WinOptimizer 16 - jak poprawić szybkość działania Windows

    Jeśli komputer irytuje nas powolnym działaniem, skorzystajmy z pomocy WinOptimizera 16. Ten program w pełnej wersji sprawi, że nawet starszy pecet zacznie działać jak nowy.

    Z upływem czasu każdy komputer staje się coraz wolniejszy. Jeśli czekając na uruchomienie Windows, zdążymy zaparzyć i wypić kawę, a podczas uruchamiania programów z niecierpliwością spoglądamy na zegarek, nadszedł czas na zdecydowane działania – trzeba coś zrobić, by przyspieszyć komputer. A dzięki pełnej wersji programu Ashampoo WinOptimizer 16, którą znajdziemy w KŚ+ wraz z e-wydaniem lipcowego numeru Komputer Świata, nie musimy w tym celu wydawać pieniędzy. W większości wypadków wystarczy sprzątanie systemu i optymalizacja przeprowadzone za pomocą tego programu. 

    Koniec z marnowaniem potencjału

    Aby przyspieszyć komputer, Win­Optimizer nie posługuje się żadnymi podejrzanymi trikami. I nie musi, bo hardware z reguły ma taką samą wydajność jak w dniu, w którym komputer opuścił fabrykę. Odpowiedzialność za spadek szybkości ponosi oprogramowanie i ustawienia systemowe, które z czasem powodują niepotrzebne spowolnienia. 

    W miarę używania komputera przybywa też coraz więcej programów, które często niepotrzebnie uruchamiają się wraz z Windows – z reguły bez wiedzy użytkownika – i opóźniają start systemu. W dodatku w różnych lokalizacjach na dysku oraz Windows, zainstalowane programy pozostawiają pliki śmieci, które zajmują miejsce i spowalniają pracę. WinOptimizer potrafi naprawić wszystkie te błędy i posprzątać dysk – jednym słowem pozwoli nam zaprowadzić porządek, dzięki któremu komputer będzie pracował jak nowy. 

    Superoptymalizacja

    WinOptimizer potrafi jeszcze więcej. Może także błyskawicznie zoptymalizować ustawienia bezpieczeństwa, a nowa funkcja – Menedżer zasilania – wydłuży czas pracy notebooka na akumulatorze.

    Instalacja i rejestracja

    1. Plik instalacyjny Ashampoo WinOptimizer 16 znajdziemy w KŚ+. Aby go pobrać: 

    logujemy się i rejestrujemy klucz nadrukowany na płycie dołączonej do wydania papierowego lub kupujemy e-wydanie;

    klikamy na Moja półka i na okładkę Komputer Świata 8/2019;

    klikamy na Programy;

    na liście programów znajdujemy Ashampoo WinOpitmizer 16 i klikamy na niego;

    klikamy na Pobierz plik.

    2. Uruchamiamy instalację, podwójnie klikając na pobrany plik. Kiedy pojawi się okno z prośbą o podanie klucza licencji, klikamy na Pobierz darmowy kod aktywacyjny. Na wyświetlonej stronie internetowej wpisujemy nasz adres e-mail i klikamy na Poproś o klucz do pełnej wersji. 

    Jeśli już kiedyś aktywowaliśmy oprogramowanie Ashampoo, pojawi się zapytanie o hasło – podajemy je i klikamy na Zaloguj. W przeciwnym razie klikamy w przysłanym e-mailu na link potwierdzający i na Później. W obu przypadkach kopiujemy wyświetlony klucz, naciskając Ctrl+C. W oknie instalatora klikamy na Wklej ze schowka i Aktywuj teraz. Zamykamy wyświetloną stronę internetową. Aby uruchomić zainstalowany program, klikamy dwukrotnie na ikonę skrótu na pulpicie. 

    Główne okno programu - centrum optymalizacji

    Oto sposób na szybką optymalizację: wystarczy kliknąć na Analizuj i Optymalizuj w głównym oknie programu, by poprawić działanie wszystkich najważniejszych funkcji systemu.

