłę sygnału naszej domowej sieci.

    Funkcje programu

    pomaga znaleźć najlepszą lokalizację dla routera

    umożliwia sprawdzenie siły sygnału 

    pokazuje, jakie kanały są zajęte

    Po uruchomieniu aplikacji pojawi się widok ogólny sieci dla pasma 2,4 GHz (klikając na 2,4G, zmienimy widok na pasmo 5 GHz).

    Po przewinięciu ekranu w prawo uzyskamy dostęp do radaru. Wystarczy u dołu ekranu wybrać sieć, dla której chcemy sprawdzać jakość sygnału, i po chwili będziemy mogli rozpocząć pomiar.

    Możemy też przesunąć widok jeszcze raz w prawo – wtedy będziemy mog­li bardzo precyzyjnie określić jakość sygnału z dokładnością do 1 dBm. Chodząc po mieszkaniu, możemy notować wartości sygnału w poszczególnych pomieszczeniach, a następnie przenieść router w inne miejsce w domu i zbadać ponownie jakość sygnału w tych samych punktach. Bardzo duży wpływ na tłumienie sygnału mają ściany, sprzęt bezprzewodowy, taki jak mysz czy klawiatura, oraz AGD. Kiedy używamy kuchenki mikrofalowej, zakłóca ona sygnał Wi-Fi. Metalowe przedmioty, jak lodówka czy kuchenka, pochłaniają sygnał, nie są więc dobrymi towarzyszami urządzenia sieciowego.