Czym różnią się od siebie najpopularniejsze nakładki na Androida - EMUI, MIUI,Samsung Experience i Sense UI

    Android to najpopularniejszy system mobilny świata. To właśnie z tego rozwiązania korzysta blisko 86% wszystkich smartfonów na Ziemi. Skoro zatem niemal każdy Android działa pod kontrolą tego samego systemu operacyjnego, czemu pulpit w jednym telefonie wygląda inaczej niż w innym? Przyczyny są dwie: po pierwsze: wersje Androida, po drugie – i to nas będzie tu interesować – nakładki na system operacyjny.

    Android jest niemal monopolistą na rynku oprogramowania systemowego dla urządzeń mobilnych – takich jak smartfony czy tablety. Jedynym jego konkurentem jest Apple iOS, który ma jednak znacznie mniejszy udział w rynku, bez szans na jego wzrost ze względu na politykę Apple, którą można wyrazić w jednym zdaniu: Apple iOS będzie tylko w urządzeniach Apple. Android tymczasem instalowany jest w milionach smartfonów wyprodukowanych pod setkami marek przez wielu producentów. Takie rozproszenie miejsc, gdzie system jest instalowany w wyprodukowanym właśnie urządzeniu, a także polityka Google sprowadzająca się w zasadzie do znacznej otwartości Androida oznaczają dwie rzeczy. Po pierwsze mamy od lat problem z fragmentacją platformy (wiele różnych wersji Androida współistnieje na rynku w tym samym czasie), po drugie – producenci smartfonów choć skrzętnie korzystają z Androida (brak konieczności opracowywania systemu operacyjnego na produkowany przez siebie sprzęt mobilny to potężna oszczędność), to jednak chcieliby się czymś wyróżniać na tle coraz liczniejszej konkurencji.

    Tym wyróżnikiem pozwalającym odróżnić smartfon z Androidem jednego producenta od smartfonu z Androidem innego producenta jest autorska modyfikacja Androida dodająca do funkcji bazowego systemu pewne cechy opracowane przez producenta danego smartfonu. W efekcie urządzenia różnych producentów – choć zachowują się podobnie (w końcu jednak to Android), to mogą wyglądać odmiennie w niektórych szczegółach takich jak zachowanie się pulpitu systemowego, zarządzanie aplikacjami itp. Na rynku jest mnóstwo nakładek producenckich – mamy m.in. EMUI, MIUI, Samsung Experience, LG UX, Sense UI, NFUI i inne – do tego dochodzą jeszcze nakładki programowe tworzone przez niezależnych programistów – te z kolei nie są instalowane przez producentów, za to może je zainstalować każdy pobierając aplikację zwaną „launcherem” ze sklepu Google Play. Przyjrzyjmy się krótko bliżej wybranym nakładkom producenckim

    EMUI – od Huawei

    Chiński producent smartfonów swoją autorską nakładkę na Androida o nazwie EMUI (nazwa pochodzi od słów „Emotion User Interface”) po raz pierwszy zaprezentował światu podczas berlińskich targów IFA w 2012 roku. Aktualnie firma dysponuje już 9. generacją tej nakładki. EMUI 9 trafi najprawdopodobniej do oczekiwanych niebawem najnowszych modeli z serii Huawei Mate, ale oczywiście wcześniejszą (EMUI 8.1) wersję nakładki Huawei na Androida znajdziemy praktycznie we wszystkich aktualnie oferowanych na rynku modelach tej marki, a także – również należącej do chińskiego potentata – marki Honor.

    Cechą charakterystyczną nakładki EMUI jest widoczne silne zapatrzenie się jej twórców w Apple iOS-a. Nie twierdzimy że to coś złego, po prostu EMUI ma wiele cech mobilnego systemu Apple. Ikony aplikacji nie są umieszczone w szufladzie (na odrębnym ekranie) jak w przypadku „czystego” Androida, lecz widoczne są na pulpicie i mogą być pogrupowane w foldery. Wyróżnikiem jest również inny wygląd powiadomień (przypominają te z iOS-a). EMUI to również ciekawy interfejs aplikacji sterującej pracą aparatu cyfrowego i kamery wbudowanej w smartfon chińskiego producenta. Oprogramowanie autorskie Huawei jest silnie zintegrowane z funkcjami sztucznej inteligencji, która ma użytkownikom ułatwiać robienie dobrej jakości fotografii. Nakładka EMUI współpracuje również z Asystentem Google – z tej ostatniej funkcji skorzystamy jednak dopiero, gdy Asystent Google zostanie wreszcie oficjalnie wprowadzony do Polski.

