Najlepsze programy do nagrywania płyt

    Synonimem aplikacji do obsługi nagrywania na płyty jest program o nazwie Nero. Jednak są narzędzia, które w pewnych sytuacjach sprawdzą się lepiej lub będą łatwiejsze i tańsze w użyciu. Komputer Świat pokaże, co potrafią.

    Astroburn Lite 2 - łatwa w obsłudze nagrywarka płyt CD/DVD/Blu-ray

    Doskonałe narzędzie dla użytkownika, który chce szybko i skutecznie nagrać pliki lub obraz dysku na płytę. Program udostępnia też bardziej zaawansowane funkcje (zakładka Pro), ale wymaga to już zakupu licencji. Licencja jest też potrzebna, jeśli chcemy korzystać z Astroburn Lite 2 w komercyjny sposób.

    1. Instalujemy i uruchamiamy Astroburn Lite 2. Program wykryje nagrywarkę, możemy też wybrać ją z listy Napęd.

    2. Klikamy na Nazwa oraz wciskamy klawisz F2. Podajemy nazwę naszej kompilacji. Teraz do okna przeciągamy pliki i foldery, które chcemy nagrać. Przyciski pozwalają na samodzielne tworzenie folderów i zmianę nazw w obrębie tworzonego drzewa plików do nagrania.

    3. Zaznaczamy pole wyboru dla korekty nagranej płyty. Klikamy na Rozpocznij nagrywanie.

    4. Na zakładce Obraz w polu Obraz możemy też wybrać plik obrazu płyty, który chcemy wypalić na nowej płycie. Postępujemy podobnie jak przy nagrywaniu plików z dysku w komputerze.

    Ashampoo Burning Studio Free - kompleksowy i darmowy program do nagrywania

    Ashampoo Burning Studio Free to rozbudowana, ale jednocześnie prosta w obsłudze aplikacja do nagrywania płyt CD/DVD/Blu-ray, z której możecie korzystać w pełni za darmo. Ashampoo Burning Studio Free posiada przejrzysty interfejs użytkownika, program został też wyposażony w moduły do tworzenia kopii zapasowych danych, kreowania i nagrywania obrazów płyt (ISO, CUE i BIN) oraz formatowania zawartości nośników wielokrotnego zapisu.

    1. Po zainstalowaniu aplikacji pokazuje nam się główne menu programu, z którego możemy wybrać interesującą nas opcję:

    2. Przejście do procesu nagrywania płyty zajmuje jedynie kilka kliknięć:

    Warto też zauważyć, iż program pozwala na zgrywanie plików do postaci MP3 lub WMA z nośników audio oraz tworzenie nośników CD, DVD, Blu-ray Disc z plików muzycznych MP3 i WMA. To sprawia, iż Ashampoo Burning Studio Free jest programem godnym polecenia dla fanów muzyki.

    AnyBurn - aplikacja-kombajn do obsługi nagrywania, która nie przestraszy

    To aplikacja polecana osobom, które chcą być poprowadzone za rękę, ale też nie chcą rezygnować z dużej liczby funkcji. Funkcje AnyBurn doskonale opisuje główne okno, które wyświetli się po uruchomieniu programu.

    Tworzenie CD-Audio

    1. W oknie startowym AnyBurn wybieramy Nagrywanie Audio CD. Klikamy na Dodaj i wskazujemy plik lub pliki (mogą to być dane MP3, ale też utwory zapisane bezstratnie FLAC), które chcemy nagrać na naszym CD-Audio.

    2. Na pasku pokazana jest ilość miejsca, które zajmują utwory na płycie. Klikamy na Dalej, by rozpocząć nagrywanie płyty z muzyką.

    Z płyty na pamięć USB

    1. W głównym oknie AnyBurn wybieramy Utwórz startowy nośnik USB. Następnie zaznaczamy Nośnik CD/DVD i wybieramy napęd.

    2. Na liście wskazujemy napęd USB. Metodę zapisu pozostawiamy. Klikamy na Dalej. Jeśli nośnik USB był wcześniej zapisany, klikamy na OK, by nadpisać całą jego zawartość treścią zgrywanej płyty.

