10 krótkich, ale przydatnych wskazówek

    Małe wskazówki, wielkie efekty: oto dziesięć sprytnych instrukcji, dzięki którym lepiej wykorzystamy potencjał naszego hard- i software’u.

    1. Kindle: reset postępu czytania

    Jeślli czytamy e-booki na wielu urządzeniach, na przykład na czytniku Kindle i w aplikacji Kindle na tablecie, to najwyższa liczba otwartych stron zostanie zsynchronizowana jako postęp czytania pomiędzy urządzeniami. Jeżeli zajrzymy do słownika na końcu, to oprogramowanie przy zmianie urządzenia za każdym razem zaprowadzi nas właś­nie tam. Na szczęście postęp można zresetować: logujemy się w pecetowej przeglądarce na amazon.com. Wprowadzamy wskaźnik myszy na Account & Lists, klikamy na Your Content and Devices, obok wybranego tytułu na trzy kropki i na Clear furthest page read.

    2. Aktywacja rozpoznawania twarzy w Zdjęciach

    Google wreszcie udostępnił użytkownikom funkcję rozpoznawania twarzy i teraz na życzenie sortuje zdjęcia według osób: klikamy w aplikacji albo na stronie photos.google.com na trzy kreski, na Ustawienia, Grupuj podobne twarze i aktywujemy funkcję. W zależności od ilości danych rozpoznawanie może trwać od kilku godzin do dni. Posortowane zdjęcia znajdziemy pod Albumy i Osoby. Jeśli funkcja nie jest jeszcze dostępna, spróbujmy ponownie później.

    3. Uruchamianie w trybie awaryjnym podwójnym kliknięciem

    W trybie awaryjnym Windows uruchamia się tylko z podstawowymi komponentami systemu. To pomoże w wyszukiwaniu błędów i umożliwia na przykład usuwanie wadliwych sterowników urządzeń. Jednak uruchamianie w trybie awaryjnym jest dość trudno dostępne, łatwiej będzie, kiedy zrobimy do niego prosty skrót: klikamy prawym klawiszem myszy na wolne miejsce pulpitu, wybieramy Nowy i Skrót. Następnie wpisujemy bcdedit /set{current}safeboot minimal. Klikamy na Dalej, jako nazwę wpisujemy Tryb awaryjny i klikamy na Utwórz. Teraz klikamy prawym przyciskiem myszy na nowy skrót, na Właściwości i Zaawansowane..., zaznaczamy opcję Uruchom jako administrator i dwa razy klikamy na OK. Ważne: Aby umożliwić powrót do trybu normalnego w ten sam sposób tworzymy drugi skrót – teraz wpisujemy bcdedit /deletevalue{current}safeboot. Nadajemy skrótowi na przykład nazwę Tryb normalny. Od teraz, aby uruchomić komputer w trybie awaryjnym, klikamy podwójnie na Tryb awaryjny i restartujemy Windows. Kiedy skończymy pracę w trybie awaryjnym, klikamy podwójnie na Tryb normalny i ponownie restartujemy Windows.

    4. Blokada szpiegujących zdjęć

    Wiadomości e-mail zawierają często zdjęcia, które są pobierane z internetu. Wiadomości są dzięki temu ładniejsze, ale zagrażają naszej prywatności. Nadawca może ustalić, kiedy otworzyliśmy wiadomość, a nawet gdzie byliśmy w danym momencie. Dlatego automatyczne ładowanie można wyłączyć. Tak się to robi w aplikacji Gmail dla Androida oraz iOS: dotykamy trzech kresek, potem Ustawienia, wybranej skrzynki pocztowej i Obrazy, Pytaj przed wyświetleniem obrazów zewnętrznych. Dla bezpieczeństwa powtarzamy czynności ze wszystkimi naszymi skrzynkami pocztowymi. Jeśli korzystamy z Gmaila w pecetowej przeglądarce, to niebezpieczną automatykę wyłączymy kliknięciami na zębatkę, Ustawienia i Pytaj przed wyświetleniem obrazów zewnętrznych.

    5. Gamepad z urządzeniem iOS

    Nowość w iOS 13: kontrolery z PlayStation 4 i Xboxa One można teraz sparować z iPhone’em albo iPadem i wygodnie grać w tytuły takie jak Fortnite, Real Racing albo Tennis Champs. Tak się to robi: otwieramy Ustawienia, tam dotykamy Bluetooth i włączamy łączność Bluetooth, o ile jest nieaktywna. Potem w przypadku kontrolera PlayStation przez pięć sekund przytrzymujemy wciśnięte przyciski Share i PlayStation. Na kontrolerze Xboxa One naciskamy natomiast klawisz Xbox i przez pięć sekund przytrzymujemy wciśnięty mały klawisz połączenia na górnym panelu. Kiedy kontroler pojawi się na liście iPhone’a, dotykamy Niepołączone, aby nawiązać łączność.

    6. Filtrujemy niechcianych artystów

    Każdy ma jakiś zespół, który natychmiast wprawia nas w zły nastrój. Aby upewnić się, że jego utwory nie pojawią się już na żadnej liście odtwarzania, w Spotify możemy wreszcie zablokować niektórych artystów raz na zawsze. Aby to zrobić, najpierw przechodzimy do strony wykonawcy, którego już nigdy nie chcemy usłyszeć w aplikacji Spotify. Następnie otwieramy rozszerzone menu, naciskając trzy kropki w prawym górnym rogu. Tam wybieramy opcję Nie odtwarzaj tego.

    7. Rozdzielczość Full HD w przeglądarce

    Chcemy oglądać Netflixa w pecetowej przeglądarce? Netflix ogranicza rozdzielczość do marnych 1280 x 720 pikseli. Aby oglądać filmy i seriale w 1920 x 1080 pikseli, użyjmy bezpłatnego rozszerzenia przeglądarki dla Firefoxa – pod addons.mozilla.org znajdziemy rozszerzenie Netflix 1080p. Niestety, odpowiednik tego rozszerzenia dla Chrome obecnie nie działa, więc pozostaje nam przeglądarka od Mozilli. Aby po instalacji sprawdzić, czy odtwarzanie w Full HD działa, uruchamiamy dowolny stream. Teraz naciskamy ↑+Alt+Ctrl+D. Obok Playin bitrate znajduje się informacja o rozdzielczości, w tym miejscu powinniśmy zobaczyć teraz 1920 x 1080. Aby ukryć tekst, naciskamy ponownie ↑+Alt+Ctrl+D..

    Wskazówki do Outlooka

    8. Szablony odpowiedzi

    Wątkowanie wiadomości pozwala o wiele łatwiej zorientować się w dłuższych wymianach korespondencji i szybciej odnaleźć wiadomość dotyczącą danego tematu. Aby włączyć tę funkcję, przechodzimy na zakładkę Widok i zaznaczamy pozycję Pokaż jako konwersacje.

    9. Tworzenie ankiet

    Do wiadomości e-mail można też wstawiać szablony: w nowej wiadomości klikamy na Opcje, Użyj przycisków głosowania, Niestandardowy. Zaznaczamy Użyj przycisków głosowania i obok wpisujemy kilka opcji odpowiedzi – za każdym razem oddzielonych średnikiem. Teraz wysyłamy wiadomość. Odbiorcy klikają na ikonę i oraz na wybraną odpowiedź.

    10. Wysyłanie wiadomości z opóźnieniem

    Aby wysłać wiadomość z opóźnieniem, klikamy w niej na Opcje, Opóźnij dostarczenie, w nowym oknie na Nie dostarczaj przed i wybieramy moment. O wybranym czasie pecet musi być włączony.