    Ślady przeglądania - czyścimy przeglądarkę

    Po kliknięciu na Analizuj i przeprowadzeniu analizy WinOptimizer pokazuje tutaj, ile miejsca zajmują pliki tymczasowe zapisane przez przeglądarkę. Tak jak w wypadku wszystkich innych funkcji dostępnych z poziomu okna głównego po kliknięciu na kafelek zobaczymy, jakie zmiany wprowadzi optymalizacja. Usuwając ślady przeglądania, upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu: odzyskamy miejsce na dysku i ochronimy naszą prywatność, ponieważ pliki te wiele mówią o tym, co robiliśmy w internecie.

    Niepotrzebne pliki - sprzątamy dysk twardy

    Windows i pracujące w nim programy wiele miejsca na dysku zużywają na zapisywanie tymczasowych danych. A kiedy dysk jest przepełniony, komputer powoli pracuje. Na szczęście Win­Optimizer usuwa wszelkiego rodzaju zbędne pliki. Dzięki niemu odzyskamy miejsce na dysku bez konieczności kasowania ważnych danych. Na kafelku widzimy, ile miejsca możemy zwolnić.

    Niepoprawne skróty - usuwamy błędne skróty

    Osierocone skróty do programów zarówno w menu Start, jak i na pulpicie to pozostałość po nieprawidłowo odinstalowanych aplikacjach. Są mylące i przez to irytują. Po podwójnym kliknięciu na taki skrót wyświetla się niewiele mówiący komunikat o błędzie. WinOptimizer skutecznie usuwa zbędne skróty, dbając o porządek i nasz spokój.

    Niepotrzebne wpisy w rejestrze - sprzątamy rejestr

    Zbędne wpisy w bazie danych rejestru powstają między innymi wskutek niekompletnej deinstalacji programów. Czasami generują trudne do zrozumienia komunikaty, a w najgorszym przypadku mogą spowodować błędy systemu. WinOptimizer porządkuje rejestr.

    Niepotrzebnie działające usługi - wyłączamy zbędne procesy

    Usługi Windows są małymi programami, które uruchamiają się automatycznie i działają w tle. Zainstalowane oprogramowanie powoduje, że kosztem wydajności peceta przybywa usług. Tymczasem nie wszystkie są potrzebne. WinOptimizer wyłączy te zbędne.

    Niepotrzebne wpisy autostartu - optymalizujemy autostart

    Główną przyczyną wolniejszego uruchamiania się Windows są programy, które niepotrzebnie włączają się razem z systemem. WinOptimizer eliminuje z autostartu programy, które są w nim zbędne. Dalej przeczytamy, jak odróżnić ważne wpisy w autostarcie od nieistotnych i jak nimi zarządzać. 

    Optymalizacja ustawień systemowych - regulujemy system

    Windows jest skomplikowanym systemem operacyjnym z mnóstwem ustawień. Niektóre bardzo łatwo znaleźć kilkoma kliknięciami, inne są głęboko ukryte. Ręczna optymalizacja wszystkich z osobna wymaga fachowej wiedzy i czasu. Na szczęście WinOptimizer 16 może nam pomóc – zna wszystkie ustawienia i może uruchomić rezerwy mocy. Zadanie tej funkcji to eliminacja czynników niepotrzebnie spowalniających system.

    Optymalizacja ustawień bezpieczeństwa - chronimy prywatność

    Niektóre funkcje systemu są niekorzystne z punktu widzenia ochrony prywatności. Windows wysyła do Microsoftu dane telemetryczne służące do analizy naszych zachowań. Win­Optimizer może zmienić wszystkie ustawienia związane z naszą prywatnością tak, by były jak najlepsze – dla nas, a nie dla producenta systemu. Niektóre ustawienia wymagają jednak wyboru między komfortem i prywatnością. Jak je dopasować, przeczytamy w kolejnych wskazówkach.

    Jak maksymalnie zwiększyć szybkość

    Włączmy w komputerze tryb turbo! Oto jak za pomocą WinOptimizera zwiększyć szybkość uruchamiania systemu, surfowania i pracy.