    Poniżej kilka interesujących ofert na nowoczesne, aktualnie najpopularniejsze smartfony marki Huawei i Honor zawierające nakładkę EMUI.

    • Huawei P20 Pro 128 GB
    • Huawei Mate 10 Pro 128GB
    • Huawei P20 Lite 64GB
    • Honor 9 Lite 32GB
    • Huawei P20 128 GB

    MIUI od Xiaomi

    W czerwcu tego roku popularna w naszym kraju chińska marka Xiaomi ogłosiła wprowadzenie najnowszej wersji własnej autorskiej nakładki na system Android – MIUI 10. MIUI to znacznie przebudowany interfejs Androida - w stosunku do wersji tego systemu bez modyfikacji. Nakładka Xiaomi to zmieniony pulpit, szerszy zakres sterowania gestami, zmieniony system powiadomień (w MIUI 10 mamy zupełnie nową kurtynę powiadomień).

    Popularność smartfonów marki Xiaomi, na których interfejs MIUI jest instalowany dowodzi, że nakładka ta podoba się użytkownikom. Znajdziemy ją praktycznie na wszystkich modelach marki Xiaomi, z wyjątkiem dwóch, modeli Mi A1 oraz Mi A2 , gdyż akurat te modele to urządzenia z „czystym” Androidem.

    MIUI 10 znajdziecie w następujących modelach:

    • Xiaomi Mi Mix 2s
    • Xiaomi Mi Mix 2
    • Xiaomi Mi 6
    • Xiaomi Mi 5
    • Xiaomi Mi Note 2
    • Xiaomi Redmi Note 5
    • Xiaomi Redmi S2

    Samsung Experience – rozbudowana nakładka

    Kolejnym producentem, który w znacznym stopniu modyfikuje Androida w swoich telefonach jest Samsung. Koreański potentat oferuje nakładkę Samsung Experience w swoich smartfonach z serii Galaxy od 2016 roku (wcześniej producent proponował nakładkę o nazwie TouchWiz). Samsung Experience pierwotnie zaimplementowano w Androidzie 7.0 w smartfonach marki. Aktualnie najnowsza wersja opisywanej nakładki to Samsung Experience 9.0, choć dosłownie kilka dni temu Samsung ogłosił, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy Samsung Galaxy S9 otrzyma aktualizację do najnowszego systemu Android Pie wraz z nakładką Samsung Experience 10.

    W Samsung Experience 9 zastosowano nowy wygląd ekranu blokady, którego kolorystyka dopasowuje się automatycznie do wybranego przez użytkownika tła ekranu blokady. Bardzo poszerzono możliwości personalizacji – posiadacz smartfonu z tą nakładką może dostosowywać w bardzo szerokim zakresie zarówno wygląd jak i styl, a także powiadomienia systemowe. Jeżeli jednak czekacie na kolejną, dziesiątą wersję tej nakładki, to znajdziecie ją już niebawem w następujących modelach smartfonów, warto sprawdzić ich oferty:

    • Samsung Galaxy Note 9
    • Samsung Galaxy Note 8
    • Samsung Galaxy S9
    • Samsung Galaxy S9+
    • Samsung Galaxy S8
    • Samsung Galaxy S8+

    Sense UI – w smartfonach HTC

    Tajwańskie HTC nie jest już tak popularnym producentem smartfonów, jak jeszcze kilka lat temu, niemniej firma wciąż cieszy się uznaniem wielu użytkowników, nie zaprzestała też rozwijania własnej nakładki na system Android o nazwie Sense UI. Najnowsza wersja tej nakładki znajduje się w smarfonie HTC U12+ , ale interfejs HTC Sense jest od lat instalowany na praktycznie każdym smartfonie tego producenta.

    Wyróżnikiem tej nakładki jest – oprócz bogatych możliwości personalizacji wyglądu – specjalny ekran BlinkFeed, na którym użytkownik może dostosowywać powiadomienia, wiadomości ze świata, wpisy z sieci społecznościowych itp. Wszystko to na jednym ekranie.

    Poniżej lista najpopularniejszych modeli HTC w naszym kraju. Klikając ich nazwy możecie sprawdzić ich zawsze aktualne, najniższe ceny.

    • HTC U11 64
    • HTC U12 Plus 64GB
    • HTC Desire 12 Plus 32GB
    • HTC 10 32GB
    • HTC U Ultra