Pełnowartościowy substytut notebooka: laptop 2w1 Microsoft Surface Go

    Microsoft Surface Go jest mniejszy, lżejszy i cieńszy niż inne modele Surface. Czy jego wydajność wystarcza do pracy?

    Seria Microsoft Surface cieszy się dobrą reputacją u ludzi, którzy od hardware’u wymagają przede wszystkim wydajnej pracy, zwłaszcza że w zależności od potrzeby chwili mogą używać urządzeń jako notebooka albo tabletu. Laptopy konwertowalne są dość kosztowne, ale teraz Microsoft proponuje budżetowy wariant swojego przeboju: Surface Go. Ceny rozpoczynają się od 2000 złotych, przetestowany wariant z 8 GB pamięci i SSD o pojemności 128 GB kosztuje akceptowalne 2650 złotych. Czy to wystarczy, żeby rozsądnie pracować?

    Microsoft Surface Go - klasa premium na drogę?

    Tak, jeśli nie potrzebujemy dużego wyświetlacza. Bo Surface Go jest mały: jego powierzchnia jest w przybliżeniu o połowę mniejsza niż w Surface Book 2. Jeśli jednak kompaktowe wymiary kojarzą nam się ze spartańskimi noteboo­kami minionej epoki, to jesteśmy w błędzie: pod względem wizualnym i wrażeń dotykowych Surface Go robi wrażenie bardzo dobre.

    Już świetny 10-calowy wyświet­lacz o rozdzielczości 1800 x 1200 pikseli jak na urządzenie za 2650 złotych wygląda fantastycznie: wyświetla wyważone i naturalne kolory oraz głęboką czerń. Otaczająca go gruba ramka wygląda wprawdzie jak z minionej epoki, ale za to umożliwia bezproblemową obsługę ważącego 522 gramy tabletu jedną ręką. Przy cieńszej ramce już sam kciuk wywoływałby niezamierzone działania.

    Pominąwszy rozmiar urządzenia, niemal nie różni się od innych modeli Surface – również ma na przykład praktyczną, rozkładaną podpórkę z tyłu. Nowości to port USB-C oraz NFC do szybkiego parowania odpowiednio wyposażonych smartfonów.

    Microsoft Surface Go - zaskakująca moc

    W środku pracuje dwurdzeniowy procesor Intel Pentium Gold 4415Y. Przed testem oczekiwania nie były zbyt wysokie, bo CPU Pentium są z reguły mniej wydajne niż montowane w Surface Pro modele m3, i5 albo i7. Jednak pomiary przyniosły niespodziankę: wiele uruchomionych programów i liczne karty przeglądarki równocześnie nie stanowią żadnego problemu. Również edycja zdjęć jest w Surface Go bezstresowa, natomiast zaawansowana edycja wideo wymaga jednak sporo cierpliwości.

    Procesor jest do tego bardzo oszczędny, w surowym teście laboratoryjnym Surface Go wykazał się pięcioipółgodzinnym czasem pracy. Jak na windowsowy notebook tej wielkości to dobry wynik.

    Microsoft Surface Go - Windows 10 czy S mode?

    Microsoft dostarcza Surface Go z Windows 10 w wersji S mode. To oznacza, że urządzenie może pracować tylko z programami z Microsoft App Store. Microsoft uzasadnia zastosowanie odchudzonej wersji Windows dłuższym czasem pracy i wyższym poziomem bezpieczeństwa. Na życzenie bez dodatkowych kosztów można jednak zainstalować Windows 10 Home.

    Microsoft Surface Go - tryb tabletu: mało satysfakcji

    Surface Go ujawnia swoje słabe strony, kiedy używamy go jako klasycznego tabletu, choć wszystkie one są konsekwencją zastosowanego systemu operacyjnego. Tryb tabletu nie jest aktualnie niczym innym jak tylko zabawką. W zestawieniu z Apple iOS na iPadzie albo choćby z Windows 8 to w Windows 10 wciąż brakuje istotnych funkcji. W formacie pionowym nie można używać dwóch programów równocześnie na podzielonym ekranie. Oprócz tego pomimo upływu trzech lat od debiutu Dziesiątki tryb tabletu wciąż wydaje się niegotowy: nie ma sterowania gestami, ciekawych animacji albo dostosowanych menu.

    Microsoft Surface Go - podsumowanie

    Surface Go jest lekki, smukły, ma wystarczającą wydajność i jest wykonany na wysokim poziomie. Średnio przydatny dla tabletu Windows 10 oraz skromne wyposażenie podstawowe przeszkodziły w uzyskaniu wyższej oceny końcowej.