50 najlepszych wskazówek do WhatsApp

    50 przydatnych wskazówek pozwoli nam poznać ukryte funkcje WhatsApp, usprawnić korzystanie z aplikacji i dopasować ją do swoich potrzeb.

    WhatsApp to nie tylko szalenie popularny mobilny komunikator, który w samym sklepie Google Play ma już ponad miliard pobrań, ale także najpopularniejsza aplikacja mobilna na świecie. Aby rozpocząć przygodę z WhatsApp, niezbędne jest założenie konta będące ściśle związane z numerem telefonu, na którym zainstalowaliśmy program. To właśnie numer telefonu identyfikuje nas w aplikacji, dzięki czemu tuż po założeniu konta mamy dostęp do kontaktów osób z naszej książki adresowej, także mających konto w WhatsApp.

    Wskazówki do wszystkich funkcji aplikacji

    Przez aplikację WhatsApp można za darmo telefonować - jak to działa i na co trzeba przy tym uważać, dowiemy się w dalszej części tekstu. Przy dłuższych pogawędkach mała klawiatura smartfona może okazać się niewygodna. Na szczęście WhatsApp możemy używać także na pececie albo tablecie, gdzie komfort pisania jest o wiele większy. Poniższe wskazówki podpowiedzą, jak to zrobić. Wśród nich znajdziemy także między innymi informacje o tym, jak czatować w grupie bądź wysyłać dowolne pliki. Życzymy dobrej zabawy z WhatsApp!

    Tworzenie czatu

    1. Wszystkie konwersacje w aplikacji prowadzone są w formie czatów, dlatego zgrupowane są pod zakładką Czaty.

    2. Aby nawiązać nową rozmowę, powinniśmy użyć przycisku w prawym dolnym rogu okna aplikacji, a następnie z wyświetlonej listy wybrać kontakt. Po utworzeniu czatu aplikacja daje nam możliwość prowadzenia komunikacji tekstowej, ale także nawiązania rozmowy głosowej oraz wideo.

    Wideorozmowa

    1. Kiedy mamy utworzony czat z naszym rozmówcą, za pomocą przycisków możemy zainicjować połączenie głosowe lub wideo.

    2. Na przykład po naciśnięciu przycisku z symbolem kamery wyświetlone zostanie okno z pytaniem, czy chcemy nawiązać połączenie wideo.

    3. Po wybraniu zadzwoń rozpocznie się nawiązywanie połączenia, a po odebraniu przez naszego rozmówcę możemy przeprowadzić wideorozmowę.

    4. W analogiczny sposób nawiązujemy rozmowę głosową - należy z paska górnego w oknie czatu wybrać ikonę słuchawki.

    Telefonowanie

    1. Dzwonienie do znajomych przez WhatsApp

    WhatsApp nie tylko zastępuje tradycyjne SMS-owanie, ale też umożliwia rozmowy telefoniczne pomiędzy użytkownikami. Zaleta: rozmowy są darmowe. Wada: telefonując bez Wi-Fi, obciążamy swój miesięczny limit danych. Więcej informacji na ten temat znajdziemy we wskazówce 3. Aby rozpocząć rozmowę przez Whats­App, dotykamy po prostu wybranego kontaktu, a później u góry po prawej stronie ikony słuchawki. Nasz partner może przyjąć rozmowę albo jej nie odebrać. Może ją również odrzucić z komentarzem dotykając ikony z dymkiem.

    2. Zmiana numeru telefonu

    Mamy nowy numer telefonu, którego chcemy używać na posiadanym już koncie użytkownika? Wystarczy po prostu zaktualizować numer telefonu w aplikacji i przenieść tym samym już opłacony abonament.

    Zmiana numeru bez nowego telefonu: w WhatsApp otwieramy Ustawienia. Potem wybieramy Konto, Zmień numer i Dalej. Do odpowiednich pól wpisujemy stary i nowy numer i dotykamy GOTOWE. Wszystkie dotychczasowe historie czatu przeniosą się automatycznie.

