HongMeng/Oak OS na testach. Ponoć milion smartfonów używa już nowego systemu Huawei

    Nowe informacje w zakresie planowanego systemu operacyjnego Huawei. HongMeng ponoć pojawił się już w Chinach na aż milionie urządzeń. Oczywiście chodzi o wczesną wersję testową. Sam system miałby być gotowy już za kilka miesięcy.

    Serwis China Daily poinformował właśnie, że na rynku (chińskim) jest już milion smartfonów z systemem operacyjnym HongMeng (w Europie będzie to prawdopodobnie Oak OS). Tym samym potwierdzają się wcześniejsze doniesienia, że system ten miałby się pojawić na rynku już na przełomie lata i jesieni bieżącego roku. Czyli akurat wtedy, gdy skończy się okres ochronny dla Huawei w kontaktach z Google. W ostateczności system mógłby pojawić się wiosną przyszłego roku. Huawei na razie nie skomentowało tych doniesień.

    Na razie niestety nie wiadomo zbyt wiele na temat samego systemu. Ponoć rozwijany jest od dawna, choć prace przyspieszyły dopiero teraz ze względu na niekorzystną dla Huawei decyzję administracji prezydenta Trumpa. HongMeng/Oak OS będzie obsługiwać telefony komórkowe, komputery, tablety oraz telewizory. Do tego dochodzi także kwestia wearables oraz samochodów.

    Jest to dość interesujący obrót sprawy, gdyż niedawno Google samo wyszło z inicjatywą zniesienia zakazu kontaktów z Huawei. Firma uważała bowiem, że brak dostarczania usług Google będzie się wiązał z naruszeniem amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego (i oczywiście chodzi też o pieniądze).