Pełna kontrola w rękach użytkownika. Poznaj MX Linux 17.1

    MX Linux to jedna z ciekawszych dystrybucji Linuxa. Oparta jest na Debianie, a domyślne środowisko graficzne to Xfce. Powstała dzięki pracy społeczności skupionych wokół dystrybucji antiX oraz MEPIS. Jest to system przeznaczony dla słabszych komputerów, jednak dzięki nakładce Xfce oraz wielu specjalnym dodatkom i narzędziom wyróżnia się z grupy systemów, które starają się zapewnić płynną pracę na starym sprzęcie.

    MX Linux pozwala na całkowitą kontrolę nad wyglądem praktycznie każdego elementu interfejsu graficznego. Możemy nawet umieszczać specjalne widgety na pulpicie, które stają się jego integralną częścią. Wyjątkowa w tej dystrybucji jest nawet instalacja. System instalujemy, korzystając z napisanego specjalnie dla MX Linuxa narzędzia, które pozwala użytkownikowi zdefiniować, czy zamierza korzystać ze środowiska sieciowego Windows. Jeśli się na to zdecydujemy, zainstalowany zostanie serwer SAMBA wraz z konfiguracją dla wybranej przez nas grupy domowej.

    Dzięki temu od razu po zainstalowaniu będziemy mogli korzystać z zasobów sieciowych innych komputerów, które pracują w środowisku Windows. (Oczywiście w wielu systemach Linux taka konfiguracja jest możliwa, jednak tutaj cały proces został zautomatyzowany i jest bardzo przyjazny dla użytkownika). 

    MX Linux po zainstalowaniu umożliwia pracę praktycznie od ręki. Do naszej dyspozycji są wszystkie potrzebne pakiety i programy. Automatyczne narzędzie do aktualizacji w tle zadba o to, aby wszystkie narzędzia były aktualne, a my możemy skupić się na korzystaniu z systemu. Warto również zwrócić uwagę, że w tym systemie znajdziemy najnowszą wersję LibreOffice 6. System nie jest w stu procentach spolszczony, jednak nie powinno to stanowić problemu, ponieważ zdecydowana większość opcji jest intuicyjna w obsłudze.

    Uruchamiamy LiveCD po polsku

    Linuxa dostępnego na płycie Niezbędnika możemy przetestować w wersji LiveCD. Oznacza to możliwość sprawdzenia systemu bez konieczności jego instalacji.

    1. Umieszczamy płytę Niezbędnika w napędzie i restartujemy komputer. Po wyświetleniu logo producenta komputera naciskamy klawisz włączający menu rozruchowe, czyli Boot Menu. Informacja, jaki to klawisz, powinna być widoczna u dołu ekranu. Najczęściej jest to F8F9F11F12Esc. Następnie wybieramy z Boot Menu opcję CD/DVD i naciskamy Enter.

    2. Komputer powinien wystartować z płyty Niezbędnika. Zobaczymy ekran startowy. Wciskamy klawisz F2, wybieramy przy użyciu klawiszy strzałek pozycję Polski i zatwierdzamy wybór klawiszem Enter.

    3. Następnie wybieramy pierwszą pozycję na liście i wciskamy klawisz Enter, w celu uruchomienia wersji Live systemu MX Linux.

    Ustawienia z wersji Live dostępne po instalacji

    Kolejne ciekawe rozwiązanie, jakie oferuje MX Linux, to możliwość zachowania ustawień, jakie wprowadzimy w wersji LiveCD i automatyczne ich zastosowanie po instalacji systemu na stałe. 

    1. Podczas korzystania z wersji LiveCD możemy wprowadzać dowolne zmiany wyglądu i ustawień systemu. Jeśli zdecydujemy się na instalację Linuxa, wystarczy kliknąć na ikonę w górnym lewym rogu.

    2. Następnie po przejściu przez podstawowe kroki na jednym z ostatnich ekranów musimy zaznaczyć opcję Zapisz zmiany pulpitu LiveCD

    Zmieniamy położenie paska zadań

    1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na wolne miejsce na pas­ku zadań i z menu wybieramy opcję PanelUstawienia.