    Zmiana numeru z nowym telefonem: jeśli z nowym telefonem otrzymaliśmy nowy numer, najpierw sięgnijmy do starego smartfona, gdzie w WhatsApp otwieramy Ustawienia. Wybieramy Konto, Zmień numer i Dalej. Do właściwych pól wpisujemy stary i nowy numer i dotykamy GOTOWE. I to wszystko. We wskazówce 16 dowiemy się, jak przenieść pełną historię czatu ze starego telefonu na nowy.

    3. Ustawianie limitu danych

    Tylko w Androidzie: rozmowy przez WhatsApp wykorzystują transfer danych telefonu. Telefonując w ten sposób mobilnie, zużywamy go w tempie przeciętnie 1,2 MB na minutę. Aby w środku miesiąca nie pozostać tylko z resztką transferu albo wręcz nie stracić kontroli nad kosztami, w telefonach z Androidem możemy ustawić limit transferu.

    Komputer Świat pokaże, jak to zrobić na przykładzie smartfona od Samsunga, ale w innych telefonach wygląda to podobnie: zsuwamy w dół pasek powiadomień, naciskamy ikonę z trybikiem i Licznik danych i zaznaczamy pozycję Licznik użycia danych pakietowych. Na diagramie zużycia transferu widzimy teraz dwie linie: przesuńmy dolną linię , aby ustalić, przy jakim zużyciu transferu Android nas ostrzeże. Komputer Świat sugeruje, aby ustawić linię w połowie dostępnego transferu. Jeśli komunikat pojawi się w połowie miesiąca, powinniśmy rzadziej telefonować przez WhatsApp albo wykupić większy pakiet danych. Po osiągnię­ciu górnej linii, Android odetnie transmisję danych przez sieć komórkową, aby uchronić nas przed ponadplanowymi wydatkami.

    Wskazówki do rozmów

    4. Zmiana dzwonków

    Do rozmów przez WhatsApp możemy wybrać dzwonek inny niż standardowy sygnał połączenia przychodzącego. Ma to sens, bo pozwala oszczędzać transfer mobilny: kiedy połączenie przychodzi przez WhatsApp, to jako jego odbiorca także zużywamy dane. Takie połączenie rozpoznamy natychmiast po innym dzwonku i możemy je odrzucić, kiedy nie jesteśmy w zasięgu sieci Wi-Fi. Aby zmienić dzwonek w WhatsApp, otwieramy Ustawienia i dotykamy Powiadomienia (w iOS dodatkowo Dzwonek). Teraz wybieramy nowe brzmienie dla dzwonka. Na telefonach z Androidem włączamy Dźwięk dla kontaktów, aby dla wszystkich połączeń WhatsApp rozbrzmiewała ta sama melodia.

    5. Wyświetlanie listy połączeń

    WhatsApp poinformuje o połączeniach nieodebranych specjalnym powiadomieniem. Możemy także zobaczyć listę wszystkich dotychczasowych połączeń: u góry po prawej stronie dotykamy Połączenia (Android) albo u dołu Ostatnie (iOS).

    6. Wprowadzanie numeru zagranicznego

    W telefonie mamy zapisany zagraniczny numer, ale WhatsApp nie wyświetla tego kontaktu? Zapisując numer, uważajmy na jego właściwy format: musi on się zaczynać od + i dwuznakowego numeru kierunkowego kraju. Usuńmy zera z początku pozostałej części numeru. I tak na przykład angielski numer 07981555555 musi być zapisany jako +447981555555.

    7. Wysyłanie wiadomości dźwiękowej

    Jeśli nie możemy dodzwonić się do znajomego, możemy zostawić mu krótką wiadomość głosową: w czacie przytrzymujemy ikonę mikrofonu obok pola wprowadzania tekstu, wypowiadamy naszą wiadomość i puszczamy przycisk.

    Wszystko razem

    8. Wysyłanie zdjęć i filmów

    Udostępnianie zdjęć i filmów jest bardzo łatwe:

    iPhone: w oknie czatu dotykamy ikony ze strzałką do góry. Teraz naciskamy Wybierz zdjęcie z galerii lub Wybierz film z galerii, dotykamy wybranego pliku i naciskamy Wyślij. Dotykając Zrób zdjęcie albo film, możemy nagrać wideo lub wykonać fotkę i wysłać je bezpośrednio.