    Przyspieszanie uruchamiania systemu - autostart bez balastu

    Gdy komputer jest zaśmiecony, jego uruchamianie ciągnie się w nieskończoność. To często wina programów, które ładują się automatycznie razem z systemem i potem pracują w tle. Aby przyspieszyć włączanie Windows, uwolnijmy autostart od zbędnego balastu. 

    W tym celu klikamy z lewej strony okna WinOptimizera na Wszystkie moduły, a potem w sekcji Poprawa wydajności na Optymalizuj proces uruchamiania. W nowym oknie kliknięciem usuwamy zaznaczenia przy wszystkich programach, które nie muszą być uruchamiane podczas startu systemu. Gwiazdki w kolumnie Ocena pomogą w dokonaniu wyboru: im mniej gwiazdek, tym mniejsze korzyści z obecności programu w autostarcie. Nazwy programów, którym odpowiadają wpisy, są w kolumnie Opis. A więcej informacji, na przykład nazwę producenta czy lokalizację aplikacji na dysku, znajdziemy u dołu okna po zaznaczeniu wpisu.

    Uwaga! Nie wyłączajmy z autostartu wpisów dotyczących programów zabezpieczających. Jeśli po kolejnym uruchomieniu systemu coś nam będzie nie odpowiadało, po prostu z powrotem aktywujmy wyłączoną pozycję w autostarcie.

    Zwalnianie miejsca na dysku - sprzątamy dysk

    Windows do sprawnej pracy potrzebuje wolnego miejsca. Zapchany do ostatniego megabajta dysk spowalnia system. Aby zwolnić miejsce, klikamy na Wszystkie moduły i potem w sekcji Sprzątanie systemu na Wolna przestrzeń. WinOptimizer wyszuka pliki śmieci, takie jak pliki tymczasowe czy raporty o błędach. Usuniemy je wszystkie, klikając na Skasuj teraz. 

    Możemy jeszcze sprawdzić, które z naszych katalogów zajmują najwięcej miejsca. W tym celu klikamy na Wszystkie moduły i w sekcji Analiza systemu na Prześledź rozmieszczenie danych. Wybieramy dysk i klikamy na OK. Po chwili WinOptimizer pokaże największe foldery. Możemy przeglądać ich zawartość w oknie programu – wystarczy dwukrotnie kliknąć. Aby usunąć wybrany folder, klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy Skasuj.

    Optymalizacja SSD - jak zadbać o szybki dysk SSD

    Windows ma wprawdzie własne funkcje do oczyszczania dysku. Są one jednak przeznaczone głównie do dysków twardych – HDD, mogą natomiast skrócić żywotność nośnika SSD. Na szczęście WinOptimizer zawiera odpowiednie narzędzia do SSD, a także pomaga sprawdzić, jaki model dysku mamy w komputerze. Aby upewnić się, jakie dyski mamy zamontowane w pececie, klikamy z lewej strony okna WinOptimizera na Wszystkie moduły, a potem w sekcji Analiza systemu na Wyświetl informacje o systemie, na Napędy i na zakładkę Urządzenia. 

    Uruchamianie Kreatora SSD

    Aby uruchomić narzędzie do optymalizacji SSD o nazwie Kreator SSD, klikamy z lewej strony okna WinOptimizera na Wszystkie moduły i w sekcji Poprawa wydajności na Optymalizuj system dla SSD. W nowym oknie zobaczymy siedem funkcji, a po prawej stronie informacje, czy są aktywne czy nie. Dla każdej funkcji znajdziemy opis i rekomendację. Klikając na włącznik, włączamy i wyłączamy funkcje. Aby ustawić wszystkie rekomendowane opcje naraz, wybieramy w prawym dolnym rogu okna Zastosuj zalecane ustawienia.

    Optymalizacja łącza internetowego - szybszy internet

    Jeśli przeglądarka z włączonym Netflixem albo uruchomionym pobieraniem dużych plików nie ma do dyspozycji całego łącza, to filmy się zacinają, a pobieranie trwa w nieskończoność. WinOptimizer może w wielu przypadkach poprawić szybkość internetu podczas przeglądania stron czy pobierania danych. Trzeba w tym celu kliknąć na Wszystkie moduły i w sekcji Poprawa wydajności na Optymalizuj połączenie internetowe. Upewnijmy się, że wybrany jest właściwy rodzaj połączenia i odpowiedni adapter. Klikamy na Popraw automatycznie teraz, Tak, OK. Zmiany zostaną zastosowane po ponownym uruchomieniu komputera.

