10 najlepszych wskazówek do Windows 10 Zdjęcia

    Windows 10 zawiera wydajne narzędzie do fotoedycji – aplikację Zdjęcia, która ostatnio posługuje się nawet sztuczną inteligencją. Warto poznać Zdjęcia!

    1. Aktualizujemy i zaczynamy

    Na początek sprawdźmy aktualność aplikacji Zdjęcia. Otwieramy program sklepu Microsoft Store, klikamy na trzy kropki obok zdjęcia profilowego, na Pliki do pobrania i aktualizacje i na Pobierz aktualizacje. Teraz, jeśli trzeba, Windows zaktualizuje aplikację Zdjęcia. Aby ją uruchomić, w menu Start klikamy na kafelek Zdjęcia. Przy pierwszym uruchomieniu wyświetlenie wszystkich zdjęć trwa dłuższą chwilę.

    2. Wybieramy źródło zdjęć 

    Jeśli aplikacja Zdjęcia nie wyświetla wszystkich fotek, trzeba to zmienić. U góry po prawej stronie okna klikamy na trzy kropki i na Ustawienia. U góry w sekcji Źródła klikamy na Dodaj folder, zaznaczamy wybrany folder i klikamy na Dodaj ten folder do biblioteki „Obrazy”. Jeśli chcemy zobaczyć nasze zdjęcia zapisane w One­Drive, to aktywujemy tę funkcję poniżej, w sekcji Microsoft OneDrive (klikamy na przełącznik).

    3. Szybkie znajdowanie zdjęć i filmów

    Szukamy zdjęć z ostatniego urlopu? Oto jak je znaleźć błyskawicznie: kiedy klikniemy u góry okna na Kolekcje, pojawi się chronologiczny widok wszystkich zdjęć i filmów. Aby szybko przeskoczyć na przykład do lipca 2017 roku, klikamy na dowolną datę w przeglądzie. Teraz pojawi się lista chronologiczna. Klikamy w niej na wybraną datę, aby zobaczyć zrobione wtedy zdjęcia. Jeśli natomiast szukamy zdjęć w określonym folderze, to po prostu klikamy u góry okna na Foldery. 

    4. Szukanie zdjęć nowym wyszukiwaniem pojęciowym

    Aplikacja Zdjęcia dość dobrze rozpoznaje, co widać na naszych zdjęciach. Ułatwia to wyszukiwanie fotek. Wypróbujmy: w pole wyszukiwania po lewej stronie wpisujemy na przykład Plaża. Aplikacja pokaże wszystkie zdjęcia, na których rozpoznała plażę. Podobnie działa wyszukiwanie osób. Po kliknięciu na Osoby u góry okna i na puste pole wyszukiwania pojawi się podgląd twarzy, których aplikacja znalazła najwięcej. Klikamy na Więcej, aby otworzyć wszystkie znalezione twarze. Po kliknięciu na jedną z twarzy aplikacja Zdjęcia pokaże wszystkie fotografie, na których rozpoznała wybraną osobę. Aplikacja (jeszcze) nie oferuje powiązania wyszukiwania osób z naszymi kontaktami, nie możemy więc szukać według imion bądź nazwisk.

    5. Szybkie tworzenie filmowych pokazów

    Aplikacja Zdjęcia tworzy ciekawie wyglądające wideopokazy zdjęć. W widoku wszystkich folderów albo po kliknięciu na wybrany katalog klikamy u góry okna na Utwórz i na Automatyczny film z muzyką. Jeśli wcześniej nie wybraliśmy folderu, wskazujemy wybrane fotografie. Nadajemy nazwę projektowi i klikamy na OK. Aplikacja Zdjęcia automatycznie tworzy wideo ze zdjęć z podkładem dźwiękowym i efektami. Jeżeli program rozpozna twarze, możemy wybrać jedną z nich, by została wyróżniona na pokazie. Jeśli pokaz nam się nie spodoba, mamy dwie możliwości:

    Zmiksowanie od nowa: klikamy na przycisk Remiksuj. Wtedy aplikacja automatycznie zmontuje zdjęcia jeszcze raz.