    Android: w oknie czatu dotykamy ikony ze spinaczem biurowym, Galeria i wybieramy zdjęcie.

    Po wybraniu interesującego nas zdjęcia mamy jeszcze możliwość jego edycji we wbudowanym edytorze. Możemy w nim na przykład poprawić kolorystykę fotki, wybierając jeden z dostępnych filtrów.

    Inną ciekawą funkcją jest możliwość umieszczania na zdjęciu emotikonek czy też rysowania po nim.

    Gdy zdjęcie jest odpowiednio przygotowane, możemy je wysłać, naciskając przycisk ze strzałką u dołu ekranu. Jeśli natomiast chcemy coś zarejestrować i wysłać natychmiast, zamiast Galeria wybieramy Zdjęcie lub Film.

    9. Wysyłanie kontaktu

    Aby przesłać numer kontaktu w Androidzie, dotykamy ikony ze spinaczem biurowym, Kontakt, wybrany wpis i naciskamy Wyślij. W iOS naciskamy strzałkę i Udostępnij kontakt.

    10. Zapraszam znajomych

    Jeśli wśród naszych znajomych są tacy, którzy nie używają jeszcze WhatsApp, to możemy ich zaprosić. Na iPhonie wybieramy Ulubione, przewijamy do dołu i dotykamy Zaproś znajomych do WhatsApp. W Androidzie dotykamy ikony czatu, przewijamy do dołu i naciskamy Zaproś znajomych.

    11. Udostępnianie treści

    Tylko iPhone: zdjęcia możemy udostępnić również odbiorcom, którzy nie używają WhatsApp. W tym celu w historii czatu naciskamy po prostu zdjęcie, aż pojawi się Udostępnij. Po dotknięciu ikony ze strzałką otworzy się menu udostępniania iOS: teraz możemy wysłać zdjęcie przez MMS lub e-mail.

    Korzystanie na pececie albo tablecie

    12. Whats App na pececie

    Tylko Android: jeśli używamy Whats­App na smartfonie z Androidem, możemy czatować również w przeglądarce Chrome. Jak to zrobić? Na pececie wpisujemy w przeglądarkę adres internetowy web.whatsapp.com - pojawi się kod QR. Potem uruchamiamy Whats­App na smartfonie. Następnie dotykamy ikony ze strzałką u góry po prawej stronie lub ewentualnie przycisku menu i wybieramy WhatsApp Web. Dotykamy OK i kierujemy aparat smartfona na ekran, aby zeskanować kod QR. Kiedy pecet i telefon nawiążą połączenie, możemy korzystać z Whats­App w oknie przeglądarki. Okno czatu jest prawie identyczne jak w aplikacji na telefon. Możemy nawet wysyłać zdjęcia zapisane w telefonie. Nie uda się natomiast przekazanie danych kontaktowych albo lokalizacyjnych.

    13. Na pececie bez przeglądarki

    Tylko Android: z WhatsApp na pececie możemy korzystać także bez przeglądarki. Pomoże w tym rozszerzenie WAOW. Oprogramowanie możemy pobrać z KŚ+. Instalujemy i uruchamiamy WAOW, a następnie uruchamiamy aplikację w telefonie. Teraz wszystko działa tak samo jak przedstawiono to we wskazówce 12, tyle że zamiast strony internetowej otwieramy WAOW: w telefonie wybieramy WhatsApp Web i skanujemy kod QR. Możemy używać rozszerzenia WAOW i WhatsApp w przeglądarce naprzemiennie.

    14. Bez numeru telefonu komórkowego

    Do konta WhatsApp potrzebny jest numer telefonu. Ale tablet bez modułu GSM albo stary smartfon bez SIM możemy zarejestrować przez numer stacjonarny i używać przez Wi-Fi. W jaki sposób? Pobieramy WhatsApp na urządzenie i uruchamiamy aplikację. W oknie logowania podajemy nasz numer stacjonarny i dotykamy dwa razy OK. Teraz musimy wprowadzić kod aktywacyjny. Właściwie WhatsApp wysyła go przez SMS, ale można poradzić sobie i bez tego: dotykamy Zatelefonuj do mnie. Teraz zadzwoni telefon stacjonarny: odbieramy i podany sześciocyfrowy kod wpisujemy do telefonu lub tabletu.

