Laptop za 2500 złotych. Co potrafi taki sprzęt, na co warto zwrócić uwagę, jakie modele wybrać?

    W poprzednim poradniku pomagaliśmy wybrać laptopa do 1500 złotych, który będzie dobrze dostosowany do stojących przed nim zadań. W tym artykule skupimy się na urządzeniach dla bardziej wymagających użytkowników. Dysponując kwotą około 2500 złotych, kompromisy, na jakie będziemy zmuszeni pójść, są dużo mniejsze.

    W przedziale cenowym do 2500 złotych bez problemu znajdziemy urządzenia wyposażone w najnowsze procesory mobilne, mające układy graficzne pozwalające na rozrywkę w popularnych grach czy dysponujące ekranami dotykowymi, które sprawdzą się przy robieniu notatek lub przeglądaniu multimediów. Czego zatem powinniśmy wymagać od urządzenia za około 2500 złotych? Oto krótki poradnik, na co zwrócić uwagę.

    Laptop za 2500 złotych do przeglądania internetu i edytowania dokumentów

    W przypadku mniej wymagających zadań, jak edytowanie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych czy podczas zwykłego przeglądania internetu, praktycznie każdy laptop za około 2500 złotych powinien się sprawdzić. Chcąc jednak dobrze zainwestować pieniądze, powinniśmy zwrócić uwagę na jeden z podstawowych parametrów mających wpływ na szybkość i stabilność działania aplikacji: ilość pamięci operacyjnej (RAM). W urządzeniach dostępnych na rynku w tym przedziale cenowym możemy spotkać od 4 do 16 GB RAM-u. Jeżeli planujemy na urządzeniu edytować równocześnie wiele dokumentów lub mieć otwarte wiele kart w przeglądarce internetowej, warto wybrać laptopa dysponującego odpowiednim zapasem pamięci. Przykładem takiego urządzenia jest Asus VivoBook R520UA dysponujący aż 16 GB RAM-u. Dobrym wyborem będzie też Lenovo IdeaPad 330-15 mający 12 GB pamięci operacyjnej.

    Laptop za 2500 złotych do kompresowania i konwertowania plików

    W cenie około 2,5 tysiąca złotych bez większego problemu znajdziemy laptopy wyposażone w nowe procesory przeznaczone do urządzeń mobilnych, znacząco przewyższające wydajnością budżetowe układy jakie dominowały w notebookach do 1500 złotych. W przypadku układów Intela będą to modele i3 oraz i5 ósmej generacji serii Core, zaś w przypadku AMD będą to jednostki Ryzen 3 lub 5 serii 2x00U. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać laptopa do bardziej wymagających zadań, jak kompresowanie dużej liczby plików, konwertowanie audio czy kodowanie wideo, najlepszym wyborem będą intelowskie układy i5, na przykład i5-8250U lub i5-8265U lub Ryzen 5 2500U. Są to czterordzeniowe procesory obsługujące wielowątkowość. W większości zastosowań ich moc obliczeniowa jest bardzo zbliżona, jednak w przypadku aplikacji bazujących na wydajności jednowątkowej układy Intela wypadają nieznacznie lepiej. W przypadku obliczeń wykorzystujących wiele wątków, nieco lepiej radzą sobie CPU od AMD. Zauważalnie gorzej, szczególnie w zastosowaniach wspierających wielowątkowość, wypadają dwurdzeniowe i czterowątkowe procesory i3 jak i3-8130U oraz i3-8145U oraz Ryzen 3 2200U.

    Wartymi polecenia laptopami do obróbki multimediów będą, wspomniany już IdeaPad 330-15 lub, nieco droższy niż zakładane 2500 złotych, IdeaPad 330S-15, bazujące na układach Intela lub oparte na Ryzenie 5 2500U modele IdeaPad 330-15 (Ryzen) bądź Acer Apire 3. Alternatywą może być również oparty na Ryzenie 5 Huawei Matebook D 14, jednak dysponuje on nieco mniejszą ilością RAMu i kosztuje nieznacznie ponad 2,5 tysiąca.

