Jak szybko przenieść kontakty, wiadomości, pliki i aplikacje na nowy smartfon?

    Jak wygodnie przenieść kontakty, pliki, wiadomości i inne dane ze starego smartfona na nowy? By nie stracić bezpowrotnie naszych informacji, należy pamiętać o kilku rzeczach.

    Zakup nowego smartfona to zawsze radość, ale przecież przeniesienie wszystkich naszych danych ze starego telefonu nie kończy się na umieszczeniu w nowym karty SIM. Jak sobie z tym poradzić?

    Jak w prosty sposób przenieść kontakty?

    Tutaj świetnie sprawdzi się mechanizm Google. W podglądzie naszych dostępnych kont możemy zarządzać synchronizacją danych między telefonem i chmurą. Android oferuje wysłanie kontaktów na serwery Google po to, by móc je następnie w prosty sposób odtworzyć na innym urządzeniem. Aby to zrobić, należy przejść do menu Ustawienia -> Konta -> Google i wybrać pozycję synchronizowania kontaktów. Wszystkie tam znajdujące się informacje wraz z metadanymi zostaną błyskawicznie wysłane do chmury. Podczas zmiany smartfona wystarczy jedynie zalogowanie się no konto Google, by zapisane przez nas wcześniej kontakty pojawiły się z powrotem. Za pomocą wewnętrznego mechanizmu synchronizacyjnego w Androidzie, można przenosić do chmury także informacje dotyczące usług Google Fit, Gmaila, Kalendarza, przeglądarki Chrome, portalu społecznościowego Google+ oraz folderów lokalnych podłączonych do Dysku.

    Jak przenieść SMS-y i historię połączeń?

    SMS Backup & Restore to propozycja dla osób, którym zależy głównie na wiadomościach SMS i historii połączeń zapisanych na urządzeniu. W kilku prostych krokach możliwe jest zapisanie wszystkich elementów skrzynek w jednym pliku i następnie, szybkie odtworzenie struktury wiadomości na innym telefonie z systemem Android. Aplikacja ponadto pozwala także na zachowanie dziennika połączeń, dzięki czemu unikniemy utraty również takich informacji w związku z przeniesieniem się na nowy telefon komórkowy. Wszystkie kopie zapasowe można umieszczać lokalnie, a także w chmurze - za pomocą Dysku Google lub Dropboksa.

    Jak przenieść zdjęcia?

    Najszybszym sposobem będzie skorzystanie z dobrodziejstw chmury. Za pomocą Zdjęć Google możemy w prosty sposób zsynchronizować wszystkie nasze fotografie i przeglądać je nie tylko na telefonach i tabletach, ale również w przeglądarce. Zdecydowanie polecamy tę możliwość przede wszystkim "leniwym" użytkownikom, którym niekoniecznie chce się przerzucać zdjęcia z urządzenia na urzędzie. Jeżeli chcecie mieć fizyczny dostęp do zdjęć na innym urządzeniu - najprościej będzie je przenieść za pomocą komputera. Można to zrobić poprzez interfejs USB, kopiując najpierw pliki z telefonu - "dawcy" i umieszczając je na nowym sprzęcie.

    Jak przenieść aplikacje wraz z danymi?

    Za pomocą konta Google możecie także szybko i wygodnie instalować aplikacje używane na starym telefonie. Jeżeli podczas pierwszego uruchomienia smartfona i jego wstępnej konfiguracji zalogujecie się na swoje konto Google, to kreator konfiguracji urządzenia zaproponuje zainstalowanie wcześniej używanych aplikacji. Co więcej, programy obsługujące najnowszy mechanizm kopii zapasowej w Androidzie zostaną przywrócone razem z danymi, czyli ich ustawieniami i niezbędnymi do działania plikami. Jest to bardzo wygodny mechanizm, jednak nie każda aplikacja pozwala na takie jej przenoszenia. Żeby sprawdzić, jakie z używanych przez Was programów obsługują tę technikę, musicie zajrzeć do UstawieńDysku Google na swoich urządzeniach mobilnych. Tam, w polu Zarządzanie kopiami zapasowymi znajdziecie listę aplikacji, których kopie bezpieczeństwa przechowywane są w chmurze.

    Jeżeli zależy Wam na większej niezależności w trakcie wykonywania kopii zapasowych telefonu, warto zwrócić uwagę na Helium Backup. Program oferuje możliwość przeprowadzenia operacji pełnego transferu danych z jednego urządzenia do drugiego, wyeksportowanie danych pojedynczych aplikacji, a także stworzenie kopii zapasowej telefonu i umieszczenie jej w chmurze. Korzystanie z Helium Backup jest bardzo proste, jednak ważne jest przeprowadzenie konfiguracji na samym początku korzystania z programu. Do tego będziecie potrzebowali dwóch aplikacji: jednej dla telefonu oraz drugiej dla komputera. Pełna konfiguracja Helium Backup wymaga podłączenia smartfona do portu USB w Waszym pececie. Na szczęście, nie jest to czynność specjalnie skomplikowana, a w najnowszych wersjach możecie posłużyć się dodatkiem do przeglądarki Chrome, który ułatwia cały proces.

    Na początek, musicie zaopatrzyć się w wersje programu dla komputera oraz smartfona. W przypadku systemu operacyjnego Microsoftu musicie zadbać także o sterownik pozwalający na łączenie się telefonu z komputerem za pośrednictwem trybu debugowania USB. Tylko w takiej konfiguracji możecie tworzyć kopie zapasowe zawierające dane aplikacji w systemie Android. Potrzebne sterowniki znajdziecie pod tym linkiem. W trakcie pierwszego uruchomieniu aplikacja poprosi o podłączenie urządzenia do peceta i włączenie trybu debugowania USB. Po krótkiej konfiguracji możecie przystąpić do wykonywania kopii zapasowych. Niestety, Helium Backup, jak mechanizm kopii zapasowych w Androidzie, nie jest w stanie przenieść wszystkich aplikacji wraz z ich danymi.

    Helium Backup to poręczna aplikacja pozwalająca szybko i wygodnie przenieść aplikacje wraz z danymi z jednego smartfona na drugi. Do poprawnego działania nie wymaga roota, jednak z tego powodu nie jest w stanie przerzucić niektórych programów. Dodatkową zaletą tej aplikacji jest możliwość tworzenia kopii bezpieczeństwa.

    Osoby, które chcą zachować wszystkie swoje programy oraz przechowywane przez nie informacje powinny zainteresować się aplikacją Titanium Backup. Jest to zbiór narzędzi pozwalających nie tylko na tworzenie kopii zapasowych aplikacji, ale również na przywracanie danych, a nawet na zarządzanie zachowaniem zainstalowanych w telefonie narzędzi. Niestety, do uzyskania dostępu do pełni funkcji Titanium Backup konieczne jest wykonanie tzw. roota. Bardzo ważną zaletą jest obsługa usług chmurowych - Google Drive oraz Dropboksa, gdzie bez potrzeby wspierania się fizycznymi nośnikami będziemy w stanie umieścić nasze kopie zapasowe.

    Jeżeli wykonacie wszystkie czynności, o których napisaliśmy w tym poradniku, nie powinniście mieć problemów z utraconymi danymi w trakcie zmieniania urządzenia. Ważne jest to, abyście synchronizowali Wasze kontakty i dane usług z chmurą (na co pozwala Android) lub skorzystali z programów, które zaprezentowaliśmy Wam powyżej.