    15. WhatsApp na tablecie

    Tylko Android: jeśli w sklepie Google Play nie możemy znaleźć WhatsApp dla naszego urządzenia, to musimy na krótko zezwolić na pobieranie aplikacji z nieznanych źródeł. W Samsung Galaxy Tab A robi się to tak: wybieramy Ustawienia, Bezpieczeństwo i naciskamy pole Nieznane źródła. Potem ze względów bezpieczeństwa ponownie wyłączamy pobieranie z nieznanych źródeł. Następnie aktywujemy WhatsApp. Niektóre mniejsze tablety do 7 cali są traktowane przez Google Play jako telefony, a to znaczy, że aplikację możemy pobrać bezpośrednio ze sklepu. W teście udało się to między innymi z Acerem Iconia Talk-S i Huawei Mediapad T1.

    16. Migracja z i bez karty pamieci

    iPhone zapisuje czaty WhatsApp bezpośrednio w chmurze i przy zmianie sprzętu ładuje je na nowe urządzenie. W Androidzie odbywa się to trochę inaczej: tutaj czaty są zapisane tylko na smartfonie. Dlatego przed przeprowadzką na nowy telefon najpierw zabezpieczamy wszystkie czaty. W tym celu dotykamy Ustawienia, Ustawienia czatu i Zapisz czaty. Następne kroki są proste, jeśli nasz smartfon ma złącze karty pamięci. Jeżeli nie, musimy zrobić nieco więcej.

    Migracja z kartą pamięci: wyjmujemy kartę ze starego urządzenia i przed instalacją WhatsApp wkładamy ją do nowego smartfona. Po instalacji WhatsApp szuka backupu na karcie pamięci. Teraz wystarczy nacisnąć Przywróć.

    Migracja bez karty SD: podłączamy stary telefon do peceta i otwieramy Eksplorator Windows. Kopiujemy na pecet folder WhatsApp - na urządzeniach Samsunga znajduje się on najczęściej na karcie SD. Jeśli go tam nie ma, klikamy podwójnie na Galaxy S i Telefon. Podłączamy nowy telefon i kopiujemy folder na telefon do tego samego katalogu. Potem instalujemy WhatsApp i zapytani naciskamy Przywróć.

    Konto pod kontrolą

    17. Kasowanie czatów

    iPhone: otwieramy rozmowę, przewijamy całkiem do góry, dotykamy Edycja i naszą wiadomość. Dotykamy ikony z minusem i Usuń wszystko. Potwierdzając, na dobre pozbywamy się wybranego czatu.

    Android: naciskamy treść wiadomości. U góry dotykamy kosza i potwierdzamy, dotykając Skasuj. Aby skasować cały czat, przechodzimy do listy czatów. Naciskamy dłużej pozycję czatu i potem Usuń czat i Usuń.

    18. Większa prywatność

    Znaczniki, które możemy znaleźć w prawym dolnym rogu dymku każdej wysłanej przez nas wiadomości, informują o tym, czy dana wiadomość została dostarczona i odczytana. Jeśli nie chcemy, żeby nasi rozmówcy wiedzieli, kiedy i czy odczytaliśmy wiadomości, to musimy w Ustawieniach aplikacji przejść do pozycji Konto, a następnie Prywatność i wyłączyć funkcję Potwierdzanie odczytu.

    W tym samym miejscu możemy wskazać, kto z naszych kontaktów będzie widzieć informacje o naszej aktywności w aplikacji. Wystarczy dotknąć pozycji Widziano i wybrać odpowiednią pozycję.

    19. Przywracanie czatów

    Tylko Android: WhatsApp co noc automatycznie tworzy backup naszych czatów. Jeśli smartfon nagle się zepsuje albo zostanie skradziony i nie dysponujemy backupem, to wszystkie czaty i tak można uratować. Pobieramy Whats­App na nowe urządzenie i rejestrujemy się na starym numerze. Podczas instalacji zostaniemy zapytani, czy chcemy przywrócić czaty: jeśli wybierzemy Przywróć, wszystkie stare czaty znów się pojawią.

