Windows Terminal Preview - co oferuje nowe narzędzie Microsoftu?

    Microsoft udostępnił wszystkim zainteresowanym nowe narzędzie Windows Terminal we wczesnej wersji poglądowej Preview. Czym jest nowy wariant klasycznego wiersza poleceń? Jakie wprowadza nowości? O tym dowiecie się z tego artykułu.

    Wszyscy znamy wygląd wiersza poleceń w systemach Windows, jednak nie każdy z niego korzysta. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które za pomocą najróżniejszych komend pozwala wykonywać wiele operacji i wprowadzać zmiany do systemu operacyjnego. Nie jest to jedyne narzędzie tego typu w systemach Microsoftu, bo zaawansowani użytkownicy mogą korzystać z oferującego jeszcze więcej możliwości konsoli PowerShell. Gdyby tego było mało to w systemach Windows 10 można korzystać nawet z podsystemu Linux (WSL). Wszystkie te trzy narzędzia łączy jedno - pracuje się w nich za pomocą wpisywania kodu.

    W trakcie tegorocznej konferencji Build Microsoft zapowiedział udostępnienie Windows Terminal, aplikacji, którą łączy w sobie wszystkie trzy opisane powyżej i choć zainteresowane osoby mogły pobrać ją z serwisu GitHub już wcześniej, to dopiero niedawno firma z Redmond zdecydowała się na udostępnienie jej w postaci instalatora w sklepie Microsoft Store. Żeby móc ją zainstalować konieczne jest posiadanie na komputerze systemu Windows 10 z najnowszą aktualizacją May Update (kompilacja 18362.0 lub nowsza). Należy też pamiętać, że jest to wersja testowa oprogramowania, więc użytkownicy mogą trafić na błędy w jej działaniu.

    Windows Terminal Preview - co nowego?

    Praca z zakładkami

    Windows Terminal pozwoli użytkownikom otwierać wiele instancji aplikacji na kartach. Dzięki temu nawigowanie i praca z wieloma projektami będzie wygodniejsza. Jak twierdzi Microsoft, takie rozwiązanie było najczęściej powtarzającą się sugestią użytkowników. Od teraz każdy może uruchomić dowolną liczbę zakładek w oknie Windows Terminala, a w nich klasyczny wiersz poleceń, PowerSell, WSL lub wybraną przez siebie aplikację.

    Ładniejsze czcionki

    Terminal Windows wykorzystuje akcelerowany przez GPU silnik renderujący tekst oparty na technologii DirectWrite/DirectX. Nowy silnik renderowania tekstu wyświetli znaki tekstowe, glify i symbole obecne w czcionkach, w tym ideogramy CJK, emoji, ligatury języków programowania itp. Microsoft zaprojektował także nową czcionkę, która podkreślić ma nowoczesnych charakter terminala. Co ciekawe będzie ona otwartoźródłowa i posiada swoje własne repozytorium.

    Duże możliwości personalizacji

    W menu ustawień Windows Terminal można tworzyć wiele profili przeznaczonych dla różnych narzędzi (wiersza poleceń, PowerShell, WSL, a nawet SSH). Każdy z nich pozwoli przypisać mu odrębną czcionkę i jej rozmiar, poziom przezroczystości okna, jego tło oraz schemat kolorystyczny.

    Windows Terminal - przydatne tricki

    Każda z aplikacji dostępna w tym narzędziu oferuje bardzo wiele możliwości, z których chętnie korzystają zaawansowani użytkownicy, programiści czy administratorzy sieci, jednak nawet zwykły użytkownik może jej używać, że wprowadzać zmiany do systemu operacyjnego.

    Wyłącz hibernację i zaoszczędź miejsce na dysku

    Jeśli brakuje Wam miejsca w na partycji systemowej, to w prosty sposób możecie odzyskać jego część, wyłączając hibernację oraz usuwając zajmujący wiele gigabajtów plik hiberfile.sys, który standardowo ma objętość 75% zainstalowanej w komputerze pamięci RAM. Żeby to zrobić, w wierszu poleceń Windows Terminal wystarczy wpisać polecenie:

    powercfg -h off

    i zatwierdzić je wciskając Enter.

    Zaplanuj automatyczne wyłączenie komputera

    Czasem zdarza się, że musimy wyjść z domu i wyłączyć komputer, ale wykonuje on jeszcze jakieś zadanie, którego nie chcemy przerywać. Żeby zaplanować automatyczne wyłącznie komputera, można posłużyć się prostą komendą:

    shutdown -s -t 3600

    Liczba na jej końcu to liczony w sekundach czas, po którym komputer wyłączy się automatycznie. Polecenie jak wcześniej zatwierdzamy przyciskiem Enter.

    Sprawdź ważne informacje na temat połączenia sieciowego

    Niekiedy potrzebujemy szybko sprawdzić właściwości naszego połączenia, bo z różnych względów potrzebny jest nam aktualny adres IP, brama lub maska sieci, czy mac adres karty sieciowej. Wszystkie te informacje możecie szybko wyświetlić, wpisując w wierszu poleceń komendę:

    ipconfig /all

    Zwróci ona aktualne dane na temat wszystkich kart sieciowych zainstalowanych w komputerze.

    Przeskanuj pliki systemowe w poszukiwaniu błędów

    Jeśli macie problemy z działaniem Windows lub jakiegoś programu i podejrzewać, że winny może być system operacyjnym, to za pomocą wiersza poleceń możecie szybko sprawdzić poprawność plików systemowych. Wystarczy w konsoli wpisać polecenie:

    sfc /scannow

    i zatwierdzić Enterem, żeby rozpocząć proces skanowania w poszukiwaniu błędów.

    Wpisanie tych kilku poleceń na zwykłej klawiaturze nie sprawi nikomu żadnego problemu, jeśli jednak jesteście zaawansowanymi użytkownikami i przed konsolą spędzacie wiele godzin lub wasza praca polega proprostu na dużej ilości pisania, to powinniście rozważyć zakup klawiatury mechanicznej.