    2. Następnie Układ zmieniamy na Poziomy i usuwamy zaznaczenie przy opcji Zablokowanie.

    Teraz pasek będzie znajdował się na górze ekranu. Dzięki odblokowaniu będziemy jednak mogli przemieścić go na sam dół ekranu – wystarczy kliknąć w górnym lewym rogu, przytrzymać lewy przycisk myszy i przeciągnąć pasek. Na koniec jeszcze raz wchodzimy w Ustawienia paska i zaznaczamy opcję blokowania położenia.

    MX Linux 17.1

    Wymagania minimalne

    • 512 MB RAM
    • 5 GB wolnego miejsca na dysku
    • karta graficzna działająca z minimalną rozdzielczością 800 × 600 (1024 × 768 rekomendowane)
    • napęd DVD albo port USB

    Standardowe programy dostępne po instalacji

    • przeglądarka internetowa: Mozilla Firefox
    • odtwarzacz wideo: VLC media player
    • odtwarzacz muzyki: Clementine
    • pakiet biurowy: LibreOffice
    • klient poczty e-mail: Thunderbird
    • edytor graficzny: GIMP

    Konfiguracja to zabawa

    Takie zdanie zdecydowanie pasuje do systemu MX Linux. Mnóstwo możliwości konfiguracyjnych, gadżetów, aplikacji do kontroli wyglądu, domyślnie wgrane motywy i kilkadziesiąt widgetów – to wszystko sprawia, że jest to jeden z ciekawszych i przyjemniejszych w konfiguracji systemów Linux. Bardzo cenię sobie systemy, które dają użytkownikowi pełną kontrolę nad wyglądem interfejsu graficznego. Możemy sami o wszystkim decydować: czy pasek zadań ma znajdować się z boku, czy na dole, jakie informacje mają być wyświetlane na pulpicie...

    Pulpit i menu Start

    Domyślnie pasek zadań znajduje się na lewym boku ekranu, a na środku jest aktywny specjalny gadżet, który informuje nas o aktualnej godzinie, dacie i wykorzystaniu procesora oraz dysku. Menu startowe wygląda dość podobnie jak w starszych wersjach Windows. Wszystkie programy są poukładane w odpowiednich kategoriach, dzięki czemu bardzo szybko możemy znaleźć potrzebną nam aplikację. Możemy również skorzystać z pola wyszukiwania.

    Zwraca uwagę flaga kraju jako wskaźnika aktualnie używanego układu klawiatury. Układ ikon jest bardzo przejrzysty, początkujący użytkownicy nie powinni mieć żadnych problemów z obsługą tego systemu.

    Aktualizacje systemu

    Automatyczne aktualizacje, które wyszukiwane są w tle, znacznie poprawiają komfort pracy z systemem. W odróżnieniu od systemu Windows użytkownik w MX Linuxie zostaje poinformowany o dostępnych aktualizacjach i sam podejmuje decyzje o tym, kiedy i które z nich chce zainstalować.

    Cały proces jest bardzo prosty i ułatwia go aplikacja z interfejsem graficznym. Warto pamiętać, że MX Linux oparty jest na dystrybucji Debian, która ma jedną z największych baz sterowników i aplikacji. Wystarczy kliknąć na Full Upgrade i rozpocznie się aktualizowanie.

    MX Conky

    Jest to aplikacja, która pozwala na zarządzanie gadżetami na pulpicie, ich kolorami, położeniem i innymi elementami. Możemy korzystać z gotowych modułów lub stworzyć je sami. 

    1. Klikamy na MenuMX Tools i MX Conky.

    2. Domyślnie na pulpicie znajduje się jeden gadżet, możemy łatwo manipulować jego ustawieniami z tego poziomu, na przykad kolorami.

    W celu zmiany rozmiaru należy skorzystać z kombinacji Alt + prawy przycisk myszy. Natomiast w celu zmiany położenia na pulpicie Alt + lewy przycisk myszy.

    3. Po kliknięciu na Conky Manager pojawi się nowe okno, które da nam dostęp do aktualnie dostępnych gadżetów. Wystarczy zaznaczać kolejne elementy, a będą pojawiały się na pulpicie.