    20. Kasowanie konta

    Aby definitywnie pożegnać się z WhatsApp, wybieramy Ustawienia, Konto, Skasuj moje konto. Teraz podajemy nasz numer telefonu w międzynarodowym formacie (a więc z +48) i dotykamy Skasuj moje konto.

    21. Pokaż się!

    WhatsApp bez zdjęcia profilowe wygląda o wiele gorzej! Po wybraniu Ustawienia i Profilwymieniamy obraz zastępczy na własne zdjęcie.

    22. Zmiana statusu

    Za pomocą komunikatu statusu możemy poinformować znajomych o naszym aktualnym samopoczuciu. Aby go zmienić, w menu naciskamy Status (Android) albo Ustawienia i Profil(iOS) i tam wybieramy gotowy status, jak w pracy, albo wpisujemy własny tekst.

    23. Większa czcionka

    Jeśli czytanie i pisanie wiadomości jest męczące dla naszych oczu, dla własnej wygody możemy zwiększyć czcionkę.

    Na iPhonie zrobimy to w ustawieniach iOS (nie WhatsApp) pod Ekran i jasność i Rozmiar tekstu za pomocą suwaka. W Androidzie można to zrobić bezpośrednio w usta­wieniach WhatsApp. Trzeba dotknąć Ustawienia chatu, Rozmiar czcionki i Duża.

    24. Emotikony w iPhonie

    Nasz iPhone nie wyświetla klawiatury z emotikonami? Jeśli nie możemy jej wybrać po przytrzymaniu ikony z globusem, to możemy ją szybko dodać: w ustawieniach iOS naciskamy Ogólne, Klawiatura, Klawiatury i Dodaj klawiaturę... Po dotknięciu Ikony Emoji popularne grafiki będą już dostępne.

    Personalizujemy WhatsApp

    25. Uśmiech non stop

    Jeśli emotikony zawarte w WhatsApp nam nie wystarczają, to darmową aplikacją możemy zwiększyć ich arsenał:

    Android: instalujemy aplikację Emojidom Smiley i emotikony HD ze sklepu Google Play. W WhatsApp pojawi się nowa ikona z emotikonem. Po jej naciśnięciu możemy wybierać spośród setek gigantycznych buziek. Następnie otwieramy wybrany kontakt. Emotka zostanie automatycznie wstawiona do okna czatu.

    iPhone: instalujemy Emoticons & Extra Emoji Keyboard z App Store. W aplikacji pod Emoticons znajdziemy duże emotki. Okno z reklamą po prostu zamykamy. Po naciśnięciu emotikony i Kopiuj grafika wyląduje w schowku. Przechodzimy do WhatsApp i przytrzymujemy palec w oknie wpisywania tekstu, aż pojawi się Wklej. Dotykamy go i gotowe!

    26. Dostosowywanie powiadomień dźwiękowych

    Czy telefon ciągle wydaje różne dźwięki podczas rozmów naszych grup w WhatsApp? Aby nie było to aż tak irytujące, ustawmy przyjemniejsze powiadomienia dźwiękowe:

    Android: dotykamy trzech kropek, Ustawienia i Powiadomienia. Pod Powiadomienia grupowe wybieramy Dźwięk powiadomienia, odpowiedni dźwięk i dotykamy OK.

    iPhone: po naciśnięciu Ustawienia, Powiadomienia i Powiadomienia grupowe wybieramy odpowiedni dźwięk lub brak i dotykamy Zapisz.

    27. Czat zaraz po uruchomieniu

    Tylko Android: ulubione czaty możemy otwierać bezpośrednio w ekranie startowym. Dla użytkowników Androida to żaden problem: uruchamiamy WhatsApp, dotykamy i przytrzymujemy kontakt i wybieramy Dodaj skrót do czatu. Jeśli WhatsApp nie pojawia się na ekranie startowym, to naciskamy go dłużej w pustym miejscu, dotykamy Widgety i palcem przeciągamy WhatsApp na wybrane miejsce ekranu startowego.

