Poznaj najciekawsze triki do Windows 10

    Oto najciekawsze triki do systemu Windows 10, które pozwalają wykonywać codzienne zadania szybciej i wygodniej. Warto je poznać i zapamiętać!`

    1. Oczyszczanie dysku 1-Click

    Narzędzie Oczyszczanie dysku w Windows zostało stworzone po to, by pomagać nam usuwać zbędne pliki i odzyskiwać miejsce na dysku. Ponieważ dostęp do niego i jego konfiguracja nie są zbyt wygodne, warto utworzyć skrót, który będzie automatycznie uruchamiał określone przez nas porządki.

    1. W pole wyszukiwania systemu wpisujemy cmd, a następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na Wiersz polecenia i Uruchom jako administrator, a następnie na Tak.

    2. Wpisujemy polecenie %WINDIR%\System32\cleanmgr.exe /sageset:11 i wcis­kamy Enter.

    3. Otworzy się okno ustawień narzędzia Oczyszczanie dysku. Zaznaczamy, które zbędne pliki mają być usuwane, i klikamy na OK (możliwości jest znacznie więcej niż przy zwykłym uruchomieniu programu).

    4. Teraz tworzymy skrót na pulpicie, który będzie uruchamiał ustawione oczyszczanie: klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpit, wybieramy Nowy i Skrót. W nowym oknie wpisujemy %WINDIR%\Sys­tem32\cleanmgr.exe /sagerun:11, klikamy na Dalej, wpisujemy nazwę zadania i klikamy na Zakończ.

    5. Po dwukrotnym kliknięciu na ikonę utworzonego skrótu rozpoczną się porządki.

    2. Ciemny tryb dla każdego

    W poprzednich wersjach Windows 10 uruchamianie ciemnego motywu dla całego systemu wiązało się z wykonywaniem skomplikowanych instrukcji. Ciemny tryb szczególnie docenić powinny osoby, które korzystają z komputera w godzinach nocnych, gdyż zbyt jasne okna systemu mogą powodować znacznie szybsze zmęczenie oczu. Po wielu systemowych aktualizacjach możemy uaktywnić ciemny tryb w łatwy sposób.

    1. Klikamy na menu Start, Ustawienia, Personalizacja.

    2. Następnie przechodzimy do kategorii Kolory i po lewej stronie zmieniamy Domyślny tryb aplikacji z Jasny na Ciemny.

    Od teraz wszystkie aplikacje systemu z designem MetroUI będą miały ciemny motyw. W najnowszej, październikowej aktualizacji Windows tryb ciemny można zastosować do Eksploratora Windows.

    3. Zarządzanie kafelkami

    Menu Start w Windows 10 składa się z części stałej, której nie możemy modyfikować, listy programów oraz specjalnego obszaru, w którym można umieszczać aktywne kafelki. Część użytkowników chce pozbyć się wszystkich kafelków, część chce zarządzać nimi i tworzyć grupy programów. Oto jak robić jedno i drugie.

    Usuwamy pole kafelków

    Jeśli chcemy całkowicie pozbyć się widoku kafelków, wystarczy odpiąć wszystkie elementy kafelkowe, a pozostanie nam tylko menu programów. Klikamy na kolejne kafelki prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Odepnij od obszaru startowego.

    Tworzymy foldery na kafelki

    Po rozwinięciu menu Start wystarczy, że przeciągniemy jeden kafelek na drugi, a utworzony zostanie nowy folder.

    Otwieramy go, klikając na środku, pojawi się na nim symbol strzałki, a pod spodem pokazane zostaną wszystkie elementy umieszczone w danym folderze.

    4. Potrząsanie i porządkowanie

    Jest to funkcja, która była już dostępna we wcześ­niejszych wersjach systemu Windows, jednak niewielu użytkowników o niej wie. Korzystamy z niej wtedy, gdy na ekranie jest otwartych wiele różnych okien, a chcemy pracować tylko z jednym, a resztę zminimalizować. Zamiast pojedynczo minimalizować każde okno, możemy wykorzystać jeden prosty trik.

    Klikamy i przyciskamy lewy przycisk myszy na pasku tytułowym okna, które ma zostać na ekranie, i energicznie potrząsamy nim, wykonując ruchy w lewo i prawo. Wtedy wszystkie inne okna zostaną zminimalizowane, a program, którego pasek tytułowy trzymamy, pozostanie otwarty.

    5. Przypinanie okien do krawędzi ekranu

    Jest to bardzo przydatny trik, który ułatwia podział obszaru roboczego na równe części. Wystarczy przytrzymać wybrane okno lewym przyciskiem myszy i przeciągnąć w kie­runku wybranego przez nas rogu ekranu. Wskazane okno zostanie przeskalowane do 25 procent powierzchni ekranu i doklejone do wybranego rogu. Możemy również przeciąg­nąć okno do wybranego przez nas boku ekranu, wtedy zajmie ono 50 procent ekranu. Przeciągając okno do górnej krawędzi, zmaksymalizujemy je.

    6. Domyślne wyświetlanie opcji Ten komputer

    Większość użytkowników, którzy przeszli z systemu Windows 7 na Windows 10, nie może pogodzić się z tym, że po uruchomieniu Eksploratora domyślnie otwiera się on w widoku Szybki dostęp, podczas gdy większość z nas woli korzystać ze starszego rozwiązania i rozpoczynać pracę z Eksploratorem w widoku Ten komputer.

    Możemy bardzo szybko przywrócić tryb wyświetlania znany ze starszej wersji Windows. Musimy tylko uruchomić Eksplorator, kliknąć prawym przyciskiem myszy na Szybki dostęp, a w menu dialo­gowym kliknąć na Opcje.

    Teraz wystarczy, że w zakładce Ogólne ustawimy opcję Otwórz Eksploratora plików w:, Ten komputer i zapiszemy zmiany, klikając na OK. Po ponownym uruchomieniu eksploratora pojawi się od razu widok naszych dysków.

    7. Szybkie masowe nadawanie nazw plikom

    Ten trik pozwala nazwać wiele plików jednocześ­nie. Najczęściej może być nam potrzebny, gdy pracujemy z dużymi folderami z multimediami, a nazwy plików są bardzo różne i trudno jest się wśród nich zorientować. Wystarczy, że w danym katalogu wciśniemy kombinację klawiszy Ctrl+A – w celu zaznaczenia wszystkich elementów, a następnie klawisz F2 i podamy nazwę pierwszego pliku. Reszta zostanie nazwana na wzór pierwszego elementu wraz z przypisaną odpowiednią liczbą porządkową.

    8. Szybszy start systemu Windows

    Dzięki temu trikowi nasz system może uruchamiać się szybciej. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę baterii na naszym komputerze i wybieramy Opcje zasilania. Następnie klikamy na Wybierz działanie przycisków zasilania. Teraz klikamy na Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne.

    Poniżej zaznaczamy opcję Włącz szybkie uruchamianie i zapisujemy zmiany. Teraz nasz komputer powinien uruchamiać się znacznie szybciej.