Windows zwolnił? Zobacz, jak go przyspieszyć

    Windows działa wolno? To częsta przypadłość. W dzisiejszym materiale podpowiemy wam, jakie są proste sposoby na poprawienie szybkości działania systemu Windows oraz aplikacji.

    Wymiana dysku na SSD

    Pierwszy, chyba najbardziej oczywisty sposób wymaga jednak wkładu finansowego. Da nam za to najlepsze rezultaty. Chodzi o wymianę dysku HDD na SSD i zainstalowanie na nim systemu. Dyski SSD są znacznie szybsze, przez co system nie tylko będzie uruchamiał się widocznie krócej, ale i podczas codziennej pracy na pewno odczujecie poprawę.

    Poradniki, jak wymienić dyski w komputerach stacjonarnych i laptopach znajdziecie na naszej stronie.

    Usuwanie programów z autostartu

    Najczęstszą przyczyną naszych nerwów, związanych z prędkością działania komputera jest jego powolne uruchamianie. Na usprawnienie tego procesu istnieje kilka sposobów, jednym jest usunięcie programów z autostartu, czyli zablokowanie ich włączania wraz z systemem. Można je oczywiście włączyć później, kiedy będą naprawdę potrzebne.

    Aby wykonać ten proces musimy wejść w Menadżer Zadań, uruchamiany skrótem Ctrl+SHIFT+Esc, a następnie klikamy na "Więcej Szczegółów". Teraz w zakładce uruchamianie widzimy całą listę aplikacji. Oznaczenie "Włączony" w kolumnie Stan informuje nas o tym, że dana aplikacja uruchamia się automatycznie. Aby to zmienić klikamy na dowolną aplikację, a następnie w prawym dolnym rogu na przycisk "Wyłącz".

    Szybki Start

    Kolejny sposób na poprawienie szybkości startu komputera to funkcja o wymownej nazwie Szybki Start. Jej włączenie sprawi, że po zamknięciu systemu jego jądro i sesje pozostaną aktywne, a komputer przejdzie w stan hibernacji, nie wyłączając się całkowicie.

    Aby aktywować tę funkcję z Panelu Sterowania wybieramy "Opcje zasilania". Następnie po prawej stronie klikamy na “Wybierz działania przycisków zasilania”. W kolejnym oknie musimy wybrać funkcję “Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne”. W kolejnym kroku pozostaje już tylko aktywować funkcję “Włącz szybkie uruchamianie”, jeżeli nie jest aktywna i kliknąć na OK.

    Hibernacja

    Sposobem na jeszcze większą szybkość jest wykorzystanie funkcji hibernacji. W przeciwieństwie do Szybkiego Startu, Hibernacja utrzymuje zapisany stan dysku, bez konieczności zamykania programów i wylogowywania użytkowników. W praktyce pozwala powrócić do stanu sprzed hibernacji w bardzo szybkim czasie.

    Aby włączyć opcję hibernacji, ponownie wchodzimy w Opcje zasilania, które znajdziemy w Panelu sterowania. Następnie po prawej stronie klikamy na “Wybierz działanie przycisków zasilania” i, podobnie jak wcześniej, “Zmień ustawienia obecnie niedostępne”. Teraz możemy zmienić działanie przycisków zasilania. Wybierając opcję Hibernacja, naciskając na przycisk zasilania, wprowadzimy nasz komputer właśnie w ten stan, umożliwiający jego szybkie uruchomienie.

    Pliki Stronicowania

    Pliki stronicowania, najprościej ujmując, są przedłużeniem pamięci RAM na dysku naszego komputera. W przypadku, gdy korzystamy z dysku SSD i mamy mało pamięci RAM, warto zwiększyć przeznaczone na ich potrzeby miejsce.