    28. Piękna czcionka

    WhatsApp nie oferuje funkcji zmiany czcionki, ale z tym trickiem zaskoczymy naszych przyjaciół zmianą wyglądu tekstu. Instalujemy gratisową aplikację Cool Fonts. Po jej uruchomieniu wybieramy czcionkę i w aplikacji redagujemy naszą wiadomość. Wiadomość trafia do schowka automatycznie (Android) albo po dotknięciu ikony udostępniania (iPhone). W WhatsApp przechodzimy do czatu i naciskamy dłużej pole wpisywania tekstu i wybieramy polecenie Wklej. Gotowe! Miejmy na uwadze, że czcionki oznaczone kłódką są dostępne dopiero po zakupie aplikacji.

    29. Nowy kolor

    Nudzi nas brązowe standardowe tło? Tak przemalujemy je na nowy kolor:

    Android: w WhatsApp dotykamy trzech kropek, Ustawienia, Ustawienia czatu, Tapeta i WhatsApp. Po instalacji Wallpaper App możemy wybierać z ponad 30 obrazów.

    iPhone: w WhatsApp dotykamy Ustawienia, Ustawienia czatu, Tło czatu, Tła i wybranego obrazu. Wybór zatwierdzamy przyciskiem Ustaw.

    30. Edytowanie mediów

    Jeśli zajdzie taka potrzeba, można w Whats­App przed wysłaniem edytować filmy bądź zdjęcia. Po wybraniu pliku naciskamy ikonę edycji - w ten sposób zyskujemy możliwość obracania lub przycinania zdjęć, przy wideo zaś możliwe jest dostosowanie jego długości.

    Sprawdzanie i zabezpieczanie

    31. Wyświetlanie statystyk

    Jesteśmy ciekawi, ile wiadomości i z kim wymieniliśmy dotychczas? Po dotknięciach Ustawienia, Konto i Wykorzystanie pamięci zobaczymy nasze osobiste statystyki czatu, a po naciśnięciu również inne informacje.

    32. Powiadomienia o statusie wiadomości

    W iOS, aby sprawdzić, kiedy dokładnie odczytano wiadomość, dotykamy jej i wybieramy Informacje. W Androidzie przytrzymujemy wybraną wiadomość i w menu na góry naciskamy na ikonę z literką I.

    33. Backup przez iCloud

    Właściciele iPhone'ów mogą wygodnie zapisywać wszystkie czaty, media (oprócz filmów) i ustawienia w Apple iCloud (użytkownicy Androida znajdą te funkcje we wskazówce 43) i w razie potrzeby z chmury odtworzyć wszystkie informacje. Wybierając Ustawienia, Ustawienia czatu, Kopia zapasowa, Autoarchiwizacja, Codziennie i Archiwizuj teraz sprawimy, że WhatsApp codziennie automatycznie zabezpieczy nasze informacje.

    34. Czat przez e-mail

    Chcielibyśmy zabezpieczyć i przesłać dalej określone czaty? W historii czatu na iPhonie po dotknięciu trzech kropek wybieramy Więcej i Wyślij czat przez e-mail. Potem naciskamy Dodaj media. Wpisujemy adres odbiorcy i wysyłamy wiadomość.

    35. Czy wszystko w porządku?

    WhatsApp znów odmawia posłuszeństwa? Tego, czy problem jest poważny, dowiemy się w Ustawieniach pod Status sieciowy (iOS) albo Pomoc i Status systemu (Android). Alternatywnie możemy to sprawdzić w przeglądarce na specjalnym koncie Twittera do powiadamiania o zakłóceniach - twitter.com/wa_status.

    Czaty grupowe

    36. Zakładanie grupy

    Czat grupowy ułatwia wspólne planowanie, a jego utworzenie jest łatwe: w Androidzie dotykamy trzech kropek i Nowa grupa. W iOS naciskamy bezpośrednio Nowa grupa. Wprowadzamy nazwę i dotknięciami dodajemy uczestników.

    37. Wyciszanie

    Jeśli irytują nas powiadomienia od określonej grupy, wyciszmy ją: w iOS dotykamy grupy, Wycisz i określamy czas. W Androidzie we właściwościach grupy wybieramy Wycisz.