    Live-Tuner - szybciej uruchamiaj programy

    Jeśli w naszym systemie programy zbyt wolno startują, pomoże nam funkcja Live-Tuner. Automatycznie przyspiesza ona uruchamianie aplikacji. Aby ją włączyć, w głównym oknie WinOptimizera klikamy po lewej stronie na Automatyczne, a potem pod napisem Live-Tunerna przełącznik – tak aby pojawił się napis ON.

    Funkcja Live-Tuner będzie teraz na stałe włączona i będzie działać nawet po ponownym uruchomieniu Windows. Warto przetestować, czy jesteśmy zadowoleni z jej działania, jeśli nie – możemy ją z powrotem wyłączyć.

    Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą zmienić domyślne ustawienia Live-Tuner. Opcje eksperckie są nieco ukryte: przy aktywnej funkcji Live-Tuner rozwijamy zasobnik systemowy (obok zegara Windows), klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę z kołem zębatym i wybieramy Ustawienia Live-Tuner.

    Otworzy się okno, w którym możemy zmieniać priorytety dla programów i dodawać nowe reguły.

    Optymalizacja ustawień systemowych - nigdy więcej logowania

    Jeśli jesteśmy w domu jedynym użytkownikiem komputera, to z powodzeniem możemy sobie zaoszczędzić logowania do Windows z wpisywaniem hasła. Aby je dezaktywować, klikamy na Wszystkie moduły i w sekcji Ustawienia Windows na Zarządzaj ustawieniami systemu, a potem na Logowanie i na zakładkę Automatyczne logowanie. Zaznaczamy pole przy opcji Zaloguj tego użytkownika automatycznie podczas uruchamiania Windows, wpisujemy naszą nazwę użytkownika i hasło. Klikamy na Zastosuj.

    Game-Booster - sprawne granie

    Gracze potrzebują pełnej mocy komputera, a w jej osiągnięciu przeszkadza oprogramowanie działające w tle i zużywające zasoby komputera. Game Booster tymczasowo dezaktywuje wszystkie niepotrzebne do gry programy i usługi. Słabszy komputer nie stanie się wprawdzie dzięki temu bolidem Formuły 1, ale wzrost wydajności na pewno zauważymy. Aby włączyć tryb dla graczy, klikamy na Automatyczne i na włącznik przy opcji Game-Booster. Zatwierdzamy, klikając na Tak, i uruchamiamy wybraną grę. Po skończeniu rozgrywki nie zapomnijmy o wyłączeniu Game-Boostera.

    Sprzątanie i prywatność

    WinOptimizer ma także narzędzia pomocne w sprzątaniu komputera oraz w ochronie prywatności. Poznajmy je.

    Wyszukiwanie i kasowanie duplikatów plików - usuwanie duplikatów

    Dysk twardy zajmują i spowalniają nie tylko pliki śmieci zapisywane przez system i programy, ale też zduplikowane dane, które sami nieświadomie zapisujemy wielokrotnie w różnych miejscach na dysku, mogą to być zdjęcia, wideo czy muzyka. Win­Optimizer wykrywa takie duplikaty.

    Klikamy po lewej stronie na Wszystkie moduły i w sekcji Narzędzia plikowe na Znajdź duplikaty plików. Najlepiej od razu skorzystać z filtrowania, aby nie skasować ważnych plików systemowych. W tym celu klikamy na Ustawienia u dołu okna, potem na zakładkę Wyszukaj i zaznaczamy trzecią od góry opcję Skanuj tylko następujące typy plików – to ograniczy wyszukiwanie do multimediów. Możemy w pole u dołu (Dodaj filtr) wpisać inne popularne rozszerzenia, na przykład .zip albo .pdf i zatwierdzić, klikając na Dodaj. Klikamy na OK. Następnie klikamy na Wyszukaj w prawym dolnym rogu okna. Po chwili program wyświetli listę znalezionych duplikatów. Zaznaczamy pola przy tych, które chcemy usunąć. Klikamy na Skasuj, Tak, OK.