    Laptop za 2500 złotych do gier

    W cenie ok. 2500 złotch możemy znaleźć notebooki wyposażone w dedykowane karty graficzne pozwalające na płynną rozgrywkę nawet w nowsze popularne tytuły, jak Fortnite i to w rozdzielczości Full HD. Dla osoby chcącej od czasu do czasu pograć, najlepszym wyborem będzie laptop wyposażony w układ graficzny MX150, pochodzący od Nvidii. Przykładem takiego komputera będzie jedna z konfiguracji IdeaPada 330-15, choć nieznacznie naciąga ona założony wcześniej budżet. Innym, trochę tańszym wyborem, może być ten sam kadłubek IdeaPada 330-15, jednak oparty na Ryzenie 5 oraz nieco słabszym Radeonie RX 540. Gorzej wypadają laptopy z układami MX130 oraz Vega 10 i 8. W ich wypadku płynność gier będzie zauważalnie mniejsza. Najsłabiej wypadają jednak układy Radeon RX 530 oraz zintegrowane Vega 3 i Intel UHD Graphics 630. Te modele pozwolą jedynie na grę w starsze, mało wymagające tytuły np. DOTA 2 czy Counter Strike: Global Offensive przy obniżonej rozdzielczości lub najniższej jakości detali.

    Laptop za 2500 złotych do oglądania filmów, edycji zdjęć i rysowania

    Choć większość urządzeń w naszym budżecie wyposażona jest w panele IPS gwarantujące dobre kąty widzenia, to niestety na ogół nie zapewniają one dużego pokrycia palety barwnej i odwzorowania kolorów. Jednym z wyjątków jest konwertowalny Asus VivoBook Flip 14, który cechuje się matrycą o pokryciu palety barwnej sRGB na poziomie 97%. Niestety wyposażony jest w starszy procesor Intel Core i3-7100U i kosztuje nieznacznie więcej niż założony budżet, jednak jest to sprzęt wart rozważenia, zwłaszcza przez osoby, które zamierzają edytować grafikę lub przeglądać wiele multimediów. Dwa inne urządzenia, na które warto zwrócić uwagę to Lenovo YOGA 530-14 oraz Acer Spin 3. Choć nie mają najmocniejszych podzespołów, to wyposażone zostały w matryce IPS o wysokim kontraście, zatem świetnie sprawdzą się podczas oglądania filmów. Ponadto są to laptopy konwertowalne wyposażone w ekrany dotykowe więc nadają się też do rysowania lub robienia notatek.

    Laptop za 2500 złotych - rodzaj i pojemność nośnika danych

    Podobnie jak w tańszych konstrukcjach, i tutaj możemy spotkać dwa rodzaje nośników danych: pojemne i wolne tradycyjne dyski talerzowe (HDD) lub wydajniejsze, ale mniej pojemne nośniki półprzewodnikowe. W przypadlu laptopów za ok. 2500 złotych zróżnicowanie nośników półprzewodnikowych jest jednak inne. Praktycznie nie spotkamy wlutowanych kości eMMC, za to możemy wyróżnić 3 rodzaje SSD: nośniki w formacie 2,5-cala korzystające z interfejsu SATA oraz nośniki w formie modułów ze złączem m.2, które wykorzystują interfejs SATA lub PCIe. Najwydajniejsze to najczęściej właśnie te korzystające ze złącza m.2 i interfejsu PCIe. Taki nośnik o pojemności 256 GB ma Asus VivoBook R520UA oraz Huawei MateBook D. Nieco wolniejszy, ale dwukrotnie pojemniejszy nośnik SSD SATA ma IdeaPad 330-15 z procesorem Ryzen. Część laptopów mających tradycyjny dysk twardy wyposażona jest też w nośnik SSD o niewielkiej pojemności, mający za zadanie przyśpieszyć działanie dysku HDD w określonych sytuacjach. Z takiego rozwiązania korzysta IdeaPad 330S-15.

    Laptop za 2500 złotych - wykonanie

    Pod tym względem laptopy za 2,5 tysiąca niewiele różnią się od tych za 1,5 tysiąca złotych. Większość niestety wykonana jest z plastiku, ale i tu znajdzie się kilka wyjątków. Na przykład Huawei MateBook D lub MateBook D 14, które poza aluminiową obudową charakteryzują się również wyjątkowo wąskim ramkami ekranu. Innym laptopem, o którym warto (ponownie) wspomnieć jest solidnie wykonana YOGA 530-14, która poza metalową konstrukcją i wąskimi ramkami i wbudowanym czytnikiem linii papilarnych, ma także dołączany w zestawie rysik.

    Laptop za 2500 złotych - podsumowanie

    Wybór laptopów dostępnych na rynku jest spory, a dzięki dużej konkurencji już w cenie około 2500 złotych możemy kupić urządzenie wyposażone w wydajne podzespoły, które spotykamy też w dużo droższych modelach. Wydajny procesor, dedykowana karta graficzna, porządne wykonanie i dotykowy ekran nie są cechami, za które trzeba przepłacać. Wniosek może być jeden, podobny jak w poprzednim poradniku – jeżeli wiemy do czego potrzebujemy laptopa i dobrze przejrzymy ofertę dostępnych na rynku urządzeń, bez wydawania ogromnej sumy znajdziemy coś, co sprosta naszym potrzebom.