Lenovo IdeaPad S540 - krótka recenzja laptopa z procesorem AMD Ryzen

    Lenovo w IdeaPadzie zamienia CPU od Intela na nowy Ryzen 3700. Czy to dobry pomysł?

    Z ceną 3500 złotych Lenovo IdeaPad S540 nie jest tani, ale cena jest wciąż akceptowalna. Co nabywca otrzyma za swoje pieniądze? Czy coś niezwykłego – jak obiecuje to CPU od AMD, czy zwykły, sztampowy laptop?

    Lenovo IdeaPad S540 - nie za duży, nie za mały

    Pierwsze wrażenie dzięki bardzo poręcznemu formatowi jest dobre: z 14-calowym ekranem Lenovo nie jest tak mikry jak laptopy 10- albo 12-calowe, ale też nie jest tak nieporęczny jak laptop 15-calowy. To dobry kompromis, pozwalający na komfortowe użytkowanie w domu i w drodze, zwłaszcza że z wagą około 1,4 kg urządzenie jest również przyjemnie lekkie i raczej smukłe – wysokość to 19 milimetrów.

    Lenovo IdeaPad S540 - ostre, ale przekłamane kolory

    Przyjemnie smukłe są również ramki wyświetlacza. Na ekranie o przekątnej 36 cm Lenovo Idea­Pad wyświetla filmy, strony internetowe i zdjęcia przyjemnie ostro, w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, ale obraz jest przekłamany kolorystycznie – wierność kolorów wynosi tylko 69 procent. Za to wyświetlacz bardzo szybko, bo tylko w 11,8 milisekundy radzi sobie z odświeżaniem obrazu. W teście przy oglądaniu filmów nawet w szybkich scenach akcji nie pojawiały się smugi ani ghosting.

    Lenovo IdeaPad S540 - nie Intel, ale jest szybko

    Ciekawe jest także spojrzenie pod maskę, gdzie znajdziemy coś szczególnego: zamiast procesora Intel Lenovo jest napędzany CPU AMD, a konkretnie czterordzeniowym modelem z 2019 roku Ryzen 7 3700U, konkurującym z intelowską klasą wyższą Core i7-8665U. Na pokładzie tego chipa o rozmiarach cztery na cztery centymetry znalazł się również procesor graficzny Vega 10, który potrafi rozłożyć zadania obliczania grafiki na dziesięć jednostek obliczeniowych.

    CPU i procesor graficzny mają do dyspozycji 8 GB pamięci operacyjnej, z czego cztery są przylutowane na stałe do płyty głównej, wymienny moduł 4 GB można zamienić na egzemplarz ośmiogigabajtowy. To nie jest jednak niezbędne, bo Lenovo również w wyposażeniu seryjnym zrobił w teście naprawdę dobre wrażenie: testy szybkości laptop przeszedł błyskawicznie, ani razu nie łapiąc zadyszki. Porównywalnie wyposażone urządzenia z procesorem Intel także nie są szybsze. Ale nie są też wolniejsze od Lenovo z CPU Ryzen: AMD deklaruje wprawdzie, że chip graficzny Vega 10 ma być mocniejszy od modułu Intel Graphics, ale w teście był jednak tak samo powolny – z tego powodu nie nadaje się do gier.

    Lenovo IdeaPad S540 - nie za dużo, nie za mało

    Większą szybkość zapewnia SSD z szybkim łączem PCI Express 3.0 i efektywną pamięcią 477 GB. To może nie imponująco dużo, ale też nie za mało – pamięć w zupełności wystarczy na Windows, parę programów, filmów i trochę muzyki. Kto potrzebuje więcej, zawsze może podpiąć zewnętrzny SSD do jednego z trzech gniazd USB.

    Lenovo IdeaPad S540 - nie za długo, nie za krótko

    A jak jest z wytrzymałością Lenovo? W teście podczas pracy laptop działał przez cztery godziny z dala od gniazdka – to także wynik wprawdzie nie imponujący, ale przyzwoity. Tankowanie prądu do pełna trwa dwie godziny – to również można wytrzymać. Na całkiem dobrym poziomie jest natomiast emisja ciepła pod pełnym obciążeniem – wentylatory nie muszą rozkręcać się do gigantycznych szybkości i dzięki temu IdeaPad pozostaje przyjemnie cichy.

    Lenovo IdeaPad S540 - podsumowanie

    Cena 3500 złotych jest dobrze skalkulowana: IdeaPad jest porządnie wykonany i solidnie wyposażony, pracuje przyjemnie szybko, cicho i ma przyzwoitą wytrzymałość, tylko wierność kolorów wyświetlacza mogłaby być lepsza. Jednak pomimo CPU AMD laptop Lenovo nie wyróżnia się niczym szczególnym. W momencie przeprowadzania testu za takie same pieniądze można było znaleźć jeszcze kilka podobnie wyposażonych urządzeń.