GIMP - proste sposoby na szybkie poprawianie kolorystyki zdjęć

    Nie każde, zwłaszcza wykonane na szybko zdjęcie, wychodzi idealnie. Można je jednak łatwo poprawić. W tym poradniku pokazujemy sprawdzone i proste sposoby na poradzenie sobie z niedoskonałościami związanymi z kolorystyką fotografii.

    GIMP - jak szybko rozjaśnić zdjęcie

    Jeśli zdjęcie wydaje nam się zbyt ciemne, wykorzystajmy trik z mieszaniem warstw. 

    1. Otwieramy fotografię w programie. Następnie z prawej strony na panelu z warstwami klikamy prawym przyciskiem myszy na miniaturę zdjęcia i z menu kontekstowego wybieramy Powiel warstwę. Możemy też kliknąć na ikonę na dole panelu warstw.

    Kopia zdjęcia pojawia się na nowej warstwie.

    2. Teraz z listy Tryb wybieramy Przesiewanie. Zdjęcie zostaje rozjaśnione. 

    3. Jeżeli efekt jest zbyt mocny, przesuwamy suwak Krycie w lewo. A jeśli chcemy bardziej rozjaśnić fotkę, powielamy ponownie górną warstwę w trybie Przesiewanie.

    4. Na koniec możemy kliknąć na warstwy prawym przyciskiem myszy i wybrać Spłaszcz obraz. 

    GIMP - jak szybko przyciemnić zdjęcie

    Jeśli zdjęcie jest zbyt jasne, spróbujmy kolejnego triku z mieszaniem warstw.

    1. Otwieramy fotografię i na panelu z warstwami klikamy prawym przyciskiem myszy na miniaturę zdjęcia. Z menu kontekstowego wybieramy Powiel warstwę. 

    2. Teraz z listy Tryb wybieramy Mnożenie. Zdjęcie zostaje przyciemnione. 

    3. Jeżeli efekt jest zbyt mocny, przesuwamy suwak Krycie w lewo. Jeśli z kolei chcielibyśmy jeszcze bardziej przyciemnić fotkę, powielamy górną warstwę (patrz punkt 1).

    4. Zdjęcie przyciemnione w opisany sposób może nam się wydawać zbyt kontrastowe. W takim przypadku z menu Kolory wybieramy Jasność i kontrast… W nowym oknie przesuwamy suwak Kontrast w lewo. 

    Gdy zaznaczymy pole Podgląd, będziemy mogli obserwować efekt bezpośrednio na obrazie. Klikamy na OK.

    GIMP - jak szybko rozjaśnić zdjęcie zrobione pod słońce

    Twarze na zdjęciach robionych pod słońce zwykle są pogrążone w cieniu. Zobaczmy, jak je rozjaśnić. W podobny sposób rozjaśnimy, przyciemnimy lub zmodyfikujemy dowolny element na zdjęciu – i to bezstratnie. 

    1. Powtarzamy punkty 1 i 2 porady, jak szybko rozjaśnić zdjęcie. Następnie na panelu z warstwami klikamy prawym przyciskiem myszy na górną warstwę (kopię zdjęcia) i z menu kontekstowego wybieramy Dodaj maskę warstwy albo na panelu warstw klikamy na ikonę

    2. W oknie dialogowym zaznaczamy Czarna, by dolna warstwa była odkryta. Klikamy na Dodaj. Przy miniaturze górnej warstwy pojawia się czarny prostokąt.

    3. Teraz z przybornika wybieramy narzędzie Pędzel i ustawiamy biały kolor narzędzia.

    4. Na panelu z opcjami narzędzia określamy rozmiar odpowiedni do obszaru, który chcemy rozjaśnić lub przyciemnić. Jeżeli zmiany mają łagodnie przechodzić w obszar niezmieniony, wybieramy miękką końcówkę pędzla, ustawiamy niewielką Twardość. Aby łagodniej wprowadzać zmiany, ustawiamy nieduże Krycie.

    5. Zaznaczamy czarny prostokąt (czyli maskę) przy warstwie i malujemy po obrazie w miejscach, gdzie chcemy, aby zmiana (w opisywanym przypadku rozjaśnienie) była widoczna.

    Na koniec klikamy na warstwy obrazu prawym przyciskiem myszy i wybieramy Spłaszcz obraz.

    GIMP - jak błyskawicznie wzmocnić kontrast i kolory na zdjęciu

    Blade, wypłowiałe zdjęcie możemy szybko poprawić, stosując odpowiednie mieszanie warstw. 

    1. Na panelu z warstwami klikamy prawym przyciskiem myszy na miniaturę zdjęcia i z menu kontekstowego wybieramy Powiel warstwę. 

    2. Mając zaznaczoną warstwę z kopią zdjęcia, z listy Tryb wybieramy Pokrywanie. Kontrast i kolory od razu zostały wzmocnione. 

    3. Zbyt mocny efekt osłabimy za pomocą suwaka Krycie. 

    GIMP - jak szybko poprawić złe kolory

    Jeśli aparat przeinaczył nam kolory na zdjęciu, możemy to, dzięki temu, że GIMP oferuje narzędzie do automatycznej korekty balansu bieli, dość szybko naprawić. 

