Test notebooka HP Spectre X360 15

    Specjalne CPU, złote akcenty obudowy i wszechstronne możliwości zastosowania: HP Spectre X360 15 nie jest zwykłym notebookiem i test to wykazał.

    Kto szuka możliwie niedrogiego notebooka, ten zadowala się zaprojektowanym beznamiętnie rozkładanym komputerem w czarnej, plastikowej obudowie. Ale producenci chcący sprostać wyższym wymaganiom muszą wyróżnić się nie tylko wydajnością, ale też prestiżowym designem. Czy ta sztuka udała się HP Spectre X360 15 za aż 7800 złotych?

    To nie jest zwykła obudowa

    HP jest zapakowany w stylową obudowę z brązowego tworzywa sztucznego, wyświetlacz i panel dolny mają złote, metalowe ramki. Ta kombinacja jest bardzo udana wizualnie, a dodatkową zaletą jest większa odporność całego notebooka na skręcanie. Szkoda, że ekranu nie można otworzyć jednorącz, trzeba przy tym przytrzymywać dolną część obudowy, bo inaczej ta wędruje w górę razem z wyświetlaczem.

    Dobry, ale niestabilny ekran dotykowy

    Ekran można rozłożyć nawet o 360 stopni na tył obudowy, więc Spectre X360 można używać zamiennie jako notebooka i tabletu. W tej klasie urządzeń nie jest to bynajmniej oczywistością, bo w końcu przetestowana wersja jest wyrośniętym 15-calowym notebookiem, a tak zwane convertible występują przede wszystkim w formacie 13-calowym. Spectre z wagą dokładnie 2074 gramy nie jest urządzeniem wagi piórkowej – dłuższe użytkowanie w roli tabletu wymaga silnych ramion albo podstawki. Ekran dotykowy realizuje polecenia precyzyjnie i bez opóźnień. Jednak użytkowanie ekranu dotykowego w trybie note­booka wymaga jednak sztywniejszych zawiasów, bo już przy lekkich dotknięciach ekran trzęsie się jak galaretka.

    Ostry wyświetlacz 4K, wierne kolory

    Jakość obrazu z kolei zasługuje tylko na pochwały: filmy, gry i zdjęcia ekran wyświetla w 4K z bardzo wieloma detalami. Nawet najmniejsze elementy nie nikną w kolorowej zupie i są doskonale widoczne. I nieważne, jaki motyw oglądamy – wyświetlane zdjęcia i filmy mają kolory zgodne z oryginałem. Reakcja matrycy wynosząca 12,4 milisekundy jest bardzo mała, dzięki czemu nawet w dynamicznych sekwencjach filmowych nie dostrzeżemy paskudnych smug.

    Napęd: AMD i Intel

    Ale świetny wyświetlacz nie gwarantuje doskonałego notebooka, do tego potrzebny jest także mocny silnik. HP wybrał dla Spectre opracowany wspólnie przez AMD i Intela procesor Kaby Lake G. Spectre po minipececie Intel NUC Hades Canyon i notebooku Dell XPS 15 9575 jest dopiero trzecim urządzeniem z tym CPU.

    Procesor jest wspierany przez hojne 16 GB pamięci operacyjnej, a GPU ma 4 GB pamięci graficznej. System operacyjny, programy i inne dane są zapisane na szybkim SSD Samsung z łączem PCI Express i pamięcią 477 GB.

    Naprawdę szybko, ale niezbyt długo

    Laboratorium stwierdziło wysokie tempo pracy notebooka HP – ze swoim mocnym chipem graficznym Spectre pozwala nawet pograć w aktualne gry. Wtedy jednak poziom hałasu wyraźnie rośnie, oprócz tego gracz musi zredukować rozdzielczość z 3840 x 2106 (4K) do 1920 x 1080 (Full HD) albo 1366 x 768 pikseli, w przeciwnym razie postacie będą poruszać się po ekranie w zwolnionym tempie. Niestety, wyświetlacz i procesor mocno obciążają akumulator, jedno naładowanie wystarcza na cztery godziny pracy z dala od gniazdka – to wynik dobry, ale nie imponujący.

    Podsumowanie

    Krótki czas pracy na akumulatorze i wysoki poziom hałasu pod pełnym obciążeniem to najsłabsze punkty Spectre. W sumie X360 jest niezwykłym note­bookiem o znakomitym ekranie i wysokiej szybkości pracy.