    Aby to zrobić, najpierw w Eksploratorze plików klikamy prawym przyciskiem na “Ten Komputer” i wybieramy “Właściwości”. Następnie wybieramy opcję “Zaawansowane ustawienia systemu”. Teraz w zakładce “Zaawansowane” wybieramy “Ustawienia” w obszarze “Wydajność”. Kolejny raz wybieramy zakładkę “Zaawansowane” i w polu “Pamięć wirtualna” wybieramy opcję “Zmień”. Tutaj możemy już z pomocą ręcznej kontroli ustalić, jak duży ma być plik stronicowania. Zaleca się, by było to co najmniej tyle, ile gigabajtów RAM posiadamy i nie mniej, niż 4 gigabajty. Po wyborze odpowiedniej wartości klikamy na OK.

    Wyłączanie efektów

    System Windows w swoich założeniach nie tylko ma działać szybko, ale i dobrze wyglądać. Każdy dodatkowy efekt i animacja ogranicza jednak wydajność naszego komputera. Zbędne elementy możemy w prosty sposób wyłączyć.

    W eksploratorze plików klikamy prawym przyciskiem myszy na “Ten Komputer” i wybieramy “Właściwości”. Teraz po lewej stronie klikamy na “Zaawansowane ustawienia systemu”. W zakładce “Zaawansowane” klikamy na “Ustawienia” w obszarze “Wydajność”. Teraz w zakładce “Efekty wizualne” wybieramy opcję “Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności” i klikamy w OK.

    Dodatkowo możemy w ustawieniach systemu, w menu "Personalizacja" i zakładce "Kolory", którą znajdziemy po lewej stronie, wyłączyć "Efekty Przezroczystości". Teraz nasz system powinien działać nieco szybciej, kosztem pogorszenia wyglądu.

    Wyłączanie porad

    W systemie Windows 10 zaszyta jest niepozorna funkcja, która jednak na bieżąco śledzi nasze poczynania, by wykryć moment, w którym natrafimy na jakiś problem, aby wyświetlić nam poradę.

    Porady systemu Windows można jednak wyłączyć. Aby to zrobić w Ustawieniach systemu wybieramy opcję “System”. Teraz z menu po lewej wybieramy “Powiadomienia i akcje”, a następnie po prawej wyłączamy niepotrzebną nam funkcję.

    Wysoka wydajność w laptopach

    Ta konkretna rada dotyczy użytkowników laptopów, którzy korzystają z zasilania bateryjnego. System Windows 10 może bowiem zmniejszać wydajność komputera w celu zaoszczędzenia energii, ale możemy to zmienić.

    Aby to zrobić, klikamy w ikonę baterii na pasku zadań. W ten sposób zobaczymy suwak, którym ustalimy, na czym zależy nam bardziej - dłuższej pracy, czy wydajności. Jeżeli na tym drugim, wystarczy przesunąć pasek maksymalnie w prawą stronę.

    Nadajemy aplikacji priorytet

    Domyślnie to sam system decyduje o tym, ile mocy naszego komputera będzie wykorzystywana przez uruchomione procesy i aplikacje. Możemy mieć jednak na to wpływ, przerzucając więcej zasobów do konkretnej gry, czy aplikacji.

    Aby tego dokonać uruchamiamy Menedżer Zadań skrótem Ctrl+SHIFT+Esc i klikamy na "Więcej Szczegółów". W zakładce "Szczegóły" możemy teraz znaleźć program, który chcemy przyspieszyć względem innych procesów. Klikamy na niego prawym przyciskiem, rozwijamy listę “Ustaw Priorytet”, a następnie możemy go podnieść. Najlepsze rezultaty da priorytet czasu rzeczywistego.

    Overclocking

    Na koniec zostawiliśmy overclocking, czyli możliwość podkręcania podzespołów naszego komputera, by mieć lepsze osiągi kosztem zwiększonych temperatur, a co się z tym często wiąże - także większego hałasu układu chłodzenia.

    Możemy wykonać to na kilka sposobów, proste metody podkręcania procesorów AMD i Intelaznajdziecie w jednym z naszych ostatnich materiałów.

    I jeszcze jedno. Większość dzisiejszych porad pochodzi z książki z płytą 100 najlepszych wskazówek do komputera i Windows z serii Biblioteczka Komputer Świata, którą znajdziecie w kioskach i e-wydaniu. Zachęcam do zakupu i lektury.