8 najlepszych wskazówek do PowerPointa

    Program PowerPoint daje nam możliwość tworzenia profesjonalnych prezentacji dzięki wielu dostępnym narzędziom. Nie zawsze jednak łatwo jest zrobić wszystko tak, jak zaplanowaliśmy. Oto ciekawe triki, dzięki którym znacznie szybciej stworzymy idealną prezentację.

    1. Wyrównywanie wielu elementów na slajdzie

    Często po dodaniu kilku różnych elementów do naszego slajdu możemy zauważyć, że nie są one rozmieszczone idealnie.

    Jeśli zależy nam na wizualnej perfekcji, możemy bardzo szybko przywrócić symetrię i uporządkowany układ komponentom naszego slajdu.

    1. Przytrzymując wciśnięty klawisz Shift, klikamy na kolejne elementy, które chcemy uporządkować.

    2. Po zaznaczeniu wszystkich klikamy na górnym pasku na Rozmieść, Wyrównaj i wybieramy potrzebny nam typ rozstawienia.

    Dzięki temu trikowi zaoszczędzimy dużo czasu.

    2. Zmieniamy domyślny rozmiar slajdu

    Nie musimy zawsze trzymać się domyślnych rozmiarów slajdu. Zwłaszcza jeśli zamierzamy prezentować nasze dzieło na monitorze o proporcjach 16:10 lub 21:9. Ma to kluczowe znaczenie dla odbiorców naszej prezentacji i warto dowiedzieć się, jakie są proporcje ekranu, zanim zaczniemy tworzyć prezentację.

    1. Po uruchomieniu programu PowerPoint i przejściu do nowej prezentacji klikamy na Widok, Wzorzec slajdów.

    2. Następnie klikamy na Rozmiar slajdu, Niestandardowy rozmiar slajdu.

    3. Wybieramy z listy potrzebny nam format slajdu, a jeśli nie znajdziemy odpowiedniego, możemy wpisać wartości w centymetrach.

    3. Tworzymy własny szablon

    Dostępne w programie PowerPoint szablony nie zawsze idealnie pasują do naszych projektów. Dlatego też warto wiedzieć, jak samemu dodać szablon, który może być podstawą dla naszej prezentacji. Przechodzimy do zakładki Projektowanie, a następnie klikamy po prawej stronie na Formatowanie tła. Teraz możemy zmieniać wygląd tła naszego slajdu oraz dodawać efekty. Gdy skończymy wprowadzanie modyfikacji, wystarczy kliknąć w prawym dolnym rogu na Zastosuj do wszystkich, a wszystkie slajdy naszej prezentacji będą miały taki sam motyw graficzny.

    4. Śledzimy zmiany

    W Wordzie możemy śledzić wszystkie zmiany edycji dokumentu i cofać je, jeśli to konieczne. Niestety, tej funkcji nie oferuje PowerPoint. Na szczęście za pomocą pewnego triku możemy łatwo podejrzeć, co zostało zmienione: wysyłamy dokument PowerPoint do edycji, a nasz oryginał zapisujemy pod inną nazwą. Po uzyskaniu poprawionej wersji otwieramy oryginalny dokument w programie PowerPoint. Na zakładce Recenzja klikamy na przycisk Porównaj. Następnie wskazujemy poprawioną wersję. Po chwili program PowerPoint wyświetla wszystkie zmiany bezpośrednio w dokumencie. Kliknięciem zatwierdzamy wersję, którą chcemy zachować.

    5. Powiększanie slajdu w trakcie prezentacji

    Bardzo często, gdy tworzymy złożoną prezentację, która zawiera w sobie skomplikowane wykresy, trudno jest pokazać dane w skali odpowiedniej dla odbiorców. Możemy jednak skorzystać z funkcji powiększania slajdów w trakcie ich prezentowania, dzięki czemu będziemy w stanie powiększyć wybrany fragment slajdu i pomóc tym samym widzom w zapoznaniu się ze szczegółami. Po uruchomieniu prezentacji i przejściu do odpowiedniego slajdu wystarczy, że klikniemy na ikonę lupy w dolnym lewym rogu, a następnie na wybrany fragment prezentacji, który chcemy powiększyć.

    Objęty jasnym polem obszar zostanie odpowiednio powiększony. 

    Kiedy będziemy chcieli wrócić do normalnego widoku, wystarczy wcisnąć klawisz Esc.

    6. Tworzymy własne animacje

    Warto w naszej prezentacji umieścić animowane elementy, które sprawią, że będzie ona znacznie ciekawsza i przykuje uwagę słuchaczy na dłużej. Jeszcze lepiej będzie, jeśli stworzymy niestandardowe animacje, których nikt wcześniej nie widział. 

    1. Zaznaczamy obiekt, który ma być animowany, i przechodzimy do zakładki Animacje. Klikamy na Więcej.

    2. Następnie na dole strony klikamy na Ścieżka niestandardowa w polu Ścieżki ruchu.

    3. Teraz rysujemy na ekranie trajektorię ruchu wybranego obiektu i na koniec wciskamy klawisz Enter w celu zatwierdzenia. Animacja zostanie automatycznie uruchomiona, żebyśmy mogli zobaczyć efekt.

    4. Możemy jeszcze bardziej dostosować animację do naszych wymagań, na przykład wydłużyć ją lub spowolnić – wystarczy dwukrotnie kliknąć na ścieżkę, a otworzy się okno edycji.

    7. Natychmiastowe uruchomienie prezentacji

    Na ogół, gdy chcemy uruchomić prezentację, klikamy dwukrotnie na plik z rozszerzeniem PPTX. Wtedy po chwili uruchamia się program Microsoft PowerPoint w trybie edycji, a my przechodzimy do zakładki Pokaz slajdów i klikamy na opcję Od początku. Jest to czasochłonne i w dodatku w tym czasie odbiorcy oglądają nasze dzieło w trybie edycji. Znacznie bardziej profesjonalnie wypadniemy, jeśli nasza prezentacja uruchomi się sama po dwukrotnym kliknięciu na plik – oto jak tego dokonać. Cały trik polega na odpowiednim zapisaniu naszej prezentacji, nie jako domyślny plik PowerPoint, ale jako plik PPSX, czyli PowerPoint Show – pokaz programu PowerPoint.

    Klikamy na Plik, Zapisz jako, wybieramy docelowe miejsce zapisu, a następnie wybieramy typ zapisu – Pokaz programu PowerPoint – i klikamy na Zapisz.

    8. Dodajemy multimedia do prezentacji

    Nasza prezentacja zyska wiele, jeśli dodamy do niej materiały multimedialne, na przykład fragment filmu czy podkład muzyczny. Dodawanie tego typu elementów jest dość proste. Wystarczy po uruchomieniu programu Power­Point przejść do wolnego slajdu i kliknąć na górnym pasku na Wstawianie. Teraz ze Wstążki wybieramy, jaki element chcemy dodać , w naszym przykładzie jest to plik wideo.

    Wskazujemy plik, na przykład z naszego dysku, i po dodaniu odpowiednio dopasowujemy jego rozmiar. Możemy również dodać efekt automatycznego uruchamiania filmu przy przejściu do danego slajdu.