Superpakiet Komputer Świata: najlepsze darmowe menedżery haseł

    Do zapanowania nad hasłami i loginami można używać specjalnych menedżerów. Dzięki nim będziemy mieć wygodny dostęp do danych, nie zapisując ich w przeglądarce.

    Menedżer haseł to aplikacja, która potrafi znacznie więcej niż tylko gromadzić w jednym miejscu wszystkie nasze dane dostępowe. To narzędzie, które wesprze nas w tworzeniu haseł, i to tak, by były nie do złamania. A także automatycznie wypełni formularze, dzięki czemu możemy zrezygnować z zapisywania wrażliwych danych w przeglądarce. Menedżer haseł może być także sejfem na wrażliwe dane i przechowywać, dobrze zabezpieczone, dane osobowe, numery kart, ważne adresy internetowe.

    Bitwarden

    Bitwarden jest otwartoźródłowym menedżerem haseł, który posiłkuje się przechowywaną w chmurze bazą haseł. Dlatego przy pierwszym uruchomieniu należy stworzyć konto w aplikacji. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą przechowywać dane na własnym serwerze. Aplikację można za pomocą rozszerzeń zintegrować bezpośrednio z przeglądarką – wspiera wszystkie najpopularniejsze programy. Dostęp do bazy haseł możliwy jest też za pomocą aplikacji mobilnych (Android i iOS).

    Zaletą Bitwarden jest przejrzysty mechanizm wprowadzania danych do bazy i polski interfejs. Wsparcie dla dwustopniowego logowania (menu Konto, Dwustopniowe logowanie) zapewnia wysoki poziom zabezpieczenia danych w sejfie Bitwarden.

    Aplikacja dzieli domyślnie dane na cztery typy. Są to dane logowania, dane kart płatniczych, tożsamość oraz bezpieczne notatki. Możemy też dodać kolejne typy danych – w tym celu w oknie Dodaj element przewijamy widok na sam dół i klikamy na Nowe pole niestandardowe. W ten sposób definiowane pola mogą oczekiwać zawartości tekstowej (jak login lub liczba), wartości maskowanej (jak hasło) czy też wartości logicznej (oznacza to pole wyboru).

    KeePass

    KeePass wyróżnia się przejrzystą bazą danych, które można posortować zależnie od tematyki. Wpisy w Kee­Pass mogą składać się z hasła i loginu, ale mogą też zawierać inne informacje. Wprowadzając dane, opisujemy je nazwą pola, w którym zazwyczaj są podawane. Ułatwia to automatyczne wypełnianie formularzy w sklepach online. Automatyzacja nie kończy się na wypełnianiu formularzy. Dzięki obsłudze zdarzeń (menu Narzędzia, Triggers) KeePass jest w stanie reagować na aktywność programów i systemu i automatycznie wykonywać sekwencje działań. Pozwala to wykorzystać go nie tylko do szybkiego wpisywania poufnych danych, ale też uzupełniania tych mniej cennych.

    KeePass oferuje zaawansowany generator haseł. Nie tylko oceni on siłę wymyślonego przez nas hasła, ale też stworzy własne według określonych kryteriów. Zanim zaczniemy używać KeePass, warto zmienić domyślny skrót do wypełniania formularzy – Ctrl+Alt+A. Zmienimy go, wchodząc w Narzędzia, Opcje i otwierając zakładkę Integracja. Na smartfonie z Androidem możemy zainstalować Kee­pass2Android z Google Play – pozwala synchronizować bazę haseł ze smartfonem i ze smartfona, dzięki czemu możemy mieć dostęp do swoich haseł na wszystkich urządzeniach.

    LastPass

    LastPass podobnie jak Bitwarden wykorzystuje mechanizm chmurowy do przechowywania haseł, lecz upraszcza proces integracji z przeglądarkami poprzez automatyczną instalację odpowiednich rozszerzeń w trakcie instalacji aplikacji. Przy pierwszym uruchomieniu LastPass zaproponuje import znalezionych w systemie haseł do swojej bazy.

    Liczba funkcji jest podobna jak w innych narzędziach tego typu, a tym, co czyni LastPass wyjątkowym, jest możliwość stworzenia konta ratunkowego. Przyda się ono, gdy zapomnimy głównego hasła do naszej bazy (teoretycznie nie powinniśmy go nigdzie zapisywać).

    We wtyczce LastPass w przeglądarce otwieramy nasz sejf, wybierając Open my vault. Klikamy na Dostęp awaryjny, a następnie Give emergency access. W kolejnym oknie podajemy e-mail zaufanej osoby, która stworzy sobie konto i hasło dostępu do naszej bazy. Klikamy na Send invite. Ten dostęp będzie oczywiście ograniczony. By go uzyskać, taka osoba będzie musiała najpierw zażądać dostępu. Zostanie on przydzielony po upływie czasu, który zdefiniujemy, tworząc konto awaryjne.

    Roboform

    RoboForm wspiera wypełnianie formularzy nie tylko w przeglądarkach internetowych, z którymi się integruje (w przypadku Edge należy ręcznie zainstalować wtyczkę ze Sklepu Windows), ale również w aplikacjach zainstalowanych w systemie Windows. W programie możemy bezpiecznie przechowywać nie tylko hasła, dane do formularzy czy tajne notatki, ale także listę naszych kontaktów, ulubionych stron internetowych. W razie potrzeby RoboForm dokona audytu naszych haseł. W tym celu w jego oknie klikamy na Centrum Bezpieczeństwa. Aplikacja nie tylko oceni siłę haseł, ale na podstawie historii stwierdzi, czy nie korzystamy ponownie z tych samych danych autoryzacyjnych, a także wskaże te, które są duplikatami.

    Hasła wprowadzone po raz pierwszy po uruchomieniu RoboForm na stronach internetowych lub w aplikacjach systemowych są przechwytywane przez program, który proponuje ich zapisanie w bazie. Zabezpieczenia umożliwiają ograniczenie liczby podawanych automatycznie danych, a także zabezpieczenie dostępu do programu odciskiem palca w Windows 7, 8 i 10 (menu Opcje, zakładka Security).

    Sticky Password

    Sticky Password to aplikacja, która przechowa nasze hasła i inne poufne dane do wprowadzania w formularzach w wybranym przez nas miejscu. Może to być lokalizacja chmurowa, ale też nasza własna domowa sieć, do której jesteśmy podłączeni. Jednak nawet w tym ostatnim przypadku musimy stworzyć konto i hasło nadrzędne. Typ synchronizacji bazy Sticky Password określimy na liście w lewym dolnym narożniku okna aplikacji. Bazę poufnych danych przechowamy też na nośniku USB (wybieramy w panelu Szybki Dostęp opcję Hasła przenośne i wskazujemy miejsce, gdzie mają zostać zapisane dane Sticky Password).

    Hasła, które wykorzystujemy do automatycznego wypełniania formularzy (gdy jest to możliwe, w danym polu wyświetli się ikona Sticky Password), i wpisy w bazie danych możemy też udostępnić innym użytkownikom. Służy do tego Centrum Udostępniania. Klikamy w nim na Udostępnij element, wybieramy, co chcemy udostępnić, e-mail osoby, która otrzyma dostęp, i wskazujemy prawa. Prawa ograniczone oznaczają, że możliwy jest tylko podgląd danych i wykorzystanie go do wypełniania formularzy.