    38. Nowi administratorzy grup

    Jeśli w naszej grupie WhatsApp inni mają mieć możliwość dodawania uczestników, to możemy nadać im uprawnienia administratorów: otwieramy informacje o grupie, dotykamy uczestników i w menu kontekstowym robimy z nich adminów.

    39. Razem, ale osobno

    Z funkcją Ogłoszenie możemy wysłać wiadomości do wielu znajomych, którzy o sobie nie wiedzą:

    Android: w oknie głównym dotykamy trzech punktów i wybieramy Nowe ogłoszenie. Naciskając +, wybieramy kontakty. Potem dotykamy GOTOWE.

    iPhone: w menu głównym dotykamy Czaty, potem po lewej stronie u góry Listy ogłoszeniowe, Nowa lista i naciskając +,dodajemy odbiorców do listy. Następnie dotykamy GOTOWE.

    40. Inna nazwa grupy

    Aby zmienić nazwę grupy, wystarczy dotknąć grupowej konwersacji, wybrać Inf. o grupie, a następnie nacisnąć ikonę mazak po prawej stronie. Po wprowadzeniu zmian zatwierdzamy je przyciskiem OK.

    Więcej wskazówek

    41. Zdradzamy pozycję

    Mapa mówi więcej niż tysiąc słów: aby oszczędzić czas, po prostu wyślijmy znajomym naszą pozycję zamiast bez końca opisywać im miejsce pobytu.

    Android: w oknie czatu naciskamy ikonę ze spinaczem biurowym i Wyślij położenie. Aby wysłać inną lokalizację, dotykamy ikony z kwadratem u góry po prawej stronie. Przesuwając mapę, ustawiamy czerwony znacznik w wybranym miejscu. Dotykamy go i wybieramy Wyślij położenie.

    iPhone: w czacie dotykamy strzałki wskazującej do dołu i wybieramy Udostępnij położenie. Dotykamy Wyślij swoje położenie albo ręcznie wskazujemy inne miejsce.

    42. Ukrywanie czatów

    Chcielibyśmy na liście czatów większej przejrzystości? A może wolimy usunąć z pola widzenia pewne wiadomości? W zależności od systemu operacyjnego robi się to tak:

    Android: na przeglądzie czatów dotykamy i przytrzymujemy czat, aż wyświetli się menu kontekstowe. Tam wybieramy Zarchiwizuj czat. Aby z powrotem dodać czat do listy rozmów, przytrzymujemy zarchiwizowaną rozmowę i wybieramy Przywróć czat.

    iPhone: przeciągamy palcem w prawo na wybranym czacie, a następnie naciskamy Więcejoraz Ukryj. Aby przywrócić czat, wybieramy u dołu ekranu Ukryte czaty, wskazujemy czat i naciskamy Przywróć.

    43. Wysyłanie dłuższych filmów

    Tylko Android: WhatsApp, wysyłając wideo, automatycznie je zmniejsza, a sam filmik nie może być większy niż 16 MB, co odpowiada niecałym 3 minutom nagrania. Pomimo to możemy wysyłać klipy nawet dziesięciominutowe, aczkolwiek z trochę niższą jakością obrazu i dźwięku. Wcześ­niej musimy skrócić wideo specjalną aplikacją.

    Zmniejszamy film

    Intalujemy darmową aplikację YouCut - Video Editor & Video Maker, No Watermark i otwieramy program. Dotykamy Select a video i wybieramy film. Teraz dotykamy Video size i 320p. Następnie dotykamy Video quality i Custom. Przesuwamy suwak na wartość odrobinę poniżej 16 MB, na przykład 15 MB. Zatwierdzamy przez OK i uruchamiamy proces, wybierając Compress.

    Wysyłanie filmu

    Teraz otwieramy wybrany czat WhatsApp i dotykamy ikony ze spinaczem, Galeria, Video zip, wybieramy skompresowany klip i naciskamy Wyślij.