    CDBurnerXP - wygodny program do zarządzania procesem nagrywania płyt

    Tej aplikacji nie trzeba przedstawiać. To narzędzie, jak sugeruje nazwa, pamięta jeszcze czasy Windows XP. W międzyczasie było jednak unowocześniane i dziś sprawdza się również w najnowszych wersjach Windows 10, nie tracąc nic z tradycyjnego interfejsu. CDBurnerXP jest typem kombajnu, czyli aplikacją do kompleksowego zarządzania nagrywaniem nośników optycznych i zgrywania z nich danych.

    Pliki z kompilacją i filtrowanie

    Kompilacje CDBurnerXP umożliwiają przygotowanie zawartości płyty i przerwanie zadań, by nagrać nośnik później.

    1. Instalujemy aplikację. W ostatnim oknie instalatora zaznaczamy pole wyboru Skojarz pliki ISO (.iso) z CDBurnerXP, jeśli chcemy przeglądać ich zawartość za pomocą CDBurnerXP. Nie jest to obligatoryjne.

    2. W oknie wyboru działania wybieramy pożądane zadanie i klikamy na OK.

    Główne okno CDBurnerXP przypomina Eksploratora. Podzielone jest na dwie części - u góry mamy panele z drzewem folderów i ich zawartością, a poniżej to samo dla struktury plików na płycie (kompilacji).

    3. Przeciągamy pliki do nagrania do okna kompilacji. Możemy zastosować filtr, by umieścić na płycie jedynie wybrany typ plików, na przykład obrazy. Wciskamy F7.

    4. Wpisujemy rozszerzenia plików, które chcemy dodać do płyty.

    Jeśli pozostawimy zaznaczone pole wyboru, to przeglądarka zawartości dysku również pokaże przefiltrowane dane, co ułatwi tworzenie kompilacji. Klikamy na OK, by aktywować filtr zawartości.

    5. Gdy dodamy wszystkie pliki, wciskamy Ctrl+S, aby zapisać kompilację (plik z rozszerzeniem DXP). Podajemy nazwę i klikamy na Zapisz. Kompilacja zawiera tylko listę plików (pozwala to wygodnie planować zawartość płyt) i może przydać się przy sortowaniu.

    6. By otworzyć wcześniej zapisaną kompilację, wciskamy Ctrl+O i wskazujemy odpowiedni plik w formacie DXP. CDBurnerXP załaduje listę plików do nagrania (jeśli dodawaliśmy pliki z sieci lub pamięci USB, muszą być one dostępne). Nagrywanie rozpoczynamy, klikając na ikonę Nagraj.

    Gdy jedna płyta nie mieści danych

    Domyślnie CDBurnerXP zakłada brak ograniczeń pojemności nośnika, na który nagramy dane. Jeśli w napędzie optycznym rozpoznana zostanie płyta, dostosowane będą informacje w pasku stanu. Jeżeli dane nie mieszczą się, pojawi się czerwony pasek.

    W takiej sytuacji albo usuwamy część danych z kompilacji, zaznaczając je i klikając na Usuń, albo rozmieszczamy je na kilku nośnikach.

    1. Z menu Płyta wybieramy Podział na płyty. Wyświetli się okno, w którym z listy wybieramy typ i pojemność płyty, na którą nagramy pliki.

    2. Dane dzielone są domyślnie tak, by zużyć jak najmniej płyt. Jeśli nie chcemy wprowadzać bałaganu przez dzielenie folderów, zaznaczamy pole wyboru.

    Klikamy na Podziel.

    3. CDBurnerXP dokona podziału danych. Klikamy na Nagraj, by rozpocząć nagrywanie. Postępujemy zgodnie z komunikatami na ekranie.

    Co umie nagrywarka

    Może zdarzyć się tak, że nie będziemy wiedzieć, jakie nośniki możemy obsługiwać. W menu Nagrywarka klikamy na Informacje o napędzie.

    Wyświetli się okno z zaznaczonymi polami wyboru przy typach obsługiwanych nośników. Ważna jest też informacja o wersji firmware'u nagrywarki - sprawdźmy na stronie producenta, czy jest najnowsza.