    1. Aby skorzystać z tego narzędzia, wybieramy z menu Kolory polecenie Automatycznie, a potem Balans bieli. Kolory powinny zostać od razu poprawione. Oto efekt.

    2. Jeśli efekt korekty nam nie odpowiada, możemy skorzystać z innego narzędzia. Z menu Kolory wybieramy Poziomy… W oknie dialogowym zaznaczamy szarą pipetę. 

    3. Teraz klikamy narzędziem na miejsce, które powinno być szare. W ten sposób usuniemy przebarwienie. 

    GIMP - jak poprawić blade niebo na zdjęciu

    Jeśli niebo na zdjęciu jest blade lub zbyt jasne, spróbujmy je poprawić udawanym połówkowym filtrem. 

    1. Wczytujemy zdjęcie do programu. Następnie powielamy warstwę ze zdjęciem na panelu warstw Klikamy na ikonę

    2. Zmieniamy tryb mieszania warstw na Mnożenie. Cała fotografia zostaje przyciemniona.

    3. Klikamy na ikonę by dodać maskę do warstwy. W nowym oknie zaznaczamy Czarna, aby odkryć warstwę pod spodem. Klikamy na Dodaj. Przy warstwie pojawił się czarny prostokąt – to maska.

    4. Teraz z przybornika wybieramy narzędzie Gradient.

    W polach koloru pierwszoplanowego i tła ustawiamy kolor biały i czarny. W opcjach narzędzia określamy czarno-biały kolor gradientu. 

    5. Zaznaczamy kliknięciem maskę przy warstwie, a następnie tworzymy na obrazie pionową linię, która oznacza kierunek gradientu.

    Biała część gradientu łagodnie odsłania efekt przyciemnienia, poniżej widoczny jest niezmieniony obszar zdjęcia. To, jak łagodne będzie przejście, zależy od długości linii. Jej kierunek i długość możemy modyfikować aż do zatwierdzenia operacji – potem wystarczy wcisnąć Enter.

    GIMP - jak poprawić wybrany kolor na zdjęciu

    Jeśli wydaje się, że jeden z kolorów na zdjęciu ma niewłaściwy odcień albo jest zbyt blady, naprawmy to narzędziami GIMP-a. Zobaczmy, jak skorygować zieleń roślin.

    1. Wczytujemy zdjęcie do programu. Następnie z menu Kolory wybieramy Barwa i nasycenie (starą wersję – bez oznaczenia G). Zaznaczamy kolor zielony (lub inną barwę, którą chcemy akurat wzmocnić czy skorygować).

    2. Przesuwamy suwak Nasycenie mocno w prawo, by ożywić wskazaną barwę. Aby zmiany nie były sztuczne, przesuwamy suwak Pokrywanie również w prawo. 

    3. Jeśli chcemy skorygować odcień zieleni (na przykład, aby był chłodniejszy), przesuwamy delikatnie suwak Barwa, szukając właściwej tonacji. Na koniec klikamy na OK.

    GIMP - jak odzyskać kolory na starej odbitce

    Z upływem czasu kolorowe odbitki płowieją i zmieniają kolory. Stare rodzinne fotografie zwykle stają się przebarwione, na ogół zaczerwienione. Zobaczmy, jak odzyskać naturalne kolory na starych zdjęciach.

    1. Skanujemy odbitkę i wczytujemy obraz do programu GIMP. Następnie z menu Kolory wybieramy Poziomy…

    2. Pojawia się okno dialogowe z widocznym histogramem (wykresem naświetlenia zdjęcia). Zaznaczamy opcję Podgląd, aby obserwować efekt manipulacji bezpośrednio na zdjęciu. 

    3. Z listy Kanał wybieramy najpierw Czerwony. Skrajne trójkątne suwaki powinny zostać dosunięte do miejsca, gdzie na wykresie zaczyna się robić górka. W przypadku przykładowej fotografii przesuwamy w prawo czarny suwak. 

    4. Teraz z listy Kanał wybieramy Zielony i powtarzamy operację.

    Po wybraniu kanału Niebieski okazało się, że przede wszystkim musimy przesunąć suwak biały, odpowiadający za najjaśniejsze obszary na fotografii. 

    5. W następnym kroku na wszystkich (w razie potrzeby) kanałach kolorów delikatnie regulujemy środkowy szary suwak, aby uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do naturalnego. 

    6. Na koniec wracamy na główny Kanał. Przesuwając czarny trójkątny suwak w prawo, wzmocnimy kontrast na zdjęciu. Klikamy na OK.

    GIMP - jak poprawiać zdjęcia RAW

    Jeśli chcemy otworzyć w programie GIMP zdjęcie zapisane w surowym formacie RAW, musimy zainstalować obsługującą ten format wtyczkę. Jest nią na przykład DarkTable, narzędzie oferujące spore możliwości edycji zdjęć. Możemy również zainstalować Raw Therapee, który także służy jako wtyczka do GIMP-a. Narzędzia włączają się automatycznie, gdy zechcemy w GIMP-ie otworzyć zdjęcie RAW.