    44. Wysyłanie dowolnych plików

    Tylko Android: Niestety, WhatsApp ogranicza wysyłanie danych do określonych typów plików jak zdjęcia, a nawet te są przed wysłaniem zmniejszane, na czym cierpi ich jakość. Aplikacja WhatzApp File Sender (WFS) na Androida pozwala wysyłać w oryginalnym rozmiarze nasze zdjęcia, a nawet dowolne inne pliki, jak na przykład PDF-y.

    Wysyłanie załączników

    Bezpłatną aplikację znajdziemy w sklepie Google Play pod nazwą WFS 2: WA File Sender v2 (2019). Instalujemy ją i otwieramy. Następnie program pokaże nam w eksploratorze plików pliki na naszym smartfonie. Wyszukujemy i naciskamy plik, który chcemy wysłać, na przykład panoramiczne zdjęcie, film albo PDF, i potwierdzamy wysłanie dwoma dotknięciami OK.

    Odbieranie załączników

    Aby odbiorca mógł otworzyć spakowany plik, również potrzebuje aplikacji. Po pobraniu WFS plik do rozpakowania znajdzie na zakładce Received - może okazać się konieczne naciśnięcie ikony odświeżenia. Plik zostanie rozpakowany po jego dotk­nięciu i znajdziemy go na karcie w folderze Extracted. Uwaga! Pamiętajmy, żeby duże pliki wysyłać przez Wi-Fi, aby oszczędzać transmitowane dane.

    45. Zamiana stron

    WhatsApp na pececie: w zależności od przyzwyczajeń i dla użytkowników korzystających z kilku monitorów praktycznym rozwiązaniem jest inne ułożenie okien czatu i kontaktów. Można to zrobić bardzo łatwo w przeglądarce Chrome z rozszerzeniem WhatsApp RTL. RTL to akronim od skrótu Right to Left, bo chodzi po prostu o zmianę pozycji okien czatu: nasze kontakty zobaczymy po prawej stronie, a okno czatu wyświetli się po lewej .

    46. Zmalujmy coś

    Rysowanie jest szczególnie łatwe z darmową aplikacją Z-Art for Chats. Pozwala ona na tworzenie szkiców, wysyłanie zdjęć z dymkami lub komentarzami albo wstawianie grafik i clipartów. Na koniec zdjęcie można bardzo łatwo wysłać przez WhatsApp albo inną aplikację do czatu.

    47. Porządkowanie WhatsApp

    Tylko Android: po jakimś czasie odebrane zdjęcia, filmy i inne pliki (patrz wskazówka 43) zapełnią pamięć telefonu. Można ją oczyścić za pomocą aplikacji WCleaner for WA dla Androida. Aplikacja wyświetli przejrzystą listę naszych plików multimedialnych, więc możemy precyzyjnie wybrać pliki do skasowania.

    48. Wysyłanie przez Enter

    Szybszy czat w Androidzie: zamiast dotykać strzałki wiadomości możemy wysłać gotowe wiadomości, naciskając przycisk Enter. Aby aktywować tę funkcję, wybieramy Ustawienia, Ustawienia czatu i Enter = wyślij.

    49. Nowe zdjęcia kontaktowe

    Tylko Android: aplikacją Contact Foto Sync w zależności od modelu telefonu dostosujemy nasze zdjęcia portretowe z WhatsApp do naszych kontaktów telefonicznych. Po instalacji po prostu dotykamy OK, a Contact Foto Sync zacznie szukać w WhatsApp zdjęć profilowych naszych znajomych. Jeśli aplikacja znajdzie zdjęcie, wyświetli je na liście po prawej stronie. Aby wykorzystać fotkę, dotykamy jej, a następnie naciskamy Zastosuj i Tak.

    50. Widoczne powiadomienia

    Jeżeli używamy przeglądarkowej wersji aplikacji, po przejściu do innego okna można łatwo przegapić nową wiadomość od znajomego. Aby tego uniknąć, można skorzystać z wtyczki przeznaczonej dla Google Chrome - WAToolkit. To proste narzędzie umieszcza powiadomienia na pasku procesów nawet wtedy, gdy wyłączymy przeglądarkę. Dzięki temu nic, co istotne, nie umknie naszej uwadze. Rozszerzenie można pobrać za darmo z Chrome Web Store.