Najlepsze programy przydatne przy instalacji Windows

    Jakie narzędzia są potrzebne, jeśli zamierzamy przeinstalować lub zainstalować od nowa system Windows? W tym poradniku znajdziemy zestaw aplikacji niezbędnych do przeprowadzenia tej ważnej operacji.

    Instalacja na własną rękę

    Pod koniec 2018 roku w Polsce około 44 procent użytkowników komputerów PC korzystało z systemu Windows 10, i aż 36 procent – z Windows 7. To dwa najpopularniejsze obecnie systemy operacyjne. Dzięki programom z tego działu będziemy mogli przygotować się do instalacji bądź reinstalacji Windows, tworząc sami nośniki dla systemów Windows 7, 8 oraz 10. Te narzędzia przydadzą się każdemu.

    ProduKey - narzędzie do odczytu kluczy

    ProduKey to niewielkie narzędzie pozwalające łatwo odczytać zapisane w komputerze klucze produktu Windows i pakietu biurowego Microsoft Office. Zamieszczona na płycie wersja nie wymaga instalacji – wystarczy ją rozpakować i uruchomić. Uwaga! Ponieważ aplikacja wyświetla poufne informacje, może być wykrywana przez niektóre programy antywirusowe jako narzędzie hakerskie.

    Funkcje programu

    odnajduje klucze do systemu i programów Microsoft Office

    wskazuje folder instalacji

    szybkie działanie

    Odnajdujemy klucz systemu

    Podczas procesu instalacji zostaniemy poproszeni o podanie naszego legalnego klucza systemu Windows. Jeżeli mamy płytę, będziemy mog­li łatwo odczytać nadrukowany na niej ciąg znaków. W wypadku większości laptopów klucz jest umieszczany na naklejce na spodzie urządzenia. Przeważnie jednak płyta się gdzieś zawieruszy, a naklejka wytrze. Wtedy z pomocą przyjdzie nam NirSoft ProduKey – pozwoli nam odczytać i zapisać klucz systemu. Program jest bardzo prosty w obsłudze.

    1. Po uruchomieniu ProduKey przeszukuje wszystkie zasoby naszego komputera, w tym rejestr, aby odszukać klucze zapisane w komputerze. Po chwili zobaczymy wszystkie znalezione klucze.

    2. Nas interesuje klucz, przy którym widnieje nazwa Windows 7, 8 czy też 10. Po zaznaczeniu pozycji i kliknięciu na nią prawym przyciskiem myszy możemy z rozwijanej listy wybrać opcję kopiowania klucza produktu. Wykorzystamy go w trakcie nowej instalacji. Możemy też skopiować wszystkie ważne dla nas klucze wyszukane przez program.

    Uwaga! Zapiszmy klucz w taki sposób, by móc go odczytać bez komputera, bo w trakcie instalacji nie będziemy mieli dostępu do danych na dysku. Możemy zanotować go na przykład w smartfonie czy po prostu na kartce.

    Windows ISO Downloader - wygodne pobieranie plików obrazów systemu

    Nieoficjalny program do pobierania z serwerów Microsoftu oryginalnych obrazów płyt instalacyjnych różnych edycji Windows 7, 8.1 i 10 oraz pakietu biurowego Office w wersji 2013 i 2016 w dowolnym języku. Jeśli zamierzamy przeinstalować lub zainstalować system, warto skorzystać właśnie z Windows ISO Down­loader. Będziemy mogli wybrać obraz odpowiadający temu, z którego aktualnie korzystamy. Jeśli pobieranie jakiegoś konkretnego obrazu będzie zwracało błąd, najczęściej wystarczy poczekać kilka dni, ponieważ może być to spowodowane pracami konserwatorskimi i nieaktywnymi linkami po stronie Microsoftu.

    Funkcje programu

    ogromny wybór różnych wersji Windows

    pobieranie z wydajnych serwerów

    możliwość pobrania obrazów pakietu Office

    Pobieramy obraz Windows 7

    Warto mieć na dysku obraz systemu Windows, który po nagraniu na przykład na nośnik USB lub płytę DVD posłuży jako dysk ratunkowy, gdyby nasz system przestał się uruchamiać. Poznajmy działanie programu na przykładzie Windows 7.

