Motorola Moto E5 - testujemy tani smartfon z bardzo długim czasem pracy

    Seria Moto E uosabiała urządzenia niedrogie i solidne. Co potrafi Moto E5 za 500 zł?

    Niektórzy producenci skupiają się na luksusowych smartfonach, ale Motorola znalazła swoją niszę w niższych segmentach cenowych. Modele z serii Moto G6 to dobre smartfony w klasie poniżej 800 złotych, ale zrobienie dobrego telefonu za mniej niż 600 złotych jest trudne. Moto E4 była jednym z nielicznych porządnych telefonów w cenie około 500 złotych. Następca Moto E5 obecnie kosztuje tyle samo – czy oferuje coś więcej?

    Motorola Moto E5 - duży wyświetlacz, solidna obudowa

    Moto E5 już na pierwszy rzut oka robi dobre wrażenie. Zamiast z kruchego szkła tylny panel jest wykonany z zaoblonego plastiku o wyglądzie aluminium. Telefon waży 174 gramy, wygląda dobrze i nie zbiera zarysowań z banalnych powodów. Tylko przy przykładaniu palca do czytnika linii papilarnych wyczuwalna jest plastikowa konstrukcja. Z drugiej strony czytnik linii papilarnych w tej klasie cenowej nie jest oczywistością.

    Wyświetlacz o przekątnej 5,7 cala w formacie 18:9 w porównaniu z poprzednikiem ma smukłe ramki, więc E5 jest jeszcze poręczny – większym modelem jest Moto E5 Plus (6 cali). Ostrość pomimo wydłużonej rozdzielczości HD (1440 x 720 pikseli) jest w porządku, a zależność od kąta patrzenia jest dostrzegalna, ale nie dramatyczna.

    Motorola Moto E5 - akumulator: zwycięzca testu

    Wstrzemięźliwa technologia w niedrogich telefonach owocuje często długim czasem pracy. Moto E5 w teście Komputer Świata ustanowił nowy rekord, wytrzymując ponad 19 godzin w miksie typowego użytkowania. Oprócz niskiego zużycia energii to zasługa dużego akumulatora o pojemności 4000 mAh – Moto E5 Plus ma nawet 5000 mAh. Do telefonu dołączona jest szybka ładowarka – to w tym segmencie cenowym już drugi rarytas. Również aparat zrobił w teście zdumiewająco dobre zdjęcia przy świetle dziennym, w trudnych warunkach oświetleniowych zgodnie z oczekiwaniami był bezużyteczny. E5 nagrywa wideo w Full HD.

    Procesor Snapdragon 425 z mikrymi 2 GB pamięci operacyjnej w benchmarkach jest wolniejszy niż stary Galaxy S4, ale w praktyce tempo surfowania po internecie albo uruchamiania aplikacji jest całkiem znośne. Słabą stroną jest mała pamięć: z 16 GB w stanie fabrycznym użytkownik ma do dyspozycji zaledwie 9 GB. Do E5 należy więc dokupić kartę pamięci. Można ją sformatować w taki sposób, aby stanowiła bezpośrednie przedłużenie pamięci wewnętrznej, zapewniając dość miejsca również na duże aplikacje. Uwaga! Wariant Dual SIM nie ma NFC, więc płacenie telefonem nie jest możliwe.

    Motorola Moto E5 - podsumowanie

    Moto E5 to solidny, dobrze wykonany smartfon. Dobrym argumentem za zakupem jest mocny akumulator – tak długiego czasu pracy nie osiągnął dotychczas żaden inny przetestowany przez Komputer Świat smartfon. Reszcie hardware’u daleko do rekordów, ale w codziennym użytkowaniu telefon spisuje się dość dzielnie.