DVD, Blu-ray, odtwarzacz Ultra HD, a może jednak streaming?

    Kto dziś jeszcze korzysta z nośników fizycznych? Patrząc na sklepowe półki i ofertę - klientów na nie nie brakuje. Co prawda, streaming jest wygodniejszy i często tańszy, ale jednak każdy, komu zależy na jakości powinien zwrócić się w stronę Blu-ray i odtwarzaczy Ultra HD. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć o odtwarzaczach DVD, Blu-ray, UHD Blu-ray i set-top-boksach w 2019 roku.

    DVD – nieśmiertelny format

    O ile z kasetami VHS, zwanymi też kasetami wideo rozstaliśmy się na dobre blisko 20 lat temu, o tyle ich następca, czyli płyty DVD nie chcą odejść, choć od dekady nie powinno być ich w sklepach. Dlaczego nie powinno? Sprawa jest oczywista. Oferują bardzo niską rozdzielczość (SD - 720 x 576 pikseli) oraz wyłącznie podstawowe formaty dźwięku Dolby Digital i DTS. O ile jakość ścieżki audio jest tu porównywalna z tym, co otrzymujemy w telewizji i w serwisach streamingowych to już obraz odstaje od wielu kanałów telewizyjnych, a tym bardziej streamingu. Płyty DVD są jednak bardzo tanie (nowości często debiutują poniżej 30 zł), łatwo dostępne (w kioskach, na stacjach benzynowych etc.) a film na nich zapisany otrzymujemy na własność. Nikt nam go nie zabierze, a np. w przypadku Netflixa wiele pozycji znika po kilku miesiącach. Osobom posiadającym 55-calowe i większe telewizory zdecydowanie odradzam inwestycje w odtwarzcze DVD i filmowe kolekcje, jednak, jeśli posiadacie starsze (i mniejsze) telewizory albo na przykład chcecie zrobić frajdę dzieciom u dziadków, to zakup podstawowego odtwarzacza DVD i kilku filmów może być dobrą propozycją. Oto lista trzech odtwarzaczy DVD w cenie od 120 do 200 zł.

    Blu-ray - pogromca streamingu

    Płyty Blu-ray do niedawna były bardzo drogie, obecnie sytuacja znacząco się poprawiła. O ile za nowości wciąż trzeba zapłacić od ok. 49 do ok. 79 złotych, o tyle starsze tytuły są dostępne w bardzo niskich cenach i w licznych promocjach. Co wnosi Blu-ray w porównaniu do DVD? Mamy do dyspozycji pełną rozdzielczość Full HD (progresywne 1920 x 1080 pikseli czyli 1080p), coś czego nie oferują żadne kanały telewizyjne, w dodatku z dużo większym bitrate'em. Jakość HD na płytach Blu-ray często przewyższa także jakość 4K ze streamingu, właśnie za sprawą wyższej przepustowości.

    Za sprawą formatu Blu-ray dodatku otrzymujemy także zaawansowany, nieskompresowany dźwięk przestrzenny Dolby TrueHD i DTS HD Master oraz nowe formaty dźwięku obiektowego – DTS:X i Dolby Atmos. Takiego dźwięku nie znajdziemy w telewizji, ani w serwisach streamingowych, ani w internetowych wypożyczalniach filmów. Nośniki Blu-ray są powszechnie dostępne i niezbyt drogie. Także same odtwarzacze są przystępne cenowo - obecnie to wydatek nieco ponad 300 zł.

    Odtwarzacze 4K Blu-ray

    Najnowszym formatem płyt jest UHD Blu-ray, czyli nowa generacja nośników Blu-ray o większej pojemności, pozwalająca na dostarczanie treści w ultrawysokiej rozdzielczości. Jednak 4K to nie wszystko. Oprócz obrazu w 2160p otrzymujemy tu także też efekty HDR oraz szeroką paletę barw. Można powiedzieć, że Blu-ray 4K/UHD Blu-ray jest dla świata filmu, tym czym dla świata muzyki są winyle albo pliki FLAC. To najlepsza możliwa jakość wideo jaka jest obecnie na rynku - idealna dla posiadaczy topowych telewizorów 4K z ostatnich 3-4 lat. Tylko na takim materiale te telewizory są w stanie pokazać pełnię swoich możliwości. Tytułów w 4K nie brakuje, ale problem stanowi ich cena. Co prawda pojawiają się już promocje i filmy kosztujące w granicach 79-99 złotych, ale nowe tytuły to wydatek aż 149 złotych. Warto jednak poszukać promocji zagranicą - wiele tytułów jest dostępnych w przystępniejszych cenach. Same odtwarzacze natomiast są dostępne już w znacznie bardziej rozsądnych cenach. Wciąż jednym z najlepszych wyborów wydaje się być Xbox One S, gdzie otrzymujemy nie tylko odtwarzacz ale też konsolę i dostęp do serwisów VOD, jednak odtwarzacz, który poradzi sobie nawet z Dolby Vision kupić można już za 500 zł

    Set-top-boxy – opcja dla tych, którzy nie kolekcjonują

    Jeśli nie zamierzacie powiększać swojej kolekcji filmów na fizycznych nośnikach i nie macie ortodoksyjnego podejścia do jakości dźwięku i obrazu to warto sięgnąć po funkcje smart tv w telewizorze lub dedykowany odtwarzacz multimedialny zwany po angielsku set-top-box. Urządzenia te wyposażone są w dostęp do serwisów VOD - Netfliksa, Amazon Video Prime czy HBO GO, ale też cyfrowych wypożyczalni jak Vod.pl, chilli tv, czy w przypadku Apple TV – iTunes, gdzie film w 4K wypożyczymy na kilka godzin za kwotę rzędu 15-20 złotych, a cyfrową kopię kupimy za 25-50 złotych. To wciąż dobra opcja i świetne uzupełnienie dla kolekcji, jeśli naprawdę jesteśmy fanami kina. Wybraliśmy 3 takie urządzenia – Xiaomi z Android TV ze względu na niską cenę, Chromceast Ultra ze względu na prostą obsługę z poziomu urządzeń mobilnych i wsparcie dla 4K oraz Apple TV 4K, ze względu na iTunes i świetne ceny filmów w 4K do wypożyczenia i kupienia.