    1. W oknie programu po lewej stronie klikamy na Windows 7. Wskazujemy wersję systemu, najlepiej wybrać jak najnowszą, zgodną z naszą licencją.

    2. Wybieramy język systemu i klikamy na Potwierdź. Potem decydujemy, ilubitową wersję systemu chcemy pobrać. Zdecydowana większość użytkowników powinna wybrać wersję 64 bit. Po kliknięciu na odpowiedni przycisk rozpocznie się pobieranie systemu.

    3. Po zakończeniu pobierania możemy za pomocą programu Rufus utworzyć bootowalny instalacyjny nośnik USB.

    Windows 10 Media Creation Tool - narzędzie do tworzenia nośników instalacyjnych Windows 10

    Bezpłatne narzędzie Microsoftu umożliwiające pobieranie z serwerów producenta obrazu ISO z wersją instalacyjną Windows 10 i utworzenie nośnika instalacyjnego systemu. Możemy też pobrać obraz ISO i zapisać go na dysku, a później wykorzystać w celu na przykład utworzenia multibootowalnego noś­nika, na przykład przy użyciu programu YUMI.

    Funkcje programu

    możliwość wybrania różnych wersji Windows 10

    tworzenie nośników bootowalnych

    opcja zapisu obrazu systemu na dysku

    Pobieramy obraz i tworzymy pendrive instalacyjny

    1. Przed uruchomieniem programu podłączamy nośnik USB do komputera. Uwaga! Podczas tworzenia nośnika instalacyjnego wszystkie dane zapisane na pendrivie zostaną bezpowrotnie usunięte.

    2. Uruchamiamy Windows 10 Media Creation Tool (jest on w wersji portable, nie wymaga instalacji). 

    3. Na kolejnym ekranie zaznaczamy opcję Utwórz nośnik instalacyjny i klikamy na Dalej.

    4. Usuwamy zaznaczenie przy opcji Użyj zalecanych opcji dla tego komputera, wybieramy język, wersję oraz architekturę pobieranego obrazu i klikamy na Dalej.

    5. Teraz wybieramy opcję Dysk Flash USB, dzięki czemu nasz nośnik USB stanie się po zakończeniu całego procesu nośnikiem instalacyjnym, i klikamy na Dalej.

    6. Na kolejnym ekranie zaznaczamy nośnik (jeśli go nie widzi­my, klikamy na Odśwież listę dysków). Klikamy na Dalej.

    7. Rozpocznie się pobieranie obrazu systemu, a po jego zakończeniu tworzenie nośnika instalacyjnego. Na koniec, gdy pojawi się okno z informacją, że dysk jest gotowy, wystarczy kliknąć na Zakończ.

    Instalujemy system Windows 10

    Po uruchomieniu komputera przy wykorzystaniu nośnika instalacyjnego możemy przejść do instalacji systemu. Jest to dość prosty proces – wystarczy dokładnie czytać kolejne polecenia i poprawnie je wykonywać. Uwaga! Jeśli mamy już zainstalowany system na dysku i będziemy chcieli zainstalować go ponownie, dojdzie do formatowania dys­ku – a to oznacza usunięcie wszystkich danych! Dlatego też pamiętajmy, aby zabezpieczyć ważne dane na innych nośnikach.

    1. Uruchamiamy komputer z nośnika USB. W tym celu podłączamy pendrive i restartujemy komputer. Podczas uruchamiania naciskamy klawisz Boot Menu (F8, F10, F12, F2, F9, F11, Alt, Esc, Tab – informacja, jaki to klawisz, jest wyświetlana na ekranie). W Boot Menu wybieramy napęd USB do startu systemu. 

    2. Na pierwszym ekranie wybieramy język, format godziny i waluty, typ klawiatury i klikamy na Dalej. Potem klikamy na Zainstaluj teraz.

    3. Wprowadzamy klucz systemu i klikamy na Dalej. Możemy również kliknąć na Nie mam klucza produktu i podać go dopiero po instalacji.

    4. Wybieramy wersję systemu i klikamy na Dalej. Przechodzimy przez kolejne ekrany, aż pojawi się okno wyboru typu instalacji – wtedy klikamy na Niestandardowa.

    5. Wybieramy dysk, na którym ma być zainstalowany Windows, i przechodzimy dalej. Rozpoczyna się instalacja. Po zakończeniu konfigurujemy konto użytkownika i możemy korzystać z systemu.

    Rufus - niezawodne narzędzie do tworzenia bootowalnych nośników instalacyjnych

    Popularne narzędzie do tworzenia noś­ników USB z wersją instalacyjną systemu operacyjnego oraz do formatowania przenoś­nych pamięci USB. Rufus może być szczególnie użyteczny w przypadku, gdy chcemy utworzyć instalacyjny nośnik USB z pliku ISO z obrazem płyty instalacyjnej systemu Windows lub na przykład jednej z popularnych dystrybucji systemu Linux. Uwaga! Warto pamiętać, że pogram można wykorzystać również do przywracania oryginalnej pojemności pendrive’a.

    Funkcje programu

    jeden z najszybszych programów w swojej kategorii

    obsługa różnego typu obrazów płyt

    zaawansowane opcje formatowania

    Tworzymy bootowalny nośnik

    1. Podłączamy nośnik USB do naszego komputera. Uwaga! Podczas tworzenia bootowalnego nośnika z systemem wszystkie dane zapisane na pendrivie zostaną bezpowrotnie usunięte.

    2. Następnie uruchamiamy program Rufus – jest on dostępny w wersji portable, więc nie musimy go instalować.

    3. Teraz w polu Urządzenie wskazujemy nasz nośnik USB.

    4. Następnie w polu Wybór bootowania wybieramy opcję Dysk lub obraz ISO i po prawej stronie klikamy na Wybierz. Wskazujemy na naszym dysku obraz systemu, który chcemy umieścić na nośniku USB, i klikamy na Otwórz.

    5. Teraz jako Schemat partycjonowania wybieramy MBR, a jako Docelowy system – BIOS (lub GPT i UEFI, w zależności od schematu partycji naszego dysku i ustawień uruchamiania PC w BIOS/UEFI)

    6. Następnie nadajemy nazwę naszemu bootowalnemu nośnikowi i klikamy na Start.

    7. Zanim rozpocznie się cały proces, musimy potwierdzić, że zgadzamy się na usunięcie wszystkich danych z pamięci USB. Po kilku minutach nośnik zostanie utworzony. Zamykamy okno programu Rufus.

    Yumi - uniwersalne narzędzie do tworzenia nośników multiboot

    Yumi to narzędzie do tworzenia bootowalnych nośników USB z systemami operacyjnymi Live, narzędziami diagnostycznymi lub ratunkowym oprogramowaniem antywirusowym. Wyróżnia się tym, że za jego pomocą można stworzyć nośnik z wieloma systemami w postaci obrazów ISO (program dodaje menu wyboru), co jest przydatne, na przykład jeśli serwisujemy kilka komputerów. Jednorazowo możemy dodać jeden system na pendrive – po zakończeniu operacji Yumi zapyta, czy chcemy dodać kolejny.

    Funkcje programu

    opcja tworzenia nośnika z wieloma systemami

    wsparcie wersji Live CD dla wielu systemów

    intuicyjna obsługa

    Tworzymy nośnik z wieloma systemami

    1. Podłączamy nośnik USB do komputera Uwaga! Podczas tworzenia nośnika z systemem wszystkie dane zapisane na pendrivie zostaną bezpowrotnie usunięte. Uruchamiamy program YUMI.

    2. W sekcji Step 1 wskazujemy pendrive.

    3. W sekcji Step 2 wybieramy Single Windows Vista/7/8/10 Installer – jeśli chcemy na pendrivie umieścić obraz Windows.

    4. W ostatniej sekcji Step 3, klikając na Browse, wskazujemy lokalizację wcześniej pobranego obrazu systemu Windows.

    5. Klikamy na Create w dolnym prawym rogu okna i potwierdzamy zlecone działania, klikając na Tak.

    6. Tworzenie bootowalnego nośnika może potrwać kilkanaście minut – to zależy od wydajności nośnika. Po zakończeniu klikamy na Next.

    7. Pojawi się pytanie, czy chcemy dodać kolejny obraz ISO na pendrive – klikamy na Tak. Wykonujemy kroki 2–6, w celu dodania następnego obrazu. Czynności te możemy powtarzać wielokrotnie – o ile pozwala na to rozmiar pendrive’a.