    Edycja ręczna: klikamy na Edytuj film, by dowolnie samodzielnie dostosować do naszych upodobań efekty, muzykę lub narrację i podpisy. Jeśli jesteśmy zadowoleni z filmu, klikamy na Wyeksportuj lub udostępnij. Pokaz zostaje zapisany w jednym z trzech poziomów jakości jako plik MP4 w folderze Obrazy na dysku C. 

    6. Nasze zdjęcia jako tło pulpitu

    Za pomocą aplikacji Zdjęcia możemy utworzyć z naszych fotografii tło pulpitu. Klikamy na zdjęcie, aby pojawiło się jako duży obraz w oknie edycji. Klikamy na trzy kropki w prawym górnym rogu okna i wybieramy Ustaw jako oraz Ustaw jak tło. Aby zdjęcie pojawiało się przy logowaniu po Ustaw jako, klikamy na Ustaw jako ekran blokady.

    7. Ulepszanie zdjęć jednym kliknięciem

    Autokorekta aplikacji Zdjęcia błyskawicznie usunie wady obrazu: poprawi kolory, zoptymalizuje kontrast, a nawet wyprostuje zdjęcie. Oto jak to zrobić:

    1. Autokorekta: kliknięciem otwieramy zdjęcie do dużego widoku. U góry po prawej stronie klikamy na Edytuj i utwórz i na Edytuj. Teraz po prawej stronie pojawią się wszystkie dostępne narzędzia. Kiedy pod pozycją Ulepsz klikniemy na ikonę z różdżką (Popraw zdjęcie), aplikacja zastosuje autokorektę. Poeksperymentujmy z pionowym suwakiem na miniaturze: jeśli przesuniemy go w lewo, autokorekta będzie mniej intensywna, przesunięcie w prawo wzmacnia jej efekty.

    2. Zapisanie wyniku: aby zapisać skorygowany obraz, klikamy u dołu po prawej stronie na Zapisz albo na Zapisz kopię. W pierwszym przypadku oryginał zostanie nadpisany, w drugim – utworzymy kopię ze zmianami (niepoprawiony oryginał zostanie więc zachowany).

    8. Automatyczne zapisywanie zdjęć z telefonu

    Jeśli chcemy, żeby zdjęcia z telefonu automatycznie pojawiały się w aplikacji Zdjęcia na komputerze, to zainstalujmy w telefonie z Androidem bądź z iOS bezpłatną aplikację Microsoftu OneDrive. Po uruchomieniu aplikacji logujemy się na naszym koncie Microsoft i aktywujemy opcję przekazywania z aparatu. Możemy ją skonfigurować, dotykając Ja, Ustawienia, Przekazywanie z aparatu.

    9. Automatyczne albumy

    Aplikacja Zdjęcia tworzy automatycznie tak zwane albumy. Nowe albumy znajdziemy po uruchomieniu aplikacji u góry okna. Są one dodawane, jeśli jednego dnia albo w określonym miejscu wykonamy wyjątkowo dużo zdjęć. Albumy zawierają zdjęcia, które według aplikacji są bardziej udane. Aby uzupełnić album, klikamy na Dodaj zdjęcia, a żeby samemu stworzyć nowy album, klikamy na Albumy i Utwórz album. Albumy możemy edytować i udostępniać.

    10. Dopieszczamy albumy

    Albumy możemy jeszcze bardziej dopracować i na przykład stworzyć z nich interaktywne historie. W tym celu wybieramy album i klikamy na Udostępnij w prawym górnym rogu, a potem na Utwórz swaya. Po przesłaniu albumu do aplikacji do tworzenia prezentacji Sway możemy eksperymentować z wyglądem, dodawać opisy, animacje i inne efekty.