    Porządki w menu kontekstowym - koniec z chaosem w menu

    Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pliki, foldery albo ikony dysków wyświetla się menu kontekstowe. W miarę używania komputera i instalowania nowych programów przybywa w nim poleceń, często zbędnych, i powstaje bałagan. WinOpimizer pomoże uporządkować menu i usunąć niepotrzebne pozycje.

    Wyszukiwanie zbędnych pozycji

    Klikamy po lewej stronie okna WinOpimizera na Wszystkie moduły i w sekcji Ustawienia Windows na Konfiguruj menu prawego przycisku. Zobaczymy listę możliwych pozycji menu. Po kliknięciu na liście Pokaż wpisy na Wszystkie i wybraniu Inne wpisy zobaczymy pozycje menu związane nie z samym systemem, ale z dodatkowo zainstalowanym oprogramowaniem. Możemy też wpisać w pole wyszukiwania nazwę programu, którego wpisy w menu kontekstowym chcemy uporządkować. W kolumnie Typ rozpoznamy, do którego menu należą pozycje. Na przykład wpis Wszystkie formaty plików oznacza wpis pojawiający się w menu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na plik. Folder to menu kontekstowe folderów, a Drive – dysków. Aby skasować niepotrzebne pozycje, usuwamy przy nich zaznaczenia. Klikamy na Zastosuj, Tak i OK. Zmiany zostaną zastosowane po restarcie komputera.

    Auto-Clean - automatyczne kasowanie plików śmieci

    Przeglądarka i wiele innych programów pozostawiają na dysku komputera ogromne ilości plików śmieci, a ich sprzątanie jest żmudne. Funkcja Auto-Clean kasuje zbędne pozostałości automatycznie, w momencie zamykania programów. Dzięki temu śmieci w komputerze się nie gromadzą. Aby włączyć automatyczne porządkowanie, klikamy na Automatyczne po lewej stronie okna i na przełącznik przy Auto-Clean, tak aby znalazł się w pozycji ON.

    Ustawienia prywatności - stop szpiegowaniu

    Windows 10 jest znany z gromadzenia danych użytkowników. Aby uniemożliwić mu zbieranie informacji na nasz temat, klikamy po lewej stronie okna na Ustawienia Windows, a potem na Kontrola prywatności Win 10. Na zakładkach Telemetria i Usługa lokalizacji zaznaczamy wszystkie trzy pozycje i zatwierdzamy, klikając na Zastosuj i OK. To zapobiegnie śledzeniu nas i wysyłaniu dotyczących nas danych do producenta systemu. Możemy jeszcze kliknąć u dołu okna na Przywróć bezpieczne ustawienia, a potem na Tak i OK, aby WinOptimizer automatycznie dbał o nasze bezpieczeństwo.

    Jak pobrać pełne wersje i skorzystać z bonusów

    Pełne wersje programów i dostęp do bonusów znajdziemy w serwisie KŚ+ . Zobaczmy, jak to zrobić.

    1. Otwieramy w przeglądarce stronę o adresie. Logujemy się, klikając na Logowanie (używamy konta z serwisu Komputerswiat.pl). Jeżeli nie mamy konta, klikamy na Załóż konto, aby się zarejestrować.

    2. Po zalogowaniu się rejestrujemy unikalny kod nadrukowany na płycie dołączonej do magazynu. Wystarczy kliknąć na Zarejestruj kod i przepisać go.

    3. Mamy już dostęp do e-wydania - aby je zobaczyć, wystarczy wejść na zakładkę Moja półka i kliknąć na okładkę cyfrowej wersji magazynu.

    4. Aby skorzystać z pełnych wersji i z innych programów dołączonych do danego numeru Komputer Świata, klikamy na Programy, a potem na liście na interesującą nas nazwę. Będziemy mogli zapoznać się z opisem rejestracji (jeśli jest bardziej skomplikowana) i pobrać plik programu.