    BurnAware Premium

    Zaletą BurnAware jest uniwersalny interfejs użytkownika. Mimo iż program dysponuje wieloma modułami, to praca z każdym z nich wygląda podobnie. W przypadku funkcji nagrywania każdy moduł dysponuje przyciskiem Nagraj, który inicjuje zapis na umieszczonej w nagrywarce płycie (Kopiuj w przypadku tworzenia kopii płyt).

    Nagrywanie wielosesyjne

    Każda operacja nagrywania płyty rozpoczyna się kliknięciem na Nagraj. Jeśli wcześniej nagraną płytę, która zawiera jeszcze wolne miejsce, włożymy ponownie do nagrywarki i uruchomimy nagrywanie, pojawi się komunikat.

    Klikamy na Tak, uzupełniamy zawartość płyty i ponawiamy nagrywanie.

    Odzyskiwanie danych z płyty

    Płyty zniszczone przez intensywną eksploatację (zarysowania), przechowywane w niewłaściwy sposób (płyty należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, z dala od promieni słonecznych), a także pochodzące od niezbyt renomowanego producenta - mogą być przyczyną frustracji. Gdy okaże się, że nie możemy odczytać zawartości płyty, sięgnijmy po opcję Odzyskiwanie danych.

    1. Po kliknięciu na Odzyskiwanie danych uszkodzona płyta zostanie przeanalizowana. Będziemy mogli ją wybrać z listy.

    2. Odszukujemy pliki do odzyskania, zaznaczamy

    i klikamy na Wyodrębnij.

    Gdy w komputerze brak nagrywarki

    Brak nagrywarki w komputerze pozbawia nas dostępu do większości funkcji BurnAware, ale nadal możemy stworzyć obraz płyty, który po przeniesieniu na komputer z nagrywarką będzie można nagrać.

    1. W głównym oknie BurnAware klikamy na Twórz obraz.

    2. Z list wybieramy pojemność płyty, na jakiej będą zapisywane dane, i ewentualnie format plików.

    Dla maksymalnej kompatybilności warto wybrać opcję ISO + UDF. Rozmiar jest jedynie cechą informacyjną ułatwiającą dobranie odpowiedniego nośnika do ilości danych, a grafika ilustruje zajętość płyty po dodaniu plików.

    3. Klikamy na Dodaj, by załączyć pliki. Zawartość kompilacji daje się przeglądać podobnie jak zawartość dysku w Eksploratorze. Na tym etapie jest możliwe usunięcie folderów i plików, których nie chcemy umieszczać na płycie (zaznaczamy je w oknie i wciskamy klawisz Delete).

    4. W razie potrzeby za pomocą przycisków stworzymy własną strukturę katalogów, do których dane można dołączyć również poprzez przeciąganie plików z okna systemowego Eksploratora.

    5. Klikamy na Opcje. Na zakładce Daty określamy, jaką datą utworzenia mają być oznaczone nagrane pliki. Domyślnie BurnAware nie zmienia daty plików, ale możemy wymusić datę dla trzech podstawowych atrybutów czasowych. Zaznaczamy:

    i w polach podajemy interesujące nas daty. Klikamy na OK, by zatwierdzić wybór. To działanie nie zmienia dat plików dodawanych do kompilacji, a jedynie plików zapisanych w obrazie, a docelowo na płycie.

    6. Ważną sprawą, szczególnie gdy chcemy podzielić się ze światem nagraną przez nas płytą, jest określenie etykiet. Na zakładce Etykiety podajemy nazwę płyty (wybierając z listy pustą datę, unikniemy automatycznego dodania daty). Pozostałe dane są opcjonalne, ale pomocne w określeniu, kto jest autorem. Klikamy na OK.

    7. By utworzyć obraz ISO, klikamy na Twórz, wskazujemy lokalizację, gdzie zapisany będzie plik obrazu. Musi w niej być co najmniej tyle miejsca, ile jest w polu zaznaczonym poniżej:

    i